Çocuğun üzerine fazla gitmeyin

Bugün karnelerini alacak çocuklar tatile çıkarken, Psikiyatrist Dr. Yurdakul da anne ve babaları uyarıyor:

Çocuğun üzerine  fazla gitmeyin

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Bir eğitim yılı daha sona eriyor. 2016-2017 eğitim öğretim yılında açık öğretim öğrencileri dahil, örgün eğitimde resmi ve özel okullarda eğitim gören yaklaşık 18 milyon 43 bin 15 öğrenci ve 900 bin dolayında öğretmen yarından tatile giriyor.

Tabi ki çocuklar da yoğun bir eğitim döneminden sonra sabırsızlıkla yaz tatilini bekliyor. Kuşkusuz çocukların merakla bekledikleri konulardan biri de karneleridir. Bugün çocuklar kadar ebevenyleri de karne heyecanı sarmış durumda. Anne ve babaların, çocuklarının karne notlarına vereceği tepkiler bazen aile içinde krize de neden olmaktadır. Evden kaçmaktan tutun kendisine, kendisine, hatta çevresine bile zarar veren olaylarla karşılaşabiliyor. 

Karne günü geldi çattı. Uzmanlar karne konusunda hem çocukları hem de aileleri uyarıyor. Sakın çocuklara düşük veya kırık notları nedeniyle dikkatsiz, tembel, akılsız gibi tepkiler vermeyin.

Psikiyatrist Dr. Reşat Sabri Yurdakul, karne sonrasında çocuklara nasıl davranılacağı konusunda ebeveynlere uyarılarda bulundu.

EKSİKLERİMİZDEN DERS ALMALIYIZ

Öncelikle çocuklara uyarıda bulunan Psikiyatrist Dr. Reşat Sabri Yurdakul, karnedeki notları ne olursa olsun çocukların tatilde dinlenmesi gerektiğini belirterek, ‘’Çocuklarımızın karnesi iyi değilse bu bir belirtiye işaret olabilir. Bir şeyleri doğru yapmıyoruz, yeterince çalışmıyoruz veya televizyona, telefona çok zaman ayırıyoruz.  Dolayısıyla yapmaları gereken eksikleri tamamlamak, bir sonraki yıla daha iyi dinlenerek ve baştan güzelce başlamak çok önemlidir. Eksiklerimizden ders alalım. Eğer hatalardan ders almazsak o zaman bir şeye yaramaz.’’ Dedi.

Karnenin sonucunu ailelere verdiklerinde çocuklara gelecek tepkilere de dikkat çeken Yurdakul, büyük tepki verilmemesi gerektiğine değinerek, ’’Belki size kızabilirler kötü notlarınız olabilir ama bunları düzeltebileceğinizi söylerseniz, onlarla da aranızın daha iyi olacaktır.’’ Dedi.

ÇOCUKLARIN ÜZERİNE ÇOK GİTMEYİN

Ebeveynlere de uyarıda bulunan Psikiyatrist Dr. Reşat Sabri Yurdakul karne notları nasıl olursa olsun çocuğun tatilde mutlaka dinlenmesinin, bir sonraki yıl için enerji toplamasının sağlanması gerektiğini vurgulayarak şu uyarılarda bulundu; “Bugünlerde ailelere çok iş düşmektedir. Sakın çocukların üzerine çok gitmeyin. Biliyorsunuz çok kötü olayların yaşandığına şahit oluyoruz. Evden kaçabiliyorlar. Büyük tepkiler verebiliyorlar. Onların üzerine çok gitmeyin. Karnedeki kötü notlar bir başarısızlığı gösterir. Önemli olan nedenlerini bulmaktır. Bunun nedenlerini bulursak, acaba dikkat eksikliğimi var, yoksa ders çalışamıyor mu, bir sorunumu var, ruhsal bir problemi mi var! Önemli olan bunu bulmaktır. Bunu bulur ve sorunu düzeltirsek, o zaman da çocuklarımızın notları düzelecektir. Çocukların üzerine gitmeyelim. Hata nerden kaynaklanıyor bulup, onu düzeltelim. Karne bir sonuçtur. Önemli olan, oraya varmadan bir şeyleri toparlamaktır.’’

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2017, 13:51

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2