banner6

Buğday rekora koştu

Buğday rekora koştu

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-ATB Elektronik Alım-Satım Salonunda gerçekleşen satışta buğdayın kilosunun 1.816 TL gibi rekor fiyatla satıldığı öğrenildi.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Çukurova Tarım İşletmesi Müdürlüğü tarafından Adana Ticaret Borsası Elektronik Alım-Satım Salonu’nda dört parti halinde gerçekleşti. 2019 mahsulü olan yaklaşık 917 ton buğday ürününün satışı buradan gerçekleşti. ATB Elektronik Alım-Satım Salonunda gerçekleşen satışta buğdayın kilosunun 1.816 TL gibi rekor fiyatla satıldığı öğrenildi.

BUĞDAYIN KİLOSU 1.816 TL

Buğday satışıyla ilgili bilgi veren Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, ATB Elektronik Alım-Satım Salonunda gerçekleşen satışta buğdayın kilosunun 1.816 TL gibi rekor fiyatla satıldığını söyledi. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Çukurova Tarım İşletmesi Müdürlüğü tarafından Adana Ticaret Borsası Elektronik Alım-Satım Salonu’nda dört parti halinde 2019 mahsulü yaklaşık 917 ton buğday ürünü satışını gerçekleştirdiklerini belirten Bilgiç, “Her zaman ifade ettiğimiz gibi Ticaret borsalarının asli görevi alıcıyla satıcıyı bir araya getirmektir. Biz bunu yaparak ürünlerin en iyi fiyatı bulduğunu bir kez daha görmüş olduk.” dedi.

ZİRVEYİ GÖRDÜK

Satış fiyatlarında zirveyi gördüklerinden bahseden Başkan Bilgiç, “Bugün yapılan satışımızda fiyat zirve yaparak rekor kırmıştır. Bu sayede kamunun, üreticilerimizin ve üyelerimizin ortak noktada buluşması sağlanarak ‘hayırlı olsun’ denilmiştir. Bölgemizin ve ülkemizin milli değeri olan tarım ürünleri Elektronik Alım Satım Salonumuz sayesinde gerçek değerini bularak ekonomimize katma değer yaratmaktadır.” şeklinde konuştu.

TARIMDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE KATKI

Yapılan bu satışlar sayesinde tarımda sürdürülebilirliğe katkı sunduklarına dikkat çeken Başkan Bilgiç, “Şunu belirtmek isterim ki; Borsa Kompleksi Projemiz içerisinde yer alan Lisanslı Depolarımız, Laboratuvarlarımız ve Elektronik Alım Satım Salonumuz ile hedefimize ulaşmış bulunmaktayız. Bu satışlarımız sayesinde tarımda sürdürülebilirliğe katkı sunmaktayız. Üretici kazanmalı ki tekrardan toprağını ekebilsin. Üretmeden büyümek ekonomik açıdan mümkün değildir. Buradan bir kez daha üreticilerimiz ve üyelerimize çağrıda bulunmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.  

KOCAİSPİR’E TEŞEKKÜR

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir’inde  satış seansına eşlik ettiği görüldü. Bilgiç Kocaispir’e de teşekkürlerini sunarak, “Ürünlerinizin gerçek değerini bulması için sizleri Ticaret Borsamıza bekliyoruz. Ayrıca bugün borsamızı ziyaret eden Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir’e salon satış seansımızda bizlere eşlik ettiği için kendilerine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 18:00

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER