banner6

Çocukların zihninde 15 Temmuz

Yesevi Ocakları Eğitim ve Kültür Derneği’nce düzenlenen, “15 Temmuz’da çocuk olmak…

Çocukların zihninde 15 Temmuz

Çocukların zihninde 15 Temmuz

 

 

 

ADANA(İLKHABER) - Yesevi Ocakları Eğitim ve Kültür Derneği’nce düzenlenen, “15 Temmuz’da çocuk olmak… Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın zihninde 15 Temmuz…” konulu panel, Ramazanoğlu Kültür Merkezi’nde interaktif şekilde gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını Yesevi Ocakları Kültür ve Eğitim Vakfı Genel Başkanı Resul Bozkurt’un yaptığı panele konuşmacı olarak; Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan, AKİDE Başkanı Savaş Öztaş, Adana Doğa ve İzcilik Kulubü Başkanı Ayhan Binboğa ve Eğitimci-Yazar-Psikoterapist Adnan Kalkan katıldı.

Panelin Moderatörlüğünü de üstlenen Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan, kendi konuşmasına geçmeden önce panelistlere çeşitli sorular yöneltti.

Aslan’ın, “15 Temmuz çocukları nasıl etkiledi?” sorusunu yanıtlayan Savaş Öztaş, tarihten örnekler vererek, çocuk ve gençlerin geçmişi, coğrafyayı ve kendilerini bilerek, bugünü çok daha iyi değerlendireceklerini ve geleceğe böylece yön verebileceklerini anlattı.

“15 Temmuz’u başarısız kılan neydi?” sorusunu cevaplayan Ayhan Binboğa da, çocukların, gençlerin darbeye karşı duruşunu, küçük yaşta şehit ve gazi olan çocukların öykülerini anlattı.

 

FETÖ’cülerin darbe teşebbüsünde bulunacak aşamaya nasıl geldiklerinden bahseden Ayhan Kalkan ise, FETÖ’cü çocukların Kur’an okumadığını, bugünün çocuklarının sahabeyi örnek alarak, ilim-bilim öğrenmesi gerektiğini kaydetti.

Programın son aşamasında soru-cevap bölümü yer aldı. Bu bölümde çocukların ve gençlerin soruları yanıtlandı.

YAŞANANLAR SİYASİ PARTİ SORUNU DEĞİL, DEVLET MESELESİDİR

Bir soruya cevap olarak söz alan Adana Kent Konseyi Başkanı Ekrem Aslan, Türkiye’nin bölgede lider olmaması için dış güçlerin harekete geçerek, ordunun, polisin içine sızdığını anlattı. Türkiye’de 15 Temmuz’a dair  konuşulur, tartışılır ve değerlendirme yapılırken, sorunun siyasi parti bazında değil, devlet bazında ele alınması gerektiğini söyledi. Yenikapı’da, darbe gecesi ve sonrasında TBMM’de sağlam bir duruş sergilendiğini vurgulayan Aslan, “15 Temmuz’da hain darbe girişimini gerçekleştirenler, iktidar karşıtlarının, muhalefet partilerinin kendilerinin yanında olacağını düşündüler. Oysa hükümete, devlete ilk destek MHP’den geldi. MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli, darbe karşıtı ilk mesajı veren lider oldu. Yerelde de Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü Bey, Ak Parti İl Başkanlığına giderek, darbecilere karşı hükümetin yanında olduğu mesajını net şekilde verdi. Adana Valimiz de, darbe gecesi çok akıllı ve can siperane duruş gösterdi” dedi.

 

Aslan, Türkiye’de bir daha darbe yaşanmaması için, çocukların ve gençlerin demokrasi kültürünü içselleştirmeleri, başka türlü bir yönetimi kabullenemez şekilde eğitilmeleri gerektiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2017, 16:54

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER