Çelik: İklim değişikliği en büyük tehdittir

Adana’da sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları temsilcileri 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeni ile basın açıklaması yaptı.

Çelik: İklim değişikliği en büyük tehdittir

Çelik: İklim değişikliği en büyük tehdittir

 

 

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana’da sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları temsilcileri 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeni ile basın açıklaması yaptı. KESK Dönem Sözcüsü, Tüm Bel-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Çelik, iklim değişiminin en büyük tehdit olduğunu öne sürdü.

 

Adana’nın merkez Seyhan İlçesi Abidin Dino Parkı içerisinde bir araya gelen STK ve meslek odası temsilcilerine CHP Milletvekilleri İbrahim Özdiş ve Elif Doğan Türkmen’de katılarak destek verdi. Burada bir konuşma yapan KESK Dönem Sözcüsü, Tüm Bel-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Çelik, Dünya Çevre Günü’nün tarihçesi hakkında bilgiler verdi. Çelik, “

Birleşmiş Milletler Örgütü 1972 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de 133 ülkenin katılımı ile düzenlediği zirvede, 5 Haziran tarihinin “Dünya Çevre Günü” olmasını oybirliği ile kabul etti. O tarihten bu yana çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını geliştirmek ve politik ilgiyi arttırmak üzere dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanmakta veya bugünü mücadele günü olarak görenler tarafından da farklı etkinliklerle kamuoyunun duyarlılığı arttırılmaktadır.” dedi.

 

YAPILACAK OLAN DEĞİŞİKLİKLE MEVCUT ZEYTİNLİK ALANLARIN YÜZDE 70’İNİN SANAYİ TEHDİDİ ALTINA ALINACAĞI BELİRTİLİYOR

 

Zeytinlik alanlarının yüzde 70’inin sanayi tehdidi altında olduğunu ileri süren Çelik, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Meclis’e sunulan ve önümüzdeki günlerde oylamasının yapılması beklenen “3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun”da değişiklik yapılması öngörülüyor. Yapılacak olan değişiklikle mevcut zeytinlik alanların yüzde 70’inin sanayi tehdidi altına alınacağı belirtiliyor.

Bu değişikliğin yapılması Türkiye tarımında önemli bir yere sahip olan zeytin ve zeytinyağı üretimini kötü etkileyeceği gibi çevre açısından da geri dönülmez zararlara yol açacaktır. Türkiye'de yapılan zeytin üretimi, dünya zeytin üretiminin yüzde 10'unu; zeytinyağı üretimi ise dünya zeytin üretiminin yüzde 6'sını karşılamaktadır. Kanunda yapılması gereken değişiklik bu duruma zarar vereceği gibi yaşamını zeytin ve zeytinyağı üretimiyle idame ettiren birçok çiftçi için büyük zararlar verecektir. Türkiye'de önemli bir yer kaplayan zeytin ağaçlarının, zeytincilik sektörü ve çevrenin korunması adına bu kanun değişikliğinin geri çekilmesini talep ediyoruz.” diye konuştu.

 

İKLİM DEĞİŞİMİ KARŞILAŞTIĞIMIZ EN BÜYÜK TEHDİT

 

İklim değişiminin en büyük tehdit olduğunu öne süren Çelik, “İklim değişimi karşılaştığımız en büyük tehdittir. İnsanlara, tüm canlı türlere, topluma, çevreye ve geleceğimize karşı bir tehdittir. Güneş, rüzgar ve diğer yenilenebilir kaynaklar bütün insanlığa temiz elektrik sağlamaya yeterlidir. Felaketlere yol açan nükleer enerji terk edilmelidir. Fosil yakıtlar yeraltında bırakılmalıdır. Diğer doğal ortamlar gibi ormanlar da iklim çözümünün bir parçasıdır. Açgözlü şirketlerin ve devletlerin saldırılarından korunmalıdırlar. Korkunç bir üretim-tüketim sarmalındayız. İhtiyaçtan fazla tüketir olduk, hayatımızı da tükettiğimizin farkında değiliz. Dünyamızı içinden çıkılamaz bir çöp ekonomisine dönüştürdük. Son iki yüzyıllık insan faaliyetleri sonucu atmosferde biriken ve sınırı aşan karbon salınımı dünya ikliminin ısınmasına neden oldu. İklim felaketleri tahmin olmaktan çıktı, günlük hayatımızın parçası oldu. Her yıl dünyada üç milyon insan kentlerdeki hava kirliliğinden dolayı yaşamını yitiriyor.” İfadelerini kullandı.

 

KÜRESEL ISINMANIN EN BÜYÜK NEDENİ ENERJİ İÇİN KÖMÜR, PETROL GİBİ FOSİL YAKITLARIN KULLANIMI

Çelik sözlerini şöyle sürdürdü; “Küresel ısınmanın en büyük nedeni enerji için kömür, petrol gibi fosil yakıtların kullanımıdır. Bugün şu acı gerçekle karşı karşıyayız: Dünyadaki üretimin dörtte biri insani ihtiyaçlar için, dörtte üçü ise lüks tüketim için yapılmaktadır. Oysa aynı dünyada üç milyar insan açlık çekmektedir. Buradan şu sonucu çıkarabiliriz: Ya eşit, özgür, sürdürülebilir bir yaşam ve toplumsal hayat için mücadele edeceğiz, ya da yok olacağız.

Yüzümüzü güneşe, toprağa, gönüllü bir sadeliğe ve yaşam için mücadeleye çevirmeliyiz, başka çare yok. 5 Haziran Dünya Çevre günü sembolik bir gündür. Gezegenimizi, yaşamımızı, yaşam alanlarımızı korumak için sürekli mücadele esastır.”

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2017, 16:22

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2