Buzağılar yaşatılacak

Türkiye’de, her yıl ortalama 5 milyona yakın buzağı doğuyor ve bu doğumların yüzde 15’i ölüyor. Buzağı ölümlerin başında ise hayvan hastalıkları geliyor. Buzağı ölümlerinde oran yüzde 5’e düşürülürse her yıl yaklaşık 500 bin buzağı ekonomiye kazandırılacak.

Buzağılar yaşatılacak

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Türkiye’de, her yıl ortalama 5 milyona yakın buzağı doğuyor ve bu doğumların yüzde 15’i ölüyor. Buzağı ölümlerin başında ise hayvan hastalıkları geliyor. Buzağı ölümlerinde oran yüzde 5’e düşürülürse her yıl yaklaşık 500 bin buzağı ekonomiye kazandırılacak.

Buzağılarda yaşanan ölümlerin azaltılması kapsamında yapılacak çalışmalar Adana Veteriner Hekimleri Odası’nın ev sahipliğinde masaya yatırıldı. Toplantı hakkında konuşan Adana Veteriner hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, gerekli çalışmaların yapılarak buzağıların yaşatılacağını söyledi.

Adana Veteriner Hekimleri Odası’nda Vali Yardımcısı Murat Süzen’in başkanlığında yapılan toplantıya, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali Tekin, Müdür Yardımcısı, Adana Ç.Ü Veteriner Fakültesi Dekanı ve öğretim üyeleri,  DSYB Başkanı, Süt Üreticileri Birliği Başkanı, KKYB Başkanı Murat Şen, Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu, kamudan ve serbest çalışan veteriner hekimler katıldı.

Toplantıda İl Müdürlüğü ve Adana Veteriner Hekimler Odası’nın yaptığı çalışmalar sonucu Adana’da buzağı ölüm oranlarının yüzde 10-15 civarında olduğu tespit edildi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tespit edilen hastalıklarla mücadele için (E.Coli, Rota Corona) 31 bin 200 doz Colibin aşısı alındığını ve bu aşıların ilçelerde gebe hayvan ve buzağı oranlarına göre ücretsiz olarak dağıtılacağı belirtildi.

Ayrıca, kamu, oda ve Veteriner Fakültesi işbirliği ile proje yapılıp yetiştiricilere eğitim çalışmaları yapılacağı kararlaştırıldı.

Toplantı hakkında konuşan Adana Veteriner hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, “İlimizde buzağı ölümlerinin önüne geçilmesi ve üretimin devam etmesini hedefliyoruz.” dedi.

Buzağı ölümlerinin üstünde durulması gereken önemli bir konu olduğuna değinen Köse, “Kırmızı et açığımızın önemli nedenlerinden birinin de ülkemizdeki buzağı ölümleridir. Buzağı ölümlerinin önüne geçilmesi ile et açığından kurtulma anlamına gelmektedir.” ifadesi kullandı.  

Yapılacak çalışmaların önemine de değinen Adana Veteriner hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, sözlerine şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz Aralık ayında yine bağlamda bir toplantı yapılmış ve durum tespit kararı ele alınmıştı.

Şimdi de ikincisini yaptık. Buzağı ölümleri ile ilgili neler yapılabileceği, ilimizdeki mevcut durumun tespit edilerek ölümlerin hangi nedenlerden meydana geldiği ve de tespit edilen sorunların çözümü için neler yapılabileceği konusunda bir çalışma başlatmak üzere ilimizde de bir çalışma başlatıldı.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile yaptığımız çalışmalar sonucu Adana’da buzağı ölüm oranlarının yüzde 10-15 civarında olduğu tespit ettik.

Dünyada gelişmiş ülkelerde buzağı ölümlerinin de kabul edilebilir rakam yüzde 3-5’tir O halde ülkemizde de ölüm oranının yüzde 3-5 civarına indirilmesi gerekmektedir.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tespit edilen hastalıklarla mücadele için (E.Coli, Rota Corona) 31 bin 200 doz Colibin aşısı alındı ve bu aşılar ilgili yerlerde gebe hayvan ve buzağı oranlarına göre ücretsiz olarak dağıtılacak. Amacımız buzağı ölümlerini asgariye indirerek, hem vatandaşlarımıza hem de ülkemize katkı sağlamaktır.”

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2018, 15:42

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2