banner6

Bulut: Adana havası en kirli  iller arasında üçüncü sırada

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’nın havası en kirli iller arasında üçüncü sırada yer aldığını söyledi. Bulut, “Kışın doğalgaza geçemeyen mahallelerde tüketilen düşük kalorili ve kükürt dioksit oranı fazla olan kömür yüzünden hemşerilerim zehir soluyor” dedi. >>

Bulut: Adana havası en kirli   iller arasında üçüncü sırada

ADANA (İLKHABER) - CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut,  TBMM Genel Kurulu’nda Adana’nın havası en kirli iller arasında üçüncü sırada yer aldığını söyledi.  

Adana’nın acilen çözülmesi gereken en önemli çevre sorununun hava kirliliği olduğunu kaydeden Bulut,  Adana’da yaz aylarında hanelere ve iş yerlerine kurum bırakan anız yangınları yüzünden nefes alınamıyor. Kışın da doğalgaza geçemeyen mahallelerde tüketilen düşük kalorili ve kükürt dioksit oranı fazla olan kömür yüzünden hemşerilerim zehir soluyor” dedi. 

ADANA, RİSKLİ BÖLGE

Dünya Sağlık Örgütü’nün, havadaki sağlığa zararlı partikül madde sınırını metreküpte 20 mikro gram olarak belirlemişken Adana'da bu değerin tam 20 katı olduğunu kaydeden Bulut, standartların 3 katı üzerinde hava kirliliğine sahip Adana’nın KOAH gibi ölümcül solunum yolu hastalıklarında da riskli bir bölge olduğuna dikkat çekti. 

KÖMÜR DENETLENMİYOR

Ancak, bu kadar riskli bir bölgede kömür denetiminin bile yapılmadığının Sayıştay raporuyla ortaya çıktığını kaydeden Bulut, hava kirliliğini azaltmak için ısınma amaçlı kullanılan katı atık yakıtların kullanımının azaltılıp doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması için bir an önce çalışmalar yapılmasını istedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER