Çiğdem Akça: Çocuk cinsel istismarının affı olmaz!

Çeşitli kadın kuruluşları, siyasi partilerin kadın kolları, engelli, spor ve müsiki derneklerinin başkanlarından oluşan kadınlar Türkiye’de 81 ilde eş zamanlı olarak bir açıklama yaparak, “Çocukların cinsel istismarının affı olmaz!” dedi.

Çiğdem Akça: Çocuk cinsel  istismarının affı olmaz!

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Çeşitli kadın kuruluşları, siyasi partilerin kadın kolları, engelli, spor ve müsiki derneklerinin başkanlarından oluşan kadınlar Türkiye’de 81 ilde eş zamanlı olarak bir açıklama yaparak, “Çocukların cinsel istismarının affı olmaz!” dedi.

Açıklamayı Adana Kadın Platformu ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile siyasi partilerin kadın kolları yönetimleri adına  Adana Çocuk ve Kadın Hakları Derneği başkanı Çiğdem Akça  yaptı.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Kültür ve Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen toplantıda Akça,  çocuklara yönelik cinsel istismar suçunu işlemiş faillere infaz indirimi adı altında af getirilmeye çalışılmasına ilişkin Adana Kadın Kuruluşları, Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformu olarak görüşlerini açıklamak üzere bu toplantının gerçekleştirdiklerini belirtti.

Küçük yaştaki kız çocuklarıyla evlenen erkeklerin istismar suçundan affedilmesine yönelik bir tasarı hazırladığıyla ilgili haberlerin bir süredir basına yansıdığına dikkat çeken Akça, “Son çıkan haberlere göre  15 yaş farkının bir kriter olarak benimsenmiş olduğu ve çocuk istismarını meşrulaştıracak bu affin bütçe görüşmeleri tamamlandıktan sonra, Ocak 2020 gibi meclise getirileceği söylenmekte. 2016 yılından beri sistematik olarak çocuk yaşta, zorla ve erken evlendirmelerin önünü açacak, çocuk istismarını meşrulaştıracak bu af da dahil, birtakım yasa değişiklikleri ve uygulamalan gerçekleştirmeye çalışılıyor.” dedi.

Şu anda getirilmek istenen afın, 15 yaş altı kız çocuklarına karşı işlenen cinsel istismar suçundan hüküm giyen failleri de crkek ile evlendirilmesi durumunda cezasızlık yoluna gidilmek istendiğini işaret eden Akça, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu çerçevede, kadın örgütlerinin tüm itirazlanına rağmen 2016 yılında Torba Kanun ile çocukların cinsel istismanına ilişkin cezayı düzenleyen TCK 103. maddesinin 1. ve 2. fikralarına 12 yaş ayrımı, 12 yaş altındaki cinsel istismar suçlarına ağırlaştınlmış cezalar getirilmiş, 12 yaş sınırının neye göre belirlendiği ise kamuoyuyla paylaşılmamıştır. Şu anda getirilmek istenen af, 15 yaş altı kız çocuklarına karşı işlenen cinsel istismar suçundan hüküm giyen failleri de crkek ile evlendirilmesi durumunda cezasızlık yoluna gidilmek istenmektedir. Bu cezasızlığın çocuk istismarı suçu faillerine cesaret vereceği ve bu suçu teşvik edeceğini öngörüyoruz. yacaktır. Yani 12 yaşında bir kız çocuğunun 27 yaşındaki bir Nitekim, Elbistan Afar Ceza Mahkemesi kendisinden 9 yaş küçük olan 12 yaşındaki kuzenini evlilik görüntüsü altında istismar eden ve olay gerçekleştiği zamanda "kız çocuğunun yaşını bilmediğini" savunan faili beraat ettirmiş ve Yargıtay da oy çokluğuyla bu karan onamıştir.

"Geleneksel değer yargılan, birlikteliklerin sorunsuz devam etmesi, mağdurun şikayetçi olmaması, ceza verilmesi halinde aile yapısının zarar göreceği" gibi gerekçelerle verilen bu karar, 15 yaş altındaki çocukların cinsel istismarının meşrulaştınlmasının alt yapısının sağlanmaya çalışıldığını göstermektedir. Ayrıca böyle bir af, 2005 yılında kanundan çıkarnılan "tecavüzcü ile evlilik durumunda cezasızlık sağlayan" maddenin geri getirilmeye çalışıldığını gostermektedir. İstismar suçunu evlenme koşullu bir düzenleme ile aklamak çocukların tekrarla istismara maruz birakılması ve şiddet dolu hayatlara mahkům edilmesi anlamına gelmektedir.”  

Açıklamanın ardından kurum temsilcileri tek tek söz alarak konuyla alakalı görüşlerini paylaştı.

Bir diğer açıklamayı ise Adana Kadın Platformu üyeleri yaptı. Bu açıklamada da Adana Kadın Platformu adına konuşan Avukat Sevil Aracı Bek, çocuklara yönelik cinsel istismar suçunu işlemiş faillere infaz indirimi adı altında af getirilmeye çalışılmasına ilişkin Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformu olarak görüşlerini aktırdı.

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2