Bunlara kim dur diyecek?

Bunlara kim dur diyecek?

BAYRAM BULUT/ ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) - Adana’da toplu taşıma araçlarının kent içi trafiğine olumsuz etkileri devam ediyor. Son olarak yaya geçidinde durarak yolcu alan dolmuş ve otobüsler objektiflerimize takıldı.

Toplu taşıma araçlarının bilinçsizce davranışları devam ediyor. Trafiği tehlikeye atan hareketler yapan, durak dışı yolcu alan, kırmızı ışık dinlemeyen, yaya önceliğini hiçe sayan gerekçe olarak da, ‘saatimize geç kalıyoruz’ bahanesine sığınan toplu taşıma araç sürücülerinin yaptıkları bu kural tanımazlıkların önüne geçilemiyor.

DURAK VAR

Kent içi trafiğinin en yoğun olduğu caddelerden biri olan D-400 Karayolu Turhan Cemal Beriker Bulvarı’nda da durum değişmiyor. Halk dilinde karnıyarık köprüsü olarak bilinen D-400 alt geçidinin üzerinin kapatılmasının ardından kısmen de olsa bu kısımda trafikte bir rahatlama yaşandı. Burada gidişli gelişli toplam 4 adet yol yapıldı. Meryem Abdurrahim Gizer Ortaokulu’nun hemen yanından geçen yola toplu taşıma araçları için durak yapıldı. Ancak, dolmuş ve otobüs şoförlerinden kimi durakta yolcu indiriyor, kimisi de hiçbir şeye aldırış etmeden yolun üstünde yolcusunu indiriyor.

SOKAĞIN BAŞINADA DURUYORLAR

Dolmuşlar ve otobüslerin kullandıkları yolun bu kısmında ciddi sıkışıklıklar meydana gelmeye başladı. Meryem Abdurrahim Gizer Orta Okulu’nun da önünden geçen ara sokaktan bu yola açılan kısım daha önce kapalıydı ve araçlar ana yola çıkamıyorlardı. Bu yolunda açılmasıyla ara sokaktan gelen araçlarda ana yola çıkmaya başladı. Durak kısmının bu ara sokağın ilerisinde olmasına rağmen dolmuş ve otobüslerin ara sokağın başına gelerek durup yolcu indirip bindirmeleri objektiflerimize takıldı.

YOLU KAPATIYORLAR

Yolun sağ kısmına yanaşmadan ara sokağın başında durarak yolcu alan toplu taşıma araçları ara sokaktan çıkacak araçlara ve yolda seyreden diğer araçla büyük engel yarattıkları görüldü. Bu yolda zaman zaman uzun kuyruklar oluşurken, yolda mahsur kalan sürücülerin kornaya basarak tepkilerini dile getirdikleri dikkatlerden kaçmadı. Özel Halk otobüsleri ve dolmuş sürücülerinin yaptıkları bu kural ihlalleri nedeniyle sıkıntılar devam ediyor.

ORTA REFÜJE ARAÇ PARKI

Yine aynı yol üzerinde bazı kural tanımaz hususi araç sürücülerinin de orta refüjün de üzerine araç park ettikleri görülüyor. Yayalar için belirli bir alan olmadığı için yol üzerinde karşıdan karşıya geçmek isteyen kişilerin hayatlarını tehlikeye atarcasına bu yolun üzerinden karşıdan karşıya geçtikleri de objektiflerimize yansıyan görüntüler arasında yer aldı.

YAYA GEÇİDİNDE DURUYORLAR

Bunun yanı sıra birde Türk Kuşu Kavşağı’nın batı istikametinde bulunan yaya geçitlerinin bulunduğu yerde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Burada da kavşağı geçince yaya geçidinin bulunduğu noktanın hemen yanında durak cepleri bulunuyor. Ancak yine bazı kendini bilmez toplu taşıma aracı sürücülerinin  yaya geçidi üzerinde yolcu indirip bindiriyor. Durak cebine girmiş araçların ilerlememesi nedeniyle yaşanan bu durum her daim tekrarlanıyor.

YOLCU İNDİRİP BİNDİRİYORLAR

Yaya geçidinde toplu taşıma araçlarının yolcu indirip bindirmesi bitene kadar kendileri için yeşil ışık bile yansa yayalar bu alanda mağdur oluyor. Arka arkaya sıralanan toplu taşıma araçları trafik akışında da sıkıntıların oluşmasına sebebiyet veriyor. Benzer durum İnönü Parkı önünde bulunan duraklarda da sıklık la yaşanıyor.

VATANDAŞLAR ŞİKAYETÇİ

Vatandaşlar ve sürücüler yaşanan bu durumdan şikayetçi. Vatandaşlar, yaya olarak kendilerine yeşil ışık yandığında önlerinde duran bir dolmuş yüzünden karşıdan karşıya geçemediklerini belirterek, yetkililerin bu duruma bir an önce bir çözüm bulmasını istiyor. Kırmızı ışıkta bile geçerek insan hayatını hiçe sayan sürücülerin olduğundan bahseden vatandaşlar şunları söyledi;

İHLALLERLE DOLULAR

“Dolmuşun veya otobüsün içerisinde yolcu olmasına rağmen, kırmızı ışık ihlali yaparak insanların hayatlarını tehlikeye atıyorlar. Cezada yazılsa, uyarıda yapılsa bunlardan anlamayan ve aynı hareketleri defalarca tekrarlayan sürücüler var maalesef. Bu duruma durak ve kooperatif yetkilileri bir çözüm bulmalılar. Yoksa trafik canavarlıklarına devam edecekler. Yazık gerçekten çok yazık. ”

HİÇ BİRŞEY UMURLARINDA DEĞİL

Araç sürücüleri ise, normal araç sürücülerinin de kurallara uymadıklarını ancak toplu taşıma araçlarının insanları taciz ettikleri için daha çok tepki aldıklarını belirterek, “Seyir halindesiniz. Aniden önünüze sinyal bile vermeden çıkan bir toplu taşıma aracı görebiliyorsunuz. Sanki at arabası kullanıyorlar. Hiç mi trafik eğitimi almadılar. Bir bakıyorsunuz aniden önünüzde fren yapmış ve yolcu alıyor. Arkada gelen araç umurlarında bile değil” ifadelerini kullandılar.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2