Buğdaya yağmur bereketi

Türkiye'nin önemli tahıl üretim bölgesi olan Çukurova'da son günlerde yağan yağmurlar üreticiyi memnun etti.

Buğdaya yağmur bereketi

(ÖZEL HABER)

 

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Türkiye'nin önemli tahıl üretim bölgesi olan Çukurova'da son günlerde yağan yağmurlar üreticiyi memnun etti. Üreticiler sezon boyunca buğdaya bereket yağdığını belirtiyor. Türkiye’de yıllık üretilen 20 milyon tonluk buğdayın yaklaşık 700 bin tonu Adana’da yetiştiriliyor ve bu üretim yaklaşık 2 milyon dekar alanda yapılıyor.

Havalar böyle giderse, Çukurova çiftçisi bu yıl da buğdaydan memnun olacak gibi görünüyor. Yılda iki ürün alınan Çukurova’nın bereketli topraklarında bu şimdiye kadar yağışların üreticilerin istediği gibi yeterli olması nedeniyle, rekoltenin de iyi olacağı bekleniyor. Geçtiğimiz yıl havaların istenilen seviyede olması nedeniyle üreticiler yüksek rekoltede buğday almıştı.

HAVALAR BÖYLE GİTSİN

Sonbahar sezonu boyunca havaların üretici açısından iyi gitmesi yılda iki ürün alınan Çukurova’nın bereketli topraklarında buğday ekimi yapan üreticiler tarafından sevinçle karşılandı. Yağışların yeterli olması nedeniyle rekoltenin de iyi olacağına değinen üreticiler, sezon sonuna kadar aynı şekilde yağmurların devam etmesi temennisinde bulunuyor.

TÜRKİYE BUĞDAY ÜRETİMİNİN YÜZDE 3’ÜNÜ ÇUKUROVA KARŞILIYOR

Çukurovalı üretici Gafur Bütünay, 2018 yılının da Çukurovalı üreticinin yılı olacağına inandığını belirterek, “Yıllık 20 milyon tonluk Türkiye buğday üretiminin yüzde 3’ünü biz Çukurova üreticiler karşılıyoruz. Bu yıl 120 dekar alanda buğday ekimi yaptım. Geçtiğimiz yıl dekara 600 ile 800 kilogram buğday aldık. Şimdiye kadar havalar tam da istediğimiz gibi gitti. Böyle olursa bu yıl da geçtiğimiz yıl gibi iyi verim alacağız. Bu yıl bizim yıl olacak” dedi.

“FAZLA YAĞIŞLAR ÜRÜNLERE ZARAR VEREBİLİR”

Son yağmurların bazı yerlere fazla geldiğine de değine Bütünay, “Yağışlar her ne kadar ürünlerimiz için iyi olsa da, fazlası tabi ki zarardır. Son günlerde yağan yağışlar bazı bölgelerde biraz fazla oldu. Çok şükür yağmurların durmasıyla biraz rahatladık. Fazla suları açtığımız kanallar yolu ile arazilerimizin dışına çıkarıyoruz. Yoksa fazla yağmurlar ürünlerimizi çürütür. Şimdilik her şey normal” şeklinde konuştu.

Üretici Emin Doğan da havaların iyi gitmesinden memnun olduğunu belirtiyor. Bu yıl 400 dekar alanda buğday ekimi yapan Doğan, yağmurların bereket olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti;

“ÇUKUROVA’DA ÜRETİCİ OLMAK AYRICALIKTIR”

“Türkiye'nin ilk buğday ekimini ve hasadını biz Çukurovalı üreticiler yapıyoruz. Çukurova’nın bereketli topraklarında tarım yapmak tabi ki her üreticinin eline geçmez. Örneğin bugün ülkemizin doğusu, batısı, İç Anadolu kar ile boğuşuyor. Oralarda buğdaylar belki de toprak üstüne bile çıkmadı. Ama bizde nerdeyse 30-40 santimlere kadar büyüdü. İki aya kalmaz başağa binmeye başlar.

“2017 YILI BEREKETİ BU YILDA OLSUN”

Son yıllarda değişkenlik gösteren hava koşulları biz üreticileri hep sıkıntıya sokuyordu. Özellikle geçtiğimiz yıl son bahar ve kışın ilk ayları kurak geçti ve birçok üretici ya buğdayını tekrardan ekti, ya da ekimden vaz geçti. İşin güzel tarafı kış mevsiminin son ayı ve ilkbahar aylarında yağan yağmurların yeterli gelmesi oldu. O güzel geçen ayların sayesinde son yılların çok güzel verimini aldık. Üretici arkadaşlarımızın çoğu dekara 800 kilograma kadar verim aldı. Bende geçtiğimiz sezon dekara 750 kilogram civarında verim aldım.

Bu yıl da yine aynı verimi alacağımıza inanıyorum. Geçtiğimiz Aralık ayında zirai don yaşanmadı. Aksine geçtiğimiz yıl kuraklığın yanında zirai don nedeniyle ürünlerimiz biraz etkilenmişti. Bu yıl çok iyi. Umarım bu güzel yağışları ileriki aylarda da görürüz. Bu yıl biz Çukurovalı üreticilerin yılı olsun”

Bu yıl üreticiler için yağışların memnun edici olduğunu belirten Seyhan Ziraat Odası 2. Başkanı Cahit İncefikir, Adana'da yıllık ortalama 1 milyon 750 bin ile 2 milyon dekar arasında buğday ekimi yapıldığını ve Türkiye buğday üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Şimdiye kadar havaların hem buğday, hem de narenciye üreticisi için uygun gittiğine değinen İncefikir sözlerinin devamında şöyle konuştu;

“Buğday ülkemiz için stratejik bir üründür. Türkiye üreticisi ortalama yıllık 20 milyon ton buğday üretiyor. Örneğin 2016 yılında 621 bin 872 ton üretim ile ülke üretiminin yüzde 3’ünü Adana üretti. Geçtiğimiz 2017 yılında ise havaların da iyi gitmesi nedeniyle daha fazla buğday aldık.

“BUĞDAY TÜM BÖLGELERİMİZDE YETİŞİYOR”

Bilindiği gibi buğday üretimi, ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yapılmaktadır. Ayrıca buğday tarla bitkileri içerisinde ekiliş alanı ve üretim miktarı bakımından ülkemizde ilk sırayı alan bir üründür.

Ülkemizde son 20 yılda içerisinde buğday ekim alanları 7- 10 milyon hektar arasında ekilmekte ve üretimi 17 - 22 milyon ton arasında değişmektedir. Geçtiğimiz 2017 yılında yaklaşık 22 milyon tonluk bir rekolte yakaladık. Bu hem ülkemiz, hem de üreticimiz açısından çok sevindirici bir gelişmedir.

“BUĞDAY STRATEJİK BİR ÜRÜNDÜR

Ayrıca artan nüfus ile birlikte buğday talebimiz de artmaktadır. Yani stratejik bir üründür diyebiliriz. Adana’da her yıl ortalama 2 milyon dekar alanda buğday ekimi yapılmaktadır ve ortalama 700 ile 750 bin ton ürün elde etmekteyiz. Bu üretimle de ülke üretiminin yüzde 3’ünü bizim Adana çiftçisi karşılamaktadır.

Çukurova, Türkiye’nin en verimleri arazilerini barındıran önemli tarım bölmesi olması ve neredeyse ekimi yapılmayan tarım ürünün yetiştirilmesi bakımından önemli bir ovamızdır. Yılda iki hatta üç ürüne kadar verim alınabilen Çukurova’da buğday üretiminde de önemli mesafeler alınmıştır.

“ÇUKUROVA VERİMLİ”

Türkiye’de dekara buğday verim ortalaması 260 kilogram civarında iken, bu oran Adana'da çok daha üzerindedir. Kimi dönemler 700-800 kilogram verim alınmaktadır. Üreticilerimiz geçtiğimiz yıl havalarında istenilen şekilde gitmesiyle birlikte, kıraç alanda bir dönümde ortalama 500-600 kilogram ve ovada da 750 – 800 hatta 850 kilogram verim aldı. Bu rakamlarda bize gösteriyor havaların iyi olması üreticimiz açısından da çok olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Şimdilik sezon açısından bir sıkıntı görmüyoruz. Sadece son günlerde yağmurlar biraz fazla yağdı gibi görünüyor. Zaten üreticimiz de gerekli önlemlerini alıyor. Fazla sular arazilerin dışına çıkarılarak zarardan kurtarılıyor. Buğdayları ektiğimiz dönemden beri yağmurlar gayet iyi yağdı.

“ÜRETİCİMİZİN KAZANMASI, ÜLKEMİZİN KAZANMASIDIR”

Temennimiz üreticimiz geçtiğimiz sezon buğdayda aldığı rekolteyi bu yıl da alsın. Bunda önemli olan da havaların istediğimiz gibi gitmesidir. Kış boyu havanın nasıl olacağı, zirai don vakaları, aşırı yağmur yağması gibi etkenler üretimi etkilemektedir. Havaların uygun olması hepimizin yararınadır. Üreticimizin kazanması hepimizin kazanmasıdır. Üreticimizin kazanması ülkemizin kazanmasıdır. İnşallah geçtiğimiz yıl yakaladığımız rekolteyi bu yıl da yakalarız. ’’

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2018, 15:06

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2