banner6

Bunu hoş göremeyiz

Kırklar Kilisesi Başpapazı Akyüz, İsrail’in ibadet özgürlüğüne yönelik saldırısını kabul etmenin mümkün olmadığını ifade etti:

Bunu hoş göremeyiz

 

Adnan AVUKA

MARDİN(İLKHABER) – Mardin’de faaliyet gösteren bin 600 yıllık tarihi Kırklar Kilisesi’nin Başpapazı, araştırmacı-yazar Gabriyel Akyüz, İsrail-Filistin savaşının toprak kapmaya dönük olduğunu, buna rağmen ibadet özgürlüğünün engellenmesinin kabul edilir bir yanının olmadığını söyledi.

Dünyada tarihi ve kültürel anlamda birbirine benzeyen üç şehir olduğuna dikkat çeken Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriyel Akyüz, İLKHABER Gazetesi Mardin Temsilcisi Adnan Avuka’ya konuyla ilgili düşüncelerini anlattı.  Mardin ve Kudüs’ün birbirlerine benzer yanlarının daha fazla olduğuna dikkat çeken Akyüz, Her iki şehirde havra, kilise ve cami bulunduğunu, her dine mensup insan barındırdığını, sadece  Mardin’deki taş işlemeciliğinin Kudüs’te görülmediğini, bunun da Yahudilik inancı ile ilgili olduğunu ifade etti.

KUDÜS’TE SAVAŞ

KÜLTÜRÜ HAKİM                  

Mardin’de etnik ve inan birlikteliğinde barış, hoşgörü ve dayanışma kültürü ön plana çıkarken, Kudüs’te savaş kültürünün hakimiyet gösterdiğini ifade eden Hıristiyan Din Adamı Gabriyel Akyüz, şunları söyledi:

“Semavi dinlerin temelinde şiddet olmaz, nefret olmaz, kin olmaz. Sevgi olur, barış olur, kardeşlik olur, iyi komşuluk ilişkileri, insana ve inanca saygı olur. Din insanların ıslah edilmesi, birlikte  yaşam şartlarının iyileştirilmesi, vicdani ve manevi değerlerin harekete geçirilmesi içindir. Burada üzerinde durulması gereken önemli bir konu var: İbadet eden insanlara ateş açılması. İbadet özgürlüğünün engellenmesinin kabul edilir yanı bulunmadığını ifade etmek istiyorum.”  

“ATOMDAN TEHLİKELİ”           

Semavi dinlerde ve kutsal kitapların hiç birinde şiddete yer olmadığına vurgu yapan Hıristiyan Din Adamı Akyüz, daha sonra şöyle dedi:

“İsrail - Filistin savaşını bir din savaşı olarak görmüyorum. Bu toprak kapma savaşıdır. Sami kökünden gelen iki toplumun toprak uzlaşmazlığıdır. Din amacı dışında, yanlış kullanıldığı zaman atom bombasından daha tehlikeli olur. İnanç üzerinden devletlerin siyaset yapmalarını din adamları olarak uygun bulmuyoruz. Ve Filistin ile İsrail arasındaki savaşın durması için her inançtan din adamlarının çağrı yapması gerekir.”

“HIRISTİYANLAR DA

ZARAR GÖRDÜ”          

Yahudilerin baskısını en fazla Hıristiyanların gördüğünü ileri süren Başpapaz Gabriyel Akyüz, sözlerini şöyle tamamladı:

“İnanç özgürlüğüne tahammülsüz bir toplumun, Hz. İsa’yı  Yahudilik’teki şeriat sisteminin yanlış kullanıldığını dillendirmesi ve Hıristiyan dinini yayma girişimleri üzerine çarmıha geren Yahudilerin, Hıristiyanlara da büyük zarar verdi.

Her inanca sahip insana, insan olma noktasında, inanç ve ibadet özgürlüğüne karşı  saygı göstermek ve benimsemek toplumların ilkesi olması gerektiğini hatırlatan Akyüz , İnanç ve ibadet özgürlüğünü yasaklayan anlayış ve zihniyete karşıyız. İsrail’in ibadet eden insanlara silahla saldırmasını hoş görmek hiçbir inanca sığmaz.

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2017, 14:40

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER