Cengiz Sezici’ye son veda

Cengiz Sezici’ye son veda

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER) - ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’, ‘Sessiz Çığlık’, ‘Kurşun Yarası’ ve ‘Kurtlar Vadisi’ gibi bir döneme damgasını vuran filmlerde rol alan 69 yaşındaki tiyatro ve sinema sanatçısı Cengiz Sezici, memleketi Adana’da alkışlarla son yolculuğuna uğurlandı.

Yıllar önce ilk adımını attığı tiyatro sahnesine bu kez ay-yıldızlı Türk bayrağına sarılı tabutuyla çıkan Sezici, ayakta alkışlandı; dostları onunla olan anılarını anlattı. Nefes darlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede önceki gün hayatını kaybeden tiyatro ve sinema sanatçısı Cengiz Sezici için memleketi Adana’da da tören düzenlendi. Sezici, yıllar önce tiyatroya ilk adımını attığı Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Sahnesi’ne bu kez ay-yıldızlı Türk bayrağına sarılı tabutuyla getirildi. Törene; Menderes Samancılar, Nur Sürer, Caner Cindoruk ve Emre Karayel gibi ünlü isimler de katıldı.

GÖZ YAŞLARINI TUTAMADILAR

Sezici’nin ablası Olcay Sezici, kardeşinin ardından gözyaşı dökerken, onu Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar teselli etmeye çalıştı. Abla Sezici, kardeşinin tabutuna son kez dokunup, “Zamansız gittin Cengizim” diye isyan etti. Dostları Cengiz Sezici ile olan anılarını anlatırken, törene katılanlar gözyaşlarına hakim olamadı. Burada bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Topuz, Türk Tiyatrosu’nun ve Türk Sineması’nın çok değerli bir ağabeyini kaybettiğini belirtti.  

YENİ BİR SOLUK

Adana tiyatrolarında her zaman Cengiz Sezici’nin anıldığını kaydeden Topuz, “Kültür ve sanatta Türkiye’ye örnek olmuş, çok zengin bir sanat ve edebiyat kültürüne hakim olan bir şehir Adana. Cengiz Ağabeyi Adana’dan gittiği günden beri tiyatroda her zaman anılmıştır. O sadece Türk Tiyatrosu’na değil, Türk Sineması’na da yeni bir soluk getiren Anadolu’nun kültürünü İstanbul’a getirip, Türk Tiyatrosuna, Türk Sinemasına taşıyan çok değerli bir büyüğümüzdü ağabeyimizdi. Ne kadar üzülsek azdır. O gittikten sonra buralarda yüzlerce genç okula girdi, bu sahnede seyirciyle selamlaşıyor. Her defasında her provasında onun anıları vardır. Her Adana’ya geldiğinde hem şehir, hem de devlet tiyatromuzu ziyaret etmiştir. Çok değerli bir ağabeyimizi kaybettik. Tüm sevenlerinin ve yakınlarının başı sağ olsun.” dedi.

BU ANLARDA BOĞAZI DÜĞÜMLENİYOR

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’da  “İnsanlar duygularını ifade ederken bu anlarda boğazı düğümleniyor.” Sözleri ile konuşmasını başladı. Sezici ile olan anılarını anlatan Karalar, “Benim şöyle bir anım var Cengiz Ağabey ile. Biz orta okul yıllarında sık sık tiyatroya giderdik. Sergilediği oyunları izlerdik. Bir tiyatrocu olma isteği doğmuştu onları izlerken, kader bizi başka mesleğe yöneltti ve sizin seçiminizle Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olarak buradayım.  Bizim için büyük bir gurur, büyük bir onur. Çok sanatçı yetiştirdik Cengiz Ağabey gibi. Güzel bir insan olması, güzel bir sanatçı olması, her şeyin ötesinde işini çok doğru yapıyor. Tam bir Adanalı tabiriyle delikanlı yiğit, daha çok yüzü halkına dönük, Türkiye’ye dönük bir sanatçı yetiştiriyoruz. Çok değerli bir ağabeyimizdi. Cengiz ağabey bizim yetiştirdiğimiz çok büyük bir değerdi. Onu ağlayarak değil alkışlarla uğurluyoruz . Ruhu Şad olsun.” diye konuştu.

O ASİL BİR ADANALIYDI

Ünlü Oyuncu ve Altın Koza Yönetim Kurulu Başkanı Menderes Samancılar da, Sezici ile birlikte diziler çektiğini  anlatarak, “Birlikte dizi çektik, film çektik. Yani kendisi nasıl anlatırsın derseniz, onun içinde her şey var. O usta bir aktör olduğu kadar o usta bir Adanalıydı. Asil bir Adanalıydı. Bunu hiçbir zaman unutmayın gerçekten o asil bir Adanalıydı.”  şeklinde konuşarak gözyaşlarını tutamadı.

KARI KOCA OYNADIK

Ünlü Oyuncu Nur Sürer’de göz yaşları içerisinde Sezici ile ilgili anılarını şöyle anlattı;

“1984’lü yıllarda bir çalışmamız olmuştu. Bir filmin galasındaydık. Yaşar Kemal önce oturuyordu. Kendisiyle hiç tanışmamıştım. Kendisi çok beğenmiş beni ama orada olduğumdan haberdar bile değildi. Bu kadında mı Adanalı diye sormuş. Daha sonra, “Öyle his ettiyseniz ben Adanalıyım” dedim. Sinemaya ben ilk olarak Adana’da başladım. Karataş’ta biz tiyatrocular, sinemacılar biz bu ülkenin iyi evlatlarıyız. Biz bu ülkenin iyi çocuklarıyız. Kardeşimizi getirdik buraya kendi toprağına. İyi bakın ona. Gerçekten çok üzgünüm. Ben onunla çok çalıştım. Karı koca oynadık.”

CENGİZ AĞABEYİN KUŞAĞIYLA BİRLİKTE ÇALIŞTIM

Altın Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Timuçin, “Ben lise ikinci sınıfa giderken tiyatroya gelmeye karar verdim ve bu salonla tanıştım. Ben Cengiz Ağabeyin kuşağıyla birlikte çalıştım. Bu gördüğünüz salonun her noktasına oyunculuğu dışında bize tiyatronun terbiyesini öğretti. Ruhu Şad olsun diyorum.” ifadelerini kullandı.

BURALI OLANLAR KADAR BURADA DOYANLARDA ADANALIDIR

CHP Adana Milletvekili Burhattin Bulut ise, “Buralı olanlar kadar burada doyanlarda Adanalıdır. Bereketli topraklarımızda iyi insanlar yetişiyor. Bu sanatçılarımızın yürekli büyüktü. Cesurdular ve hep mücadele ettiler. Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabır diliyorum. “ diye konuştu.

RUHU ŞAD OLSUN

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin’de “Ruhu Şad olsun. Bence böyle insanlar ölmüyorlar. Onların anıları hep yüreklerimizde yaşayacak. Yapmış oldukları sanat eserleriyle bu ülkeye kattıklarıyla anıları her zaman canlı kalacak öncelikle annemize sabır diliyorum.” diye konuştu.

BİR SANATÇIYI DAHA KAYBETMİNİN ÜZÜNTÜSÜ

Ünlü Tiyatrocu Bünyamin Satanoğlu, değerli bir sanatçıyı daha kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını belirterek, “Toprağı bol olsun” dedi.

KABASAKAL MEZARLIĞI’NDA TOPRAĞA VERİLDİ

Tiyatro sahnesinde ayakta alkışlanan Cengiz Sezici’nin cenazesi, daha sonra Kabasakal Mezarlığı’na götürülerek, burada toprağa verildi.

CENGİZ SEZİCİ KİMDİR?

1950 yılında Adana’da dünyaya gelen Cengiz Sezici, tiyatro sahnesine ilk adımını 1971 yılında attı. 48 yıllık zaman diliminde tiyatronun yanı sıra sinema ve dizilerde de rol alan Sezici, ‘Kış Çiçeği’ filmindeki performansıyla da ’33. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. 1988-2000 yılında bir televizyon kanalında ekranlara gelen; ‘Ayşecik’ adlı yerli dizide canlandırdığı; ‘Çatal Niyazi’ karakteriyle de Cengiz Sezici, geniş bir kitlelere adını duyurmuştu.

Hande Muştu


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2