banner6

Çakar: Firmaları destekleyeceğiz

Adana Sanayi Odası'nda (ADASO) iş insanlarının katılımıyla düzenlenen ‘Reel Sektörün Sorunları ve Finansman Talepleri’ konulu toplantı gerçekleştirildi. Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, tarımın yine ana misyonları olmaya devam edeceğini ancak diğer reel sektörü, ticareti, KOBİ'leri ve özelikle de üretim, yatırım, ihracat ile istihdama katkıda bulunacak firmaları desteklemeyi sürdüreceklerini söyledi.

Çakar: Firmaları destekleyeceğiz

Aliye Sare AKÇAY -Mustafa GÜL

ADANA (İLKHABER)- Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, tarımın yine ana misyonları olmaya devam edeceğini ancak diğer reel sektörü, ticareti, KOBİ'leri ve özelikle de üretim, yatırım, ihracat ile istihdama katkıda bulunacak firmaları desteklemeyi sürdüreceklerini söyledi.

Adana Sanayi Odası'nda (ADASO) iş insanlarının katılımıyla düzenlenen ‘Reel Sektörün Sorunları ve Finansman Talepleri’ konulu toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar’da katıldı. Adana Ticaret Odası Başkanı Zeki Kıvanç ve iş insanlarıyla Sanayi Odası’nda (ADASO)  ekonomi üzerine istişare toplantısı gerçekleştirdi.  Toplantının açılışında konuşan Adana Ticaret Odası Başkanı Kıvanç, pandemi insan sağlığı üzerinde ki etkilerini sürdürürken, ekonomi üzerinde de ciddi olumsuz sonuçlara yol açtığını söyledi.

EN AZ HASARLA

Türkiye’nin ise bu süreci en az hasarla atlatmaya çalıştığına vurgu yapan Kıvanç, yaşanılan bu zor dönemde finansmana erişim noktasında reel sektörün en büyük desteğinin Ziraat Bankasının da içinde bulunduğu kamu bankaları tarafından olduğunu anlattı. Üretim maliyetlerinde ki olağanüstü artışlar sanayicinin finansman ihtiyacında çarpan etkisi yarattığını dile getiren Kıvanç, “Başta emtiya fiyatları olmak üzere ham madde, enerji ve lojistik maliyetlerinin aşırı yükselmesi ve ayrıca vadelerin kısalması, daha önceleri örneğin 10 TL’ye mal olan bir üretim şuan 20-25 TL’ye üretilmesine yol açmıştır. Buda finansman ihtiyacımızın artmasına neden olmuştur.”dedi.

ENFLASYON YÜKSEK

Ardından, Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar söz aldı. Konuşmasına dünya ve Türkiye ekonomisini değerlendirerek başlayan Çakar, bugün itibarıyla ülkemizdeki enflasyon yüksek olduğunu işaret etti. Bunun nedenini iyi irdelemek gerektiğini dile getiren Çakar, “Özellikle ithal ikameci bir model uygulanan ülkemizde, yıllardır devam eden bir model. Yurt dışındaki enerji, emtia fiyatların artmasıyla beraber zaten bu modeli uyguluyorsanız ciddi bir maliyet enflasyonunu transfer edersiniz. 2020'de pandemi nedeniyle ötelenmiş talepler 2021 itibarıyla canlanmaya başladı. Maliyet enflasyonu zaten transfer etmişsiniz, bunun yanında talep enflasyonu da üstüne bindi, bütün bunlar maalesef ülkede ciddi bir enflasyonist ortam oluşturdu.”diye konuştu.

EKONOMİK OLUMSUZLUKLAR

Pandeminin getirdiği ekonomik olumsuzluklardan bahseden Çakar, “Pandemi ve bu sürecin getirdiği ortamda ülkeler bazı ekonomi kararları aldılar. Önce üretimimi ve istihdamımı koruyayım kaygısıyla hareket ettiler. Dünyada sermaye çok. Para çok. Pandemi öncesinde bu sermaye dünyada ciddi bir şekilde sirküle ederken, gelişmiş ülkelere doğru akarken bu korumacı politikalar dolayısıyla gelişmiş ülkelerde toplanmaya başladı. Gelişmekte olan ülkelere giden sermaye akışları kısmen yavaşlamaya başladı. Gelişmekte olan ülkelere giden sermaye akışları kısmen yavaşlamaya başladı. Maalesef pandemi döneminde aşının gecikmesiyle beraber bütün ülke ekonomilerinde bunu belirgin bir şekilde hepimiz hissetmiştik. Bunun sonucu olarak emtia fiyatları özellikle belli ülkelerde ciddi anlamda düşmeye başladı.” ifadelerini kullandı.

ÇİN'DEKİ TEDARİK ZİNCİRİNİN BOZULMASIYLA ÜLKEMİZ ÖZELLİKLE COĞRAFİ YAKINLIK İTİBARIYLA TEMEL TEDARİK MERKEZLERİNDEN BİRİ OLMAYA BAŞLADI

Türkiye’nin Coğrafi yakınlık sebebiyle Avrupa’nın önemli tedarik merkezlerinden biri olduğunu söyleyen Çakar, “Bizim ülke gibi özellikle turizmin ve hizmet sektörünün çok önemli olduğu noktada hizmet ve turizm durma noktasına gelmişti. İklim değişikliğinin gıdaya yansıması da gıda fiyatlarını da arttırdı ve böylece tüm dünyada enflasyon arttı. Son dönemde ki etkisi dolayısıyla iklim değişikliğinin sebebiyet verdiği tarımsal azalmaların gıda fiyatlarına çok ciddi anlamda etkileri oldu ve bunun sonucu olarak da dünyada yüzde 3’lük bir küçülme meydana geldi. 2020 yılında Çin'deki tedarik zincirinin bozulmasıyla ülkemiz özellikle coğrafi yakınlık itibarıyla temel tedarik merkezlerinden biri olmaya başladı. Bu tarafa doğru ciddi bir tedarik artışı var. Önümüzdeki dönem hem üretim kalitesi hem kalifikasyon hem de nitelikli insan kaynağı ve makul iş gücümüzle Türkiye, Avrupa'nın ve bu coğrafyanın önemli tedarik merkezlerinden olacak.”şeklinde konuştu.

‘’TÜRK BANKACILIĞININ ALTYAPISI SAĞLAM’’

Dünyada bankacılık alanında çok ileride olduğumuzu ve bunun en önemli örneğini pandemi döneminde gördüğümüzü kaydeden Çakar, “Dünyada çok başarılıydık bankacılık konusunda, ödeme sistemleri çok iyi çalıştırıldı. Bütün şubeler çalıştı özellikle Türk bankacılık sektöründe dijital ve teknolojik altyapı çok iyi olduğu için bize dijital kanallarla ulaşan müşterilerimizin talebini karşılar duruma geldik. Biz bankacılık sektörü olarak piyasaya likide verdik kredi musluklarını açık tuttuk, bunun yanında her hangi bir firmanın ödemelerini yerine getiremediğinde, gecikmelerinde firmaların kredilerini yapılandırdık ya da kredilerini nakit akışlarına uygun olacak şekilde öteledik. Bunun yanında sektörler itibariyle garanti fonuyla bazı paketler oluşturuldu sektöre likide enjekte edildi.” diye konuştu.

BİZ ÜRETİMİN, YATIRIMIN, İHRACATIN VE REEL SEKTÖRÜN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Tarımın yine ana misyonları olmaya devam edeceğini ifade eden Alpaslan Çakar sözlerine şöyle tamamladı;

“Bugün itibarıyla Türkiye'de tarımın finansmanı için 160 milyar TL civarında kredi kullandırmış durumda. Bunun yüzde 110 milyar TL'sini Ziraat Bankası tek başına kullandırmış. Bunun 89 milyarı TL'si Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sübvanse edilen bir kredi. Tamamının faiz oranı yüzde 10 ve altında. Hatta hayvancılıkta 100 bin, bitkisel üretimde 50 bine kadarki kredileri de biz sıfır faizli kullandırıyoruz. Sıfır faizli kredilerin total rakam içindeki payı 28,5 milyar TL. Takibe düşme oranına bakıldığında 2021'de bankamızın tarımsal kredilerdeki takip oranı yüzde 0,98'dir, yani yüzde 1. Tarıma verdiğimiz kredilerle müşterilerimiz hamdolsun kazanıyor ve paralarını ödüyorlar. Tarım kesiminde dünyada iklim değişikliğiyle belli dönemlerde bazı sıkıntılar olsa bile aslında yönetilemeyecek herhangi bir durum söz konusu değil.

Onlar da para kazanıyorlar ki kredilerin geri ödeme oranı yüzde 99. Tarım yine bizim ana misyonumuz olmaya devam edecek ancak biz diğer reel sektörü, ticareti, KOBİ'leri özelikle de üretim, yatırım, ihracat ve istihdama katkıda bulunacak firmaları desteklemeye devam edeceğiz. Ziraat Bankası hiçbir zaman sadece kendi bilançosuna yoğunlaşan bir bakış açısıyla hareket etmeyecek. Ziraat Bankası kazanmış ancak reel sektör kaybetmiş, bunun hiçbir değeri yok. Siz kazanacaksınız, vergi verecek, istihdam sağlayacak, ülke bilançosuna katkıda bulunacaksınız. Ben size fedakarlık yaptıysam benim kaybım değil, benim kazanımımdır. Ziraat Bankasının ana misyonu da bu olmalıdır. Biz üretimin, yatırımın, ihracatın ve reel sektörün yanında olmaya devam edeceğiz."

Konuşmanın ardından Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar’a günün anlam ve önemine ilişkin hediye takdim etti.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER