banner6

Çok dikkatli olun

Adana Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten kalp, tansiyon ve solunum yolu hastalığı olan kişileri hava sıcaklığı konusunda uyardı

Çok dikkatli olun

Çok dikkatli olun

 

 

 

ÖZEL HABER

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Hava sıcaklığının 39 derecele çıktığı ve nem oranında oldukça yüksek seyrettiği Adana’da uzmanlar vatandaşları uyardı. Adana Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten, öğlen saatleri olan saat 11:00 ile saat 16:00 arasında vatandaşların gerekmedikçe dışarıya çıkmamalarını istedi.

Yaz aylarının korkulu rüyası hava sıcaklığı son haftalarda etkisini tamamen göstermeye başladı. Kentte zaman zaman hava sıcaklığı 40 derecenin üzerine çıktığı görülürken, yüksek nem oranı nedeniyle hava sıcaklığının ikiye katlandığı ifade ediliyor. Yaşanan bu olumsuz tablodan tüm vatandaşların olduğu gibi özellikle kalp, tansiyon ve solunum yolu hastaları daha çok etkileniyor. Uzmanlar özelikle bu hastaların daha dikkatli olmalarını istiyor.

GÜNEŞ ALTINDA DOLAŞMAMALARINI MUTLAKA ÖNERİYORUZ

Hava sıcaklığı ve hasta vatandaşların nasıl korunması gerektiği konusunda Adana Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten ile görüştük. Ökten, özellikle hasta vatandaşların hava sıcaklığı konusunda daha hassas davranmaları gerektiğini aktararak, bol sıvı tüketilmesini ve yağlı yiyeceklere dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi.  Öğlen saatlerin olan saat 11:00 ile 16:00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması konusunda da uyarılarda bulunan Başkan Ökten, “Havaların sıcaklığı giderek artmakta. Tabiî ki burada özellikle tansiyon, kalp ve solunum sistemi hastalığı olan kişilerin öğlen saatleri olan 11 ila 16 saatleri arasında dışarıya çıkmamalarını, güneş altında dolaşmamalarını mutlaka öneriyoruz.” dedi.

TANSİYONLARIN, KALP SORUNLARININ DAHA DA ARTMASINA NEDEN OLABİLİR

Sıcağa maruz kalmanın kalp ve tansiyon gibi sorunları daha da arttırabileceğini vurgulayan Başkan Ökten, “Hava sıcaklığı bu hastaların tansiyonlarının daha da artmasına, kalp sorunlarının daha da fazlalaşmasına, akciğer hastalığı dediğimiz solunum sıkıntısı olan hastaların sıkıntılarının artmasına neden olur. Bu açıdan hastaların bu saatlerde dışarıya çıkmamalarını, mümkün olduğu kadar daha serin yerlerde bulunmalarını öneriyoruz.” diye konuştu.

BELLİ ARALIKLARLA KONTROLLERE GİDİP, TAHLİLLER YAPTIRILMALI

Bol sıvı tüketilmesini ve belirli aralıklarla hastaneye gidip kontrol olunmasının faydalı olacağını dile getiren Başkan Ökten, yağlı yemekleri yemekten kaçınılması gerektiğini aktardı. Başkan Ökten, “Ayrıca diğer bir önemli konu ise hava sıcaklığı arttıkça vücutta terleme oranı artacaktır. Terleme arttıkça vücutta sıvı kaybı olur. Kişilerin önceki gün günlerden daha fazla sıvı almaları gerekir. Aralıklı olarak hastaneye gidip kişilerin kan tahlilleri yaptırmaları da önemlidir. Kontrol aralıklarını daha da sıklaştırmaları lazım. Havalar sıcakken yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Yemek aralarını az ve daha sık yapmak lazım. Gün aşırı yemek yememek lazım.  Özellikle kalp , tansiyon yönünden kişilere sıkıntı verir. Karpuz, kavun, peynir gibi yiyeceklerin tüketilmesi gerekli.” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2017, 16:59

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER