Büyük Akdeniz Şöleni’ne adım adım

Büyük Akdeniz Şöleni’ne adım adım

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) –  Adana’nın en yerel ve en geleneksel lezzetlerinin buluştuğu Lezzet Festivali’ne sayılı günler kala heyecan dorukta.  4 – 6 Ekim 2019 tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde, Adana Valiliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek ve “Büyük Akdeniz Şöleni!” temasıyla düzenlenecek 3. Adana Lezzet Festivali, Adana’nın geleneksel mutfak kültürünü dünyaya tanıtacak.

Bu yıl festivalde Akdeniz havzasında yer alan ülkelerden; Malta, Lübnan, KKTC, Fas ve İtalya ülkelerinin yöresel tatları festival süresince kurulacak stantlarda festival ziyaretçilerinin beğenisine sunulacak. Ayrıca İspanya, Fransa, Tunus, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Yunanistan gibi ülkelerin de en önemli yıldız şefleri ile gazetecilerinin de katılımıyla zenginleşecek.

Festival hakkında konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, “Adana Lezzet Festivali, ilimizi bir lezzet kenti olarak markalaştırma hedefine yönelik atılmış büyük bir adım niteliğindedir. Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceğimiz “Adana Lezzet Festivali” iki yılda yoğun ilgi gördü. Festivalimizi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise gastronomi çatısı altında tarihi, kültürü ve turizmi birleştirerek ziyaretçilere farklı deneyimler sunmuş olmasıdır” dedi.

Adana'nın mutfak zenginliğiyle geleneksel Türk mutfağının önemli merkezlerinden olduğunu belirten Vali Demirtaş, “Yerel mutfağımızın değerlerini koruyarak, bugüne adapte etmenin ve geleceğe taşımanın yoğun gayreti içerisindeyiz. Bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceğimiz festival süresince Adana'nın en yerel ve en geleneksel mutfak kültürünü, ülkemize ve tüm dünyaya tanıtacağız. Böylelikle Adana mutfağının tüm unsurlarını ziyaretçilerimizle paylaşırken, unutulmaya yüz tutan geleneksel yemek bilgimizin tanıtımına, bilinirliğinin artırılmasına ve geleceğe aktarılmasına da hizmet edeceğiz" diye konuştu.

Adana’nın ulusal ve uluslararası arenada daha iyi bir şekilde tanıtılabilmesi amacıyla düzenlenen festivali hem şehrimiz hem de ülkemiz için bir katma değer yaratacağına değinen Adana Valisi Mahmut Demirtaş şöyle konuştu;

“Valiliğimiz koordinesinde; birçok kurum ve kuruluşun katkısı ve desteğiyle bu yıl üçüncüsü düzenlenen Adana Lezzet Festivali; bu yıl daha da büyüyerek uluslararası bir boyut kazandı. Üç yıldır düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz ve ülkemizin en çok ses getiren gastronomi etkinliğine dönüşen Uluslararası Adana Lezzet Festivali; kapsamlı içeriği, sürdürülebilirliği ve tüm ülkeye yayılan coşkusuyla örnek bir model oluşturuyor.

3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, Adana mutfağını Akdeniz ülkeleriyle buluşturacak. Akdeniz ülkelerinden gelen uluslararası isimlerin yanı sıra, Gaziantep ve Hatay’ın da konuk şehir olarak katılacağı festival süresince -üç gün boyunca- Adana’da bir gastronomi şöleni yaşanacak.

Amacımız ziyaretçilere sadece Adana yemeklerini tattırmak değil, onları kentimizin tarihi, turistik, kültürel ve doğal güzellikleriyle de buluşturmaktır. Çukurova’nın bereketli toprakları üzerinde kurulmuş olan Adana, medeniyetler beşiği Anadolu’nun güzide şehirlerinden biridir.

Birçok kültürü ve değeri içinde barındırarak, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu şehir, başta iklimi olmak üzere tarıma elverişli arazileri, bereketli toprakları, tarihi ve turistik alanları, denizi ve doğal güzellikleri ile bir şehirde bulunabilecek her şeye sahiptir.

Bu yılki çıkış noktasını “Büyük Akdeniz Şöleni” olarak belirlediğimiz Adana Lezzet Festivali, Adana’nın mutfak zenginliğini en doğru mesajlarla tanıtmak ve Akdeniz ülkeleri arasında ortak mutfak kültürü üzerinden bir dostluk köprüsü kurmak amacıyla hayata geçirilecek.

194,5 metrelik et şiş ile dünya rekoru Çin'in elinde. Adanalı işletmemiz de yaklaşık 250 metre uzunluğundaki mangal üzerinde, 222 metrelik et şiş ile Guinnes dünya rekorunu Türkiye'ye getirecek ve 'tek şişte en uzun et pişirme rekoru' Adana'da kırılacak. Böylece Adana Lezzet Festivali bu yıl hem lezzetleri hem de kırılacak Guinness rekoru ile anılacak

Bu yıl festivalde Akdeniz havzasında yer alan ülkelerden; Malta, Lübnan, KKTC, Fas ve İtalya ülkelerinin yöresel tatları festival süresince kurulacak stantlarda festival ziyaretçilerinin beğenisine sunulacak. İspanya, Fransa, Tunus, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Yunanistan gibi ülkelerin de en önemli yıldız şefleri ile gazetecilerinin de katılımıyla zenginleşecek. Festivalimiz; yerel ve ünlü şeflerin şovları, söyleşiler, sergiler, tadımlar, atölye çalışmaları gibi etkinliklerle yereli dünyaya, dünyayı da Adana'ya taşıyan bir gastronomi buluşması olacak”

Ayrıca festival, dünyanın en iyi kasabı olarak bilinen Dario Cecchini (İtalya), Juan Jose Lopez (İspanya), Nihad Mamaledzija (Bosna Hersek), Christian Plumail (Fransa), Rafram Chaddad (Tunus), Altin Prenga (Arnavutluk) ve Anissa Helou (Lübnan) gibi önemli isimleri ağırlayacak.

Türkiye'den Cüneyt Asan, Hazer Amani, Danilo Zanna, Ebru Baybara Demir, Eyüp Kemal Sevinç, Yunus Emre Akkor gibi ünlü şefler de ana sahnede Adana mutfağını vurgulayan şovları ve söyleşileriyle festival ziyaretçileriyle buluşacak.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2