banner6

Çıkarılan işçiler meclis gündeminde

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz ayının ilk oturumunu görüşmek üzere toplandı. Gerçekleşen toplantıda Adana Büyükşehir Belediyesi’nden çıkartılan işçilerin konusu mecliste tartışmalara neden oldu.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’ne Meclis Başkan Vekili Mustafa Bayar Başkanlık yaptı. Gündem maddeleri öncesi söz alarak konuşma yapanlar oldu. İlk konuşmayı Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay yaptı. Çay, Pozantı’da 8 kişinin işten çıkartıldığını öğrendiğini belirtti. Bu işçilerin bankamatikçi ve ya işe gelmediğinin ispatlanması durumunda istifa edeceğini ifade ettiğini söyledi. Pozantı’da çalışanların alın teri akıtan işçiler olduğu için onlara sahip çıkma şerefini ortaya koyduğunu belirten Çay, tüm herkese çağrı yaparak bu insanlara hep birlikte sahip çıkılması gerektiği yönünde açıklamalarda bulunduğunu vurguladı.

KANALİZASYON İŞİNDE ÇALIŞAN İŞÇİLER

Çay, bu işçilerin tamamının kanalizasyonların içinde çalışan işçiler olduğunu vurgulayarak, “Bu kardeşlerimiz kanalizasyonların içerisinde çalışarak emek veren, Büyükşehir Yasasıyla ASKİ’nin içerisinde görev alan, tamamı da 5 yıldır devan edem kardeşlerimiz. Cumhuriyet Halk Partili Pozantı’daki arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Bu işin nereden dönmesiyle ilgili bir mücadele başlattık. Sağ olsun Zeydan Karalar Başkan beni aradı. Durumun tespitiyle ilgili bilgimi aldı. Kendisine o günde söyledim. Biz hiçbir zaman işe gelmeden para alan kişilerin yanında değiliz. Alınteri olan hakkıyla hukukuyla evine ekmek götüren herkesin yanında vicdanımın son damlasına kadar olacağım. Ben bu partiliyim diye göreve geldiğimde bunu çıkartırsam, diğer arkadaşımız öbürünü çıkartırsa, hakikaten bu kamu vicdanında da doğru bir zemin bulmaz.” dedi.

TEKRAR İŞE ALINDILAR

8 kişinin tekrar işe alındığını anımsatan Çay, “Sağ olsunlar 8 arkadaşımızın emekçi oldukları yapılacak araştırmalar neticesinde tespit edildi ve geri işe başladılar. Ben bu geri adımın atılarak, doğrunun bulunmasından dolayı teşekkürü bir zerafet görüyorum. Eleştiri bizim en doğal hakkımız. Ama hak yerini bulmuşsa teşekkürde bir erdemdir. Bizler siyaset yapıyoruz ama bazen zerafetin içinden çıkartıyoruz. Bir araştırma ekibi kurulsun. Doğru bir çalışma yapılsın. Alınteri ile evine ekmek götüren insanların ekmekleri geri verilsin. Biz başka bir şeyin savunucusu değiliz, şov yapmıyoruz. Ekmeğin peşinde onlara sahip çıkmak için çaba gösteriyoruz. Pozantı örneği gibi diğer ilçelerde ki arkadaşlarımızın haksız yere ekmeklerinden olmasını istemiyorum” diye konuştu.

ARTIK İŞYAPMA ZAMANI

İşçilerin konusunun dışında ilçesinde yaşanan sorunlara değinen Çay, “Artık iş yapma zamanımız geldi geçiyor. Pozantı yayla merkezi, yollar köstebek yuvasına dönmüş. Pozantı’ya daha bir kamyon asfalt gelmiyor. Burası Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda Zeydan Başkan gönderirse yapacağız diyoruz. Buda sanki Büyükşehir’i karalıyormuşuz gibi algılanıyor ve halk ile aramızın açılmasına neden olabiliyor. Ortak çalıştığımız yerlerde büyükşehir ile ortak çalışmamız diyoruz. Biz halk için çalışmaya söz verdik ve o doğrultuda çalışıyoruz.”  diye konuştu.  

EKİP ŞOFÖRÜ İŞTEN ÇIKARTILMIŞ

Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik’de işten çıkartılmalar konusunda görüşlerini aktararak şu ifadelere yer verdi; “Aladağ’da işten çıkartılan işçiler konusunda diğer ilçe belediye başkanlarına katılıyorum. ASKİ’nin ekibinin başındaki adamı çıkartmışlar. Çalışmıyor diye çıkartmışlar. Artı kanalizasyon ekibinin şoförünü çıkartmışlar. Ekibin aracını bu adam sürüyor. Nasıl bu adama çalışmıyor diye bilirsiniz ki? Bu adamların tek suçu Cumhur İttifakı’na destek verdiler. Bazıları izinlerini kullandı bizimle birlikte siyaset yaptı. Bu konunun tekrardan ele alınması lazım. Buradaki durum bir kişiye bırakılmaması lazım. Büyükşehir yönetimini tekrardan konuyu ele almalarını düşünüyorum.”

ÇATALÇAM’DA SU SIKINTISI

Tufanbeyli Belediye Başkanı Remzi Ergü, Çatalçam Köyü’nde yaşanan su soruna dikkat çekti. Yapılan bir projenin yarım kaldığını belirten Ergü, “Projenin iptal edildiğini öğrendik. Bu aciliyeti olan bir konu. Su kaynakları var. Ama şebekelerden dolayı sıkıntı yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.  

SİNEKLE MÜCÜDELE

İmamoğlu Belediye Başkanı İmamoğlu Belediye Başkanı Kasım Karaköse’de sinekle mücadele konusuna dikkat çekerek, “Şimdi hep işçi çıkartmalarından bahsediyoruz. Bizi hep eleştiriyorsunuz. İlaçlamayı eski işçiler yapıyor. İlçelerde sinekle mücadele için çalışmalar yapılmıyor diyor. Aynı işçiler çalışıyor. Bir güç onları engelliyor. Gidip bakın bu işçilerin işlerini yapıyor mu yapmıyor mu? Eskiden 2 araçla ilaçlama yapılıyordu, şimdi 3 araçla yapılıyor.” şeklinde konuştu.

TALİMAT MI ALIYORLAR?

Karaköse’ye Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan cevap vererek, “Karaisalı’da her tarafta sinek var. Büyükşehir Belediyesi’nin sinekle mücadele için gönderdiği pikaplara haciz geldi, parkta bekliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin yol müdürü ilçemizi geziyor ama belediye başkanlığı makamına uğramıyor. Acaba birilerinden uğramayın diye talimat mı alıyorlar?” dedi.

VAKİT ADANA VAKTİ OLMALI

CHP Meclis Üyesi Göngör Geçer, Adana için zamanın kavga vakti olmadığını ve Adana’yı hak ettiği yere nasıl getirmemizi konuşma vakti olduğunu vurguladı.

SAİMBEYLİ’DE 7 İŞÇİ İŞTEN ÇIKARTILDI

Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin Gökçe  ise, işçi çıkartılması ile ilgili şunları söyledi;

“Saimbeyli de 7 arkadaşımız işten çıkartıldı. 3 tanesi kepçe operatörüydü. Bir tanesi kanalizasyon temizliği yapıyordu. Diğerleri başka işler yapıyordu. Haksız yere çıkartıldı. Tek suçları AK Partili ve MHP’li olmak. Hükümet AK Partili diğer partilileri işten çıkartıyor mu? Varsa çalışmadan para alan, haram para yiyen hep beraber çıkartalım. Elinizi vicdanınıza koyun bunların tek suçu evlerine bir lokma ekmek götürebilmek. Zeydan Başkan bir görev veriyorsa yapmıyorsa işten çıkartalım. İşini yapmıyorsa işten çıkartalım, bankamatikçi ise işten çıkartalım. Ayrıca bir haftadır insanlar su içemiyorlar. Büyük sorun var. Gelip ilgilenilmesini istiyorum.”

İZİN VERİLMEDİ

Konuşma yapmak için CHP ve İyi Parti Grupları da söz almak istedi. Ancak  Meclis 1. Başkanvekili Mustafa Bayar, gündem dışı konuşmalara son verdiğini belirterek gündeme geçmek istedi. Yerinden konuşan İYİ Parti Meclis Grubu Sözcüsü Recai Mercimek, mecliste olamayan Başkan Zeydan Karalar’ın eleştirilerine cevap vermek için söz istedi. Bayar, konunun çok uzadığını ve anlaşıldığını, ancak başka bir toplantıda söz vereceğini söyledi.

BAŞKANIMIZA İTHAMI KABUL ETMİYORUZ

CHP Grubu Sözcüsü Serdar Seyhan, daha önceki konuşmacılarının ifadelerinde CHP ve Büyükşehir Belediye Başkanı adına cevap hakkı doğuran bir söylemin olmasına rağmen hem bir polemiğe girmemek hem de meclis 1. Başkanvekilinin iradesini ortadan kaldırmamak adına bir cevap vermeyeceğini belirterek, “Bir işçiye siz AK Parti’lisiniz ya da MHP’lisiniz diye işten çıkartıldı diyen Saimbeyli Belediye Başkanımızın ithamını kabul etmiyoruz. Bu şekilde hiçbir kimseye çıkış verilmez ve verilmemiş de. Hizmet götürme konusunda ise AK Parti, MHP şeklinde ayrım yapıldığını söylemek de ciddi bir haksızlıktır. Bunu burada kapatıp gündeme dönmek istiyorum” şeklinde konuştu.  

MADDELER GÖRÜŞÜLDÜ

Serdar Seyhan, daha sonra 62 maddeden 21 maddenin teklif olduğunu bu tekliflerden ilk 15 teklifin ilgili komisyonlara havale edilmesini önerdi. Teklif tek tek okunarak ilgili komisyonlara oy birliği ile havale edildi. Adana Büyükşehir Belediye Meclis çalışmalarına bugün saat 14.00’te devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2019, 18:18

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER