Bu sorun biter mi?

Ana caddelerde ve ara sokaklarda otopark sorunu gün geçtikçe büyüyor. Kaldırımlar dahi araç işgalleri altına girince vatandaşlara yürüyecek alan kalmıyor. Yoldan geçen araçlar bile park halindeki otomobiller nedeni ile güçlükle ilerliyor.

Bu sorun biter mi?

Bu sorun biter mi?

 

ÖZEL HABER

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Ana caddelerde ve ara sokaklarda otopark sorunu gün geçtikçe büyüyor. Kaldırımlar dahi araç işgalleri altına girince vatandaşlara yürüyecek alan kalmıyor. Yoldan geçen araçlar bile park halindeki otomobiller nedeni ile güçlükle ilerliyor.

Her geçen gün artan Adana’daki araç sayısı kent trafiğini olduğu kadar yaya trafiğini de olumsuz etkiliyor. Ana yolların kenarlarına zaman zaman sürücüler çift sıra olarak araçlarını park ediyor. Ara sokaklarda ise durum çok daha vahim. Kaldırımlara ve yolların ortalarına kadar park edilen araçlar nedeniyle yayalar yolda yürümekte zorlanıyor. Yoldan geçen araçlar ile park halinde olan araçların arasında ezilme tehlikesi geçiren yayalar durumdan şikayetçi olsa da durum bir türlü değişmiyor.

OTOPARKLAR YAPILMALI

Yaşanan bu durum Belediye binalarının bulunduğu sokaklarda da farksız değil. Ancak yaşanan bu soruna hiç kimsenin duyarlılık göstermemesi ise akıllarda soru işareti bırakıyor. Yolda yürümenin zorlaştığı dönemde kent merkezinde özellikle uygun yerlerin kamulaştırılarak otopark haline getirilmesini isteniyor. Kent içerisinde bulunan mevcut özel ücretli otoparklar bile dolup taşarken, çarşı merkezine gelen kişiler otoparklarda dahi park edecek yer bulamıyor.

BİNALARDA OTOPARK ALANI OLMALI

Yeni yapılan bina yenileme çalışmalarında da binalar yıkılıp doğru düzgün otopark alanı bile bırakılmadan tekrar inşa ediliyor. Yapılan inşaatların altlarında ve yanlarında kat sayısına göre otopark yapılması isteniyor. Vatandaşlar, “Gerçekten yürüyecek alan kalmıyor bizlere. Her taraf park edilmiş araçlarla dolu. Yollardan geçen araçlar ile park edilmiş araçların arasında ezilme tehlikesi geçiriyoruz. Zaten kaldırım diye bir şey kalmadı artık. Tüm kaldırımlar araçların işgali altında.” dediler.

KİMSE BU SORUNU GÖRMÜYOR MU?

Vatandaşlar sözlerini şöyle sürdürdü; “Çok uzağa gitmeye gerek yok. Reşatbey Mahallesi yani Adana Büyükşehir Belediye binasının bulunduğu alana bakalım. Her taraf araç işgali altında. Belediye yetkilileri bu manzarayı her gün kullandıkları yollarda görmüyorlar mı. Çıksınlar bir yürümeye kalksın bakalım yürüyebilecekler mi. Araç sayısı fazla ve artık insanlar araç katacak yer bulamıyorlar. Belediler artık araçlar konusunda gerekeni yapıp projeler hazırlamalı. İnsanlara hizmet etmeye geliyorlarsa bunu yapmak zorundalar.” ifadelerini kullandılar.

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2017, 15:26

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2