Çinkılıç Ailesi Avukatlık mesleğinde 30 yılı geride bıraktı

Bayram BULUT

Özel haber

ADANA (İLKHABER) - Adana’nın tanınmış avukatlarından olan ve Seyhan Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Rukiye Çinkılıç ve eşi Mustafa Çinkılıç meslekte 30 yılını doldurdu. Öğrencilik yıllarında evlenen ve mesleğe birlikte başlayan Çinkılıç Ailesi meslekte 30 yılını tamamladı. Çinkılıç ailesine 30 yıl plaketini Adana Barosu Başkanı Veli Küçük takdim etti.

Avukatlık mesleği ile geçen 30 yılı değerlendiren Seyhan Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Avukat Rukiye Çinkılıç, meslekte 30 yılın geçtiğini ancak ilk gün ki heyecanı hala yaşadığını belirtti. Çinkılıç, “30 yıl nasıl gelip geçiyor bizde anlamadık. 30 yılımızı doldurmamız nedeniyle baromuz tarafından verilen hediyelerden dolayı teşekkür ediyoruz. Her seferinde duygulanıyoruz. Avukat güzel konuşur derler ama her konuşmada ben yine kalp çarpıntısı yaşıyorum. İlk gün ki heyecanı yaşıyorum.  Ülkede bir karanlık tablo var. Karanlığın en koyu olduğu nokta, aydınlığa en yakın nokta demektir. Ben bu umudu taşıyorum. Aydınlığa doğruda gidiyoruz. Elbette ki bizim ömrümüz, bizim yaşadıklarımız, 30 yılımız, birçok hukuk kurallarının nasıl değiştiğini görmeye yetti.” dedi.

“ADLİYE DE ÖĞRETMEN MİSİNİZ?”

Kendisini 30 yıldan beri görenlerin, “Adliye de öğretmen misiniz? şeklinde soru sorduğunu vurgulayan Rukiye Çinkılıç, “Gençlere bir mesaj vermek gerekirse, kendi adıma şunu söylemek istiyorum.  Beni her gören, “Adliyede öğretmen misiniz diye sorar” hiç avukata benzetemezler nedense. 30 yılın sonunda bile bu sözü hala duyabiliyorum. Hayata gülümseyerek bakmak gerekir diye düşünüyorum. Umutla bakmak gerekir diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.  

“GENÇLERİ DİNLEMEYİ ÖĞRENMEMİZ LAZIM”

Gençleri dinlemeyi öğrenmek gerektiğini işaret eden Çinkılıç; “Tabi ki sıkıntılarımız var, zorluklarımız var, tavır koymamız gerekiyor, duruş sergilememiz gerekiyor. Ama öncelikle gençleri dinlememiz gerekiyor. Dinlemeyi öğrenmemiz gerekiyor diyorum. Bildiğim öğrendiğim bir şeyler varsa bugüne kadar, gençler bana gelirlerse kapım her zaman onlara açık, yardımcı olmaya hazırım.” diye konuştu.

“ İNSANLAR ASLINDA 4 KOLLU, 4 BACAKLIYMIŞ”

Avukat Mustafa Çinkılıç ise, eşi Rukiye Çinkılıç için kendisinin diğer yarısı olduğunu vurgulayarak, “Biz Rukiye ile öğrenciyken evlendik. Onun bıraktığı yerden sözlerime başlayayım. Hayatımız hem öğrencilikte, hem de daha sonra birbirimizi tamamlayarak geçti. İyi ki birlikte olmuşuz. Bir gün şöyle bir şey paylaştım. İnsanlar aslında 4 kollu, 4 bacaklıymış. Kötü kalpli Hera onları böldükten sonra insanlar diğer yarılarını aramışlar. Ben diğer yarımı buldum. O bulduğum yarıdan devam ediyorum. Gerçekten umutlu olmak lazım.” şeklinde konuştu.  

“DOĞRU AVUKATLIK YAPACAĞIZ”

Adli yıl mesajını paylaşan Mustafa Çinkılıç sözlerini şöyle sürdürdü;

 “Hani sonunda ışığı görme umudu vardır ya. Bizi en koyu karanlıkta bile umutla ve inançla büyüten öyle umutlar sarsın sizi bu adli yıl ve her adli yıl. Gerçekten ben avukatlığı öyle anladım. Avukatlığı bir mücadele aracı olarak anladım. Bir söz var derki başarı yada başarısızlık işin büyüklüğünde değildir. Sen ne isen onun en iyisi ol. En iyisi olduğum söylenemez ama işimi iyi yapmaya çalıştım. Adliye de, yargıda işler iyi gitmiyor. Yakın zamanda açıklanan istatistiklerde hakimlerin verdiği kararların yüzde 62’si yanlış diye. Yani yüzde 62 yanlış karar verilen bir zeminde biz doğru avukatlık yapacağız.”

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2019, 12:25

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2