CHP'nin kuruluşunun 96. yıl dönümü kutlandı

CHP'nin kuruluşunun 96. yıl dönümü kutlandı

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER) - Adana'da, CHP'nin kuruluşunun 96. yıl dönümü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

 CHP İl Başkanlığı tarafından Atatürk Parkı'nda gerçekleştirilen etkinlikte, CHP İl Başkanı Mehmet Çelebi ve İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. CHP’liler daha sonra parkın içerisinde bulunan 75. Sanat Galerisi’nde kutlama etkinliklerine devam etti. Burada düzenlenen etkinliğe gelenleri Adana Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibi çeşitli yöresel oyunlarını oynayarak karşıladı. Daha sonra salona geçen partililer CHP’nin kuruluşundan bugüne kadar gelen sürecini gösteren sinevizyon gösterimi isletildi.

UZUN SİNEVİZYON GÖSTERİMİ

Yaklaşık 45 dakika süren sinevizyon gösteriminin ardından CHP İl Başkanı Mehmet Çelebi burada bir konuşma yaptı. Çelebi, 75. Yıl Sanat Galerisi'nde devam eden etkinlikte yaptığı konuşmada, aydınlık, çağdaş medeniyet hedefiyle kurulan Cumhuriyet'in devrimlerinin CHP eliyle gerçekleştiğini, bu devrimlerin ulusu kulluktan kurtarıp yurttaş, birey olmasını sağladığını belirtti. CHP'nin iktidarda olduğu 1923-1950 arasında yaşama geçirilen projelerle çağdaş Türkiye'nin temelinin atıldığın ifade eden Çelebi, partinin aynı zamanda tek partili yaşamı sonlandırıp çok partili döneme geçişi sağlayıp demokrasiyi gerçek anlamda tesis ettiğini kaydetti.

ÇELEBİ: CUMHURİYETİMİZİ GELİŞTİRİP YARINLARA EMANET EDECEĞİZ

“Tıpkı kurtuluş ve kuruluş döneminde olduğu gibi CHP'nin önderliğinde ulusumuzun verdiği demokrasi ve özgürlük mücadelesinin başarıya ulaşacağından hiç şüphemiz yok.” diyen Çelebi,  “Kurucu genel başkanımız Mustafa Kemal Atatürk'ün üzerimize yüklediği sorumluluk duygusuyla tıpkı Cumhuriyetin kuruluşunda olduğu gibi çok çalışıp, parlamenter demokrasiyi yeniden yaşama geçirecek, atalarımızın emaneti olan Cumhuriyetimizi geliştirip yarınlara emanet edeceğiz." dedi.

“96. YAŞINI BÜYÜK BİR ONUR VE GURURLA KUTLUYORUZ”

Vatan topraklarını işgal eden emperyalist güçlere karşı Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verilen ulusal kurtuluş mücadelesinin, 97 yıl önce bugün Yunan Askerlerini İzmir’den denize dökülerek fiilen bittiğini hatırlatan Başkan Çelebi, “Bu vesileyle ülkemizin aydınlık kentlerinden İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yılını da kutluyoruz. İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun tam bir yıl sonra, henüz Cumhuriyet dahi ilan edilmemişken Büyük Önder Atatürk, ilk adıyla Cumhuriyet Halk Fırkası’nı kurdu ve bugün büyük ailemiz olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin 96. yaşını büyük bir onur ve gururla kutluyoruz” diye konuştu.

KARALAR: CHP FARKLI BİR PARTİDİR

Daha sonra söz alan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da, “Dünyada, Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir başka örneği yok” diyerek sözlerine başladı. CHP’nin farklı bir parti olduğundan bahseden Karalar, “Bir ülkenin kurtuluş mücadelesine katkı koyan başka bir siyasal parti yok. Her fırsatta söylediğim gibi CHP’nin ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı en büyük devrim, insan dönüşümüdür. Düşünün, bin yıl teba olarak yaşayan topluluk, birden birey haline geldi. 15 yılda bin yıllık anlayışı değiştirdi. En büyük devrim budur. Onun için, CHP, farklı bir partidir. Böyle bir siyasi partide görev yapıyor olmanın bilincinde olmalıyız.” ifadelerini kullandı.

KİMLER KATILDI

Konuşmaların ardından CHP’nin 96. yıl pastası kesildi. Etkinliğe CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar,  Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar, CHP eski Milletvekilleri, İYİ Parti İl Başkanı Göktürk Boyvadaoğlu ve yönetimi, ilçe başkanları ile partililer katıldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2