Boş zamanların tutkusu amatör balıkçılık

Havaların ısınmasıyla amatör balık tutkunlarının uğrak yerlerinden bir tanesi yine Seyhan Nehri oldu. Amatör balıkçılar olta çeşitleriyle balık tutmaya çalışırken, bazı kişilerin ise hayalet ağ diye tabir edilen yasaklı oltaları kullandıkları görüldü.

Boş zamanların tutkusu amatör balıkçılık

Boş zamanların tutkusu amatör balıkçılık

Bayram BULUT/ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER)-Havaların ısınmasıyla amatör balık tutkunlarının uğrak yerlerinden bir tanesi yine Seyhan Nehri oldu. Amatör balıkçılar olta çeşitleriyle balık tutmaya çalışırken, bazı kişilerin ise hayalet ağ diye tabir edilen yasaklı oltaları kullandıkları görüldü.

Yaz aylarında vatandaşlar boş vakitlerini Seyhan Baraj Gölü ve Seyhan Nehri Kıyılarında balık tutarak geçiriyor. Buralarda hem balığını tutan amatör balıkçılar, hem de stres atıyor. Bu iki alandan Seyhan Baraj Gölünü tercih edenler olurken, kentin merkezinden geçmesi ve ulaşımın kolay olması nedeniyle genelde amatör balıkçıların mekanı Seyhan Nehri oluyor. Seyhan Nehri’ne 7’den 70’e herkes oltasını alarak gelip balık tutabiliyor. Seyhan Nehri’nde balık tutan kişilerin, ratla, misinalı iğnelerle balık tuttukları görülüyor. Hatta bazı kişilerin zaman zaman işi abartarak hayalet ağ diye tabir edilen yasaklı oltalardan kullandıkları da dikkatlerden kaçmıyor.

2010’DA YASAKLANDI

Bilinçsizce kullanılan bu ağların 2010 yılında satışının yasaklandığı öğrenildi. Hayalet ağlar Seyhan Nehri ve içinde yaşayan canlılara zarar vererek ekolojik dengeyi bozuyor, Göl içerisindeki bitki ve canlıların ölümüne sebebiyet veriyor. Misina ağların yaklaşık 100 yıl göl içerisinde çürümediği ve canlılara zarar verdiği biliniyor. 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu’na muhalefet eden balık avcılığı yapanlara idari yaptırım cezası uygulanması gerekiyor.

 HAYALET AĞ NEDİR?

Tırıvırı, paraşüt, katil tor ve hayalet ağ adı ile bilinen av malzemesi; farklı ebatlarda olabilen, genellikle 70 cm.x150cm. Ebadında ve çeşitli göz aralıklarında örülmüş ince misina ağından ve ağın ucuna takılmış kurşun ağırlıktan oluşmakta olup, olta ucuna takılarak balık avlamakta kullanılmaktadır. Yasal olmayan bu araçlar; genelde küçük balıkları avladığından, balık neslinin yok olmasına, suya atış sırasında veya su içerisinde takılıp koptuğunda, su içerisinde kalarak kendisine takılan balıkların ölmesine, ölü balıkları yemek için gelen diğer balık, yengeç, ördek, karabatak, balıkçıl, su samuru gibi canlıların tırıvırıya dolaşması sonucunda boğularak veya açlıktan ölümlerine neden olmaktadır. Naylondan yapıldığı için de yıllarca yok olmayarak, yukarıda sayılan olumsuzlukları sergilerken ekolojik dengeyi bozmakta ve aynı zamanda çevre kirliliğine sebep olmaktadır.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2017, 11:23

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2