Borcunu ödeyemeyen tavukçulara 120 ay faizsiz kredi

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Kırsal Kalkınma Projeleri’nden faydalanan ve daha sonra ödemelerde güçlük çeken tavukçular için, 120 ay faizsiz yeniden taksitlendirme imkanı getirildi.

 Borcunu ödeyemeyen  tavukçulara 120 ay faizsiz kredi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Mart ayının ilk toplantısını yaptı. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Meclis toplantı salonunda gerçekleşen oturumu Meclis Başkanı Murat Cevheribucak yönetti. Açılış yoklamasının ardından gündem dışı konuşmalar yapıldı.

  Gündem dışı söz alan AK Parti Grubu Başkan Vekili Cumali Altınöz, son meclis ayı olduğunu söyledi. Geçen 5 yılı değerlendiren Altınöz, Cumhur İttifakı’nın pazar günü İstasyon Meydanı'nda gerçekleştirdiği mitinge yoğun olarak katılan Adanalılara teşekkür etti. Altınöz, “Bu da gösteriyor ki Adanalı Cumhur İttifakından yanadır. İnşallah 31 Mart akşamında da Adana Cumhur İttifakı ile yola devam edecektir.” dedi.

CHP Meclis Üyesi Yusuf Akıncı ise kendi adına konuştuğunu siyaset konuşmayacağını belirtti. Akıncı, 5 yıldan bu yana bu mecliste görev yapmaktan onur duyduğunu dile getirdi. Mecliste CHP olarak pozitif bir muhalefet yaptıklarını, projeli hizmetleri desteklediklerini söyleyen Akıncı, mecliste farklı siyasi görüşlerde olduklarını ama önemli sağlam zeminlere oturtulmuş dostluklar kazandıklarını anlattı.

  MHP’li Ramazan Akyürek de, 5 yıl içerisinde yapılan hizmetleri anlattı. Akyürek, Adana’nın her metre karesine hizmet ulaştırmaya çalışan Büyükşehir Belediye Başkanı ve Meclis üyelerine teşekkürlerini sundu.  Önemli hizmetlere imza attıklarını belirten Akyürek, “Adana son 5 yılda kabuk değiştirmiştir. Bu meclis kaliteli bir meclis olarak hizmet etmiştir. Ara sıra yol kazası olmuşsa da ortak yönde birleşmiş bir meclistir. Başta Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü olmak üzere burada görev yapan arkadaşlarımdan Allah razı olsun” diye konuştu.

Ardından gündem maddelerine geçildi. 17 Gündem maddesine 9 ek madde daha eklenerek 26 maddesi gündemde görüşüldü.  24 teklif maddesi ilgili komisyonlara sevk edildi.  Balıkçılık ve tavukçuluk alanlarını ilgilendiren maddeler ise görüşülüp karara bağlandı.

Gündem de yer alan balıkçılık konusun kapsayan madde ile ilgili söz alan Meclis Başkanı Murat Cevheribucak, “Karataş’da Balıkçılık OSB var. Orada Karataş Organize Sanayinin yüzde 6’lık hissesi ile Yüzde 6’lık Karataş Ziraat Odası’nın hissesini Büyükşehir belediyesi alıyor. Bunu oylamaya sunacağız.”

Ardından gündem maddesi ile ilgili bilgi verildi. Verilen bilgide, “Çukurova Kalkınma Ajansı 2018 yılı teklif çağrısı ücretli üretime yönelik küçük ölçekli yapma programı kapsamında desteklenen ‘Balık Karataş'tan Alınır’ başlıklı projeye ilişkin destek sözleşmesinin Çukurova Kalkınma Ajansı ile Tarım Orman İlçe Müdürlüğü arasında 18. 09. 2018 tarihinde imzalanmış olduğundan ve 198 S.S. Karataş Su Ürünleri Kooperatifi bahse konu proje iştirakçi olarak atılacağını taahhüt ettiğinde bahsedilmekte birlikte ilgili dilekçe ile söz konusu projenin hayata geçirilmesi için 160.000.00 TL nakdi yardım yapılması hususunda Büyükşehir Belediyesi Meclisimizce karar alınması talep edilmektedir. Bahse konu projenin amacı Karataş Balıkçı Barınağından küçük ölçekte balıkçıların kendi ürünlerini yine kendi imkanları ile depolama ve bilmelerine olanak sağlamak tüketiciye ilk yerden ve daha makul fiyatlarla balık alma imkanı sağlamak, avlanan balıkların sağlıklı ortamda sergilenmesi ve muhafaza edilmesi olup, hedef kitlesi olarak Karataş ilçesinde balıkçılık faaliyetlerinde bulunan ve ticari balıkçı ruhsat tezkeresine sahip olup, ticari balıkçılık faaliyetlerinde bulunan 2 Bin balıkçı olarak düşünülmektedir. Yapılacak tesislerde Adana büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla yapılmıştır ibaresi ve Adana büyükşehir Belediyesi'nin kablosunun olması şartı ile desteklenmesi düşündürmektedir.” denildi.

Yapılan oylamada madde oybirliğiyle kabul edildi. Bir diğer gündem maddesi ise tavukçuluk ile ilgili oldu. Geçtiğimiz yıllarda Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Kırsal Kalkınma Projeleri kapsamında yer alan yumurta tavukçuluğu projesi hayata geçirilmişti. Hayata geçirilen proje kapsamında, Adana Büyükşehir Belediyesi ilçelerde doğal yumurta üretimini çoğaltmak ve teşvik etmek için Tavuk, kümes, yem ve yarkı maliyetinin yarısı Büyükşehir’in hibesi olacak, yarısı da 40 taksitte ödenebilecekti. Ancak bu projede bazı tavukçular taksitlerini ödeyemeyince sıkıntılar yaşamaya ve faizlerle boğuşmaya başladı. Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme gelen konuda daha önce yüzde elli ödenecek tutar 40 taksite bölünmüştü. Belediye Meclisi tavukçulukla uğraşan bu kişilere borçlarının 120 ay faizsiz yeniden taksitlendirme imkanı getirdi. Gündem maddesinde yer alan 120 ay faizsiz yeniden taksitlendirme imkanı yapılan oylamada oy birliğiyle kabul edildi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi çalışmalarına 13 Mart 2019 Çarşamba günü saat 15.00’te devam edecek.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 14:14

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2