banner6

Çocuklardan cinsel istismar tepkisi

 Çocuklardan cinsel istismar tepkisi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-İstanbul Küçük Çekmece’de yaşanan 5 yaşındaki çocuğun cinsel istismara uğramasına Adana’da tepkiler devam ediyor. Bu kez yaşanan çirkin olayı küçük çocuklar ve anneleri protesto etti.

Adana’nın Seyhan İlçesi’ne bağlı Şakirpaşa Mahallesi sakinleri ve çocukları akşam saatlerinde mahallelerinde bulunan semt pazarında bir araya geldi. Ellerinde, “Çocuklar uyurken susulur, ölürken değil” pankartı açan kadınların yanında bulunan çok sayıda çocuk ise ellerinde öldürülen çocukların fotoğraflarını taşıdı. Çocuklar tek yürek olarak,  “Çocuğa uzanan eller kırılsın” sloganları attı.  

DUYGULARINI ANLATTI

Yaşanan olaylara tepki gösteren çocuklardan bir tanesi kendi duygu düşüncelerini içeren yazdığı yazıyı okuyarak, şu ifadeleri kullandı;

“Bizlere dokunmayın. Çocuk susar ama biz susmayacağız. Eylüller, Leylalar için, kaçırılıp öldürülen çocuklar, genç kızlar için. Toprak utandı ölmekten siz utanmadınız katledip öldürmekten”

HER OLAY NEFES ALMAMIZI ZORLAŞTIRIYOR

Toplanan kadınlar ve çocuklar adına bir konuşma yapan Hasan Akmut isimli vatandaş, tecavüz ve istismar olaylarının arttığını söyledi. Çocuklara yapılan bu istismar olaylarının artık son bulmasını istediklerini dile getiren Hasan Akmut, “Her olay nefes almamızı zorlaştırıyor olsa da susmamamız gerektiğini bu ortamda daha iyi anlayabiliyoruz. Çocuklar uyurken susulur, istismar olayları olurken değil. Bizler de anne ve babalar olarak bu toplum içerisinde taciz ve istismara uğrayan çocukları korumak için hazırlanan yasaya red oyu kullanan meclis üyelerini kınıyoruz” dedi.

ÇOCUKLARINIZA SAHİP ÇIKIN

Bir süre tepkilerini dile getiren kadınlar ve çocuklar daha sonra ara sokaklara girerek, kapı kapı dolaşıp halkı taciz, tecavüz ve istismar olayları karşısında çocuklarına sahip çıkmaya çağırdı.

ADANA KADIN PLATFORMU DA TEPKİ GÖSTERDİ

Çocuğa cinsel istismar olayına tepki gösteren bir başka açıklama ise, Adana Kadın Platformu tarafından gerçekleştirildi. Atatürk Caddesi üzerinde basın açıklaması yapan Adana Kadın Platformu üyeleri, İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşındaki kız çocuğu M.’ye yönelik cinsel istismarı protesto etti.   Çocuklara ve kadınlara dönük cinsel istismar ve saldırıların son bulmasını isteyen kadınlar adına konuşan Derya Çiçek Nar, cezasız bırakılan her suçun, istismarı meşru kıldığı savundu. Nar, cinsel istismar faillerinin derhal yakalanarak tutuklanmalarını istediklerini belirterek, gerçek adalet sağlanana ve sanıklar gereken cezayı alana kadar bu davanın peşinde olacaklarını kaydetti.

YILDA ORTALAMA 8 BİN ÇOCUK İSTİSMARA UĞRUYOR

Türkiye, çocuklara karşı cinsel istismar, taciz ve tecavüz olaylarında dünyada üçüncü sırada yer aldığına dikkat çeken Nar, “Yılda ortalama 8 bin çocuk istismara uğruyor. Son 10 yılda çocuk istismar davaları ise yüzde 700 arttı. Şikayet edildiğine,  başvuruda bulunan kadına ve çocuğa ön yargılı bir bakış sergileniyor, delil toplanmıyor ya da faili tutuklama tedbiri uygulanmıyor. Adil olmayan yargı sistemi, cezasızlık, iyi hal indirimleri yeni cinsel suçlara teşvik edici bir döngüye sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2019, 09:39

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42