banner6

Çiftçinin mağduriyeti giderilmeli

CHP Milletvekili Tümer ve Adana İl Başkanı Barut, aşırı yağmur ve doludan zarar gören çiftçilerin sorunlarına ortak oldu, hükümete seslendi:

Çiftçinin mağduriyeti giderilmeli

Çiftçinin mağduriyeti giderilmeli

 

 

ADANA(İLKHABER) – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ayhan Barut ve Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, 18-19 Mayıs tarihlerinde etkili olan sağanak yağmur ve şiddetli dolu nedeniyle onlarca çiftçinin büyük zararla karşı karşıya kaldığını belirtti.

Ayhan Barut ve Zülfikar İnönü Tümer, CHP Karataş İlçe Başkanı Oben Ersan Aygün, CHP İl Yöneticisi Metin Taştan’la birlikte Karataş’ın Çimeli, Oymaklı, Sirkenli, Kesik, Kızıltahta, Terliksiz, Topraklı, Kırhasan, İsahacılı, Kiremitli ve Yüreğir’in Beyköy, Eğriağaç ve Yalnızca köylerindeki çiftçilerin sorunlarını yerinde inceledi.

Bölgede yağmur ve dolu nedeniyle karpuz, kavun, mısır, pamuk, domates, ve buğday ekili alanların yanı sıra narenciye bahçelerinde milyonlarca liralık zarar oluştuğunu ifade eden Barut ve Tümer, çiftçinin zararının doğal afet kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Üreticinin Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası’na olan borçlarının ertelenmesini isteyen Barut ve Tümer, “Özellikle bazı mısır ve buğday tarlalarında yüzde 40’lara varan ağır hasarlar var. Hasat dönemindeki buğdayda hem kalite hem de fiyat düşüklüğü yaşanacak. Narenciye bahçelerinde yeni yeni oluşmaya başlayan meyveler büyük zarar görmüş. Bu yıl Rusya kapısının kapanmasıyla ne yapacağını bilemez halde bırakılan çiftçimiz bir de yağmur ve dolu nedeniyle tam bir çıkmaza girmiş durumda. Hükümetin acil olarak bölgemizdeki çiftçilerin sorunlarına eğilmesi gerekiyor” dedi.

3 HAZİRAN’A ÇAĞRI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 3 Haziran’da Adana’da çiftçilerle buluşacağını hatırlatan Barut ve Tümer, bölge çiftçilerinin bu önemli toplantıya katılmaları çağrısında bulundu.
CHP’nin çiftçiyi baş tacı eden bir anlayış sergilediğini kaydeden Barut ve Tümer, Çukurovalı çiftçinin bin bir emek ve alın teriyle kaliteli ve yüksek rekolteli ürün elde ettiğini ancak olumsuzlukların bir türlü yakasını bırakmadığını ifade etti.
Çukurova’da hasadın başladığını hatırlatan Barut ve Tümer, “Çiftçimiz için geçmiş yıllarda bayram niteliği taşıyan hasat günleri ne yazık ki bayram olmaktan çıktı. Tüm olumsuzluklara rağmen çiftçimize yüksek rekolteli, kaliteli, bol kazançlı günler dileriz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 15:24

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER