banner6

Bulguruna sahip çık

Kızıltepe Zahireciler Derneği ve Hububat Ticaret Merkezi başkanı Mehmet Şerif Öter Mardinlilere milli ürünleri için çağrıda bulundu:

Bulguruna sahip çık

  Adnan AVUKA

MARDİN (İLKHABER) – Mardin Kızıltepe Zahireciler Derneği ve Hububat Ticaret Merkezi başkanı Mehmet Şerif Öter Mardinlilere mili ürünleri olan bulgura sahip çıkma çağrısı yaptı.

Mardin ve Mardin dışında yaşayan tüm Mardinlilere çağrıda bulunan Öter, ‘’ Bundan böyle binlerce kişilik düğün, mevlit ve özel toplantılarda pirinç yerine mutlaka kendi memleketinin bulgurunu misafirlerine ikram etsinler. Başkası ne der diye kibir ve gösteriş etkisinde kalmasınlar.’’ dedi.

Yerli bulgur ile istihdama da katkı sağlandığını belirten Mardin Kızıltepe Zahireciler Derneği ve Hububat Ticaret Merkezi başkanı Mehmet Şerif Öter, sözlerine şöyle devam etti;

“Mardin ovamızda yetişen dünyanın en kaliteli dürüm buğdayından üretilen milli yiyeceklerimizden bulgur durduğu yerde, Çin, Hindistan, Bangladeş, Endonezya, Vietnam ve Tayland gibi ülkelerden ithal edilen beyaz rengi dışında ne olduğu belli olmayan pirinci sofralarımızda baş tacı ediyoruz.

Söze, lafa gelince milliyetçiyiz, vatanseveriz vs. Gerçek milliyetçilik kendi milletinin ürettiği milli ürününe destek verir, sahip çıkar ve katkı sunar. Vatanseverliğin kriterlerinden biri de vatan topraklarında üretilen ürünlere sahip olmaktan geçer.

Dünyanın en kaliteli buğdayları Mardin ovasında yetişiyor. Buğdaylarımızdan yapılan bulgur; kandaki yağları düşürme özelliğinin yanı sıra, lif bakımından oldukça zengindir. Protein değeri yüksek, karbonhidrat değeri düşüktür. Bulgurda bulunan B1 vitaminleri sinir ve sindirim sisteminde önemli rol oynar. Uzmanlarca ispatlanmış daha birçok faydaları bulunan Mardin bulguru durduğu yerde, diyabet riskini artıran, aşırı kilo aldırmanın yanı sıra birçok hastalığa davetiye çıkaran ithal pirinci düğünlerde, özel toplantılarda ve sofralarımızda baş tacı yapıyoruz. Buda feodal kültürün yemek kültürümüze empoze ettirdiği gösteriş geleneğidir.

Mardin Organize sanayi (OSB) de 16 adet son teknoloji bulgur üretim fabrikalarımızda yüzlerce işçi istihdam ediliyor. Tamamen Mardin’in dürüm buğdayından üretim yapan bu fabrikalar velinimetimiz çiftçilerin emeğine ve Mardin ekonomisine katma değer sağlıyor.

Mardin ve Mardin dışında yaşayan tüm Mardinli hemşerilerime çağrıda bulunuyorum. Bundan böyle binlerce kişilik düğün, mevlit ve özel toplantılarda pirinç yerine mutlaka kendi memleketinin bulgurunu misafirlerine ikram etsinler. Başkası ne der diye kibir ve gösteriş etkisinde kalmasınlar.               

Bu günden itibaren İlk başta bulgur fabrikaların sahipleri, çiftçiler ve kendini Mardin sahibi ve sevdalısı olarak tanıtan saygın şahsiyetlerimizin yemekli toplantılarında pirinç ikramına şahit olursam protesto amaçlı pirinç yemeyeceğim ve sosyal medya sayfamda isimlerini paylaşacağımı ilan ediyor ve herkesten duyarlılık bekliyorum.“

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2017, 14:32

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER