Coşkuyla kutladık

Coşkuyla kutladık

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER)-Adana’da 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97. Yıl dönümü nedeniyle tören düzenlendi. Coşkuyla gerçekleşen törenlerde askerlerin geçişi büyük beğeni topladı.

Kentte düzenlenen ilk tören Atatürk Parkı içerisinde gerçekleşti. Saat 08.30'da başlayan törende Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve Tümgeneral Erhan Uzun Atatürk Anıtı’na çelenklerini sundu.  Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait çelenk ise Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın olmaması nedeniyle sunulamadı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 6'ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun ile birlikte 30 Ağustos Zafer Bayramı tebriklerini kabul etmek için Valiliğe geçti. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar daha sonra geçiş törenine katıldığı görüldü.

Uğur Mumcu Meydanında düzenlenen resmi geçit töreninde, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 6'ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, halkın bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanımız   Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘‘30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı’’ okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gönderdiği mesajda şu ifadelere yer verildi;

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın “Bugün millet olarak şanlı tarihimizin altın halkalarından birini, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97. yıl dönümünü kutluyoruz.

Büyük Zafer’in 97. yılında milletimize bu zaferi armağan eden İstiklal Harbimizin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Büyük Millet Meclisimizin saygıdeğer üyelerini ve kahraman ordumuzun tüm askerlerini rahmetle, minnetle yâd ediyorum.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, 81 ilimizde ve dünyanın dört bir yanında yaşayan vatandaşlarımızın her birinin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı gönülden tebrik ediyorum.

26 Ağustos 1922 tarihinde Gazi Mustafa Kemal’in Başkomutanlığında başlayan Büyük Taarruz, verilen çetin mücadelelerinin ardından Dumlupınar’da zafere taşınmıştır.

30 Ağustos’ta kazanılan bu destansı zaferle milletimiz, kendisine reva görülen esaret gömleğini yırtıp atmış, ne pahasına olursa olsun bağımsızlığından taviz vermeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiştir.

Son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin de müjdesi olan Büyük Zafer, tarihten silinmek istenen Türk Milleti’nin yeniden şahlanışının adıdır. Tarihteki tüm zaferlerimiz gibi 30 Ağustos’un arkasında da gözlerini kırpmadan hayatını feda eden kahramanlarımızın cesaretleri vardır. Milletimiz, dün olduğu gibi bugün de istiklal ve istikbali için, canından aziz bildiği vatanı uğrunda aynı fedakârlık ve cesareti göstermeye hazırdır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin, milli bekamızı korumak gayesiyle sınırlarımız içinde ve dışında yürüttüğü mücadele, bunun en açık delilidir. Suriye’nin kuzeyinde, Irak’ta ve Doğu Akdeniz’de ülkemize karşı kurulan tüm tuzakları bozmaya kararlıyız. Milletimizin ve Kıbrıs Türklerinin haklarının gasp edilmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz. Büyük Zafer’den aldığımız ilham ve cesaretle, Türkiye’yi daha aydınlık, daha müreffeh bir geleceğe taşımak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Ülkemize güvenen dostlarımızın desteği, aziz milletimizin dirayeti, bize inanan kardeşlerimizin duasıyla, tıpkı 97 sene önce olduğu gibi, inşallah kutlu mücadelemizi zaferle taçlandıracağız. Bu temennilerle bir kez daha şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyor, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki tüm kardeşlerimize selamlarımı gönderiyorum. Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun.’’

 Daha sonra burada bir konuşma yapan Hava Savunma Komutanlığından Yüzbaşı Çağlar Arıkan Özkök, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Ardından ise, öğrencilerin şiirler okumasıyla etkinlik devam etti.  Törene katılan Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait Halk Oyunları ekibi de Zeybek oynayarak gösteri gerçekleştirdi.

Törene Atatürk posterli tişört giyen ve ellerine Türk Bayrağı alan vatandaşlar da yer aldı. Son olarak ise, tören geçişleri gerçekleşti. Askeri bando öncülüğünde gerçekleşen tören geçidinde askerlerin yürüyüşü sırasında törene katılanların alkış tuttukları görüldü.  

Ardından engelliler ve gazilerin yürüyüşüyle devam eden etkinliğin sonunda ise askeri araçlar geçiş yaptı.   Kutlamalar boyunca alınan geniş güvenlik önlemleri dikkat çekerken bomba köpeği alanda hazır bulundu.

  Törene milletvekilleri, oda ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kent protokolü ve vatandaşlar katıldı.

 Bazı haber ajanslarının törende çelenk krizi haberleri üzerine Adana Valiliği ve Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklamalar yapıldı.                                               Adana Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 97'nci yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen çelenk törenine katılması için Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın vekalet verdiği meclis üyesinin yanlış anlama sonucu törene katılamadığını bildirdi.  

  Adana Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, "Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 29 Ağustos 2019 akşamı Adana Büyükşehir Belediyesi, Çukurova Belediyesi ve Seyhan Belediyesinin birlikte düzenlediği 

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına katılmış, Uğur Mumcu Bulvarı’nda gerçekleştirilen meşaleli yürüyüşte yer almış, Adanalıların Zafer Bayramı'nı kutlamış ve konseri hemşehrileriyle birlikte izlemiştir. Başkan Zeydan Karalar, 30 Ağustos 2019 günü şehir dışına çıkacağı hasebiyle 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına katılması için belediye meclis üyelerinden birine vekalet vermiştir. Bir yanlış anlama neticesinde vekil, Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koyma törenine katılamamıştır" ifadelerine yer verildi.

  Açıklamada, durumu öğrenen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Karalar'ın şehir dışına çıkmaktan vazgeçip, Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın makamındaki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları ile Uğur Mumcu Meydanı’ndaki  geçit törenine katıldığı belirtildi.

Konuyla ilgili Adana Valiliği’nden de yazılı açıklama gecikmedi.

“Valilikten yapılan açıklamada, “Bazı basın yayın organlarında yer alan “Adana’da Çelenk Krizi Yaşandı” başlıklı haberlerde, Büyükşehir Belediye Başkanının çelenk sunma törenine yetişememesi üzerine Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısının çelenk sunma talebine Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş’ın izin vermediği yönünde ifadelerin yer alması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.” denildi.


Valilikten yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı; “Konu ile ilgili mevzuat hükümleri incelendiğinde; Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği’nin “Zafer Bayramı Törenleri” başlıklı 7.maddesi ve aynı yönetmeliğin Ek-1. Maddesinde “Atatürk anıt veya büstüne mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından çelenk konulur.” hükmü yer almaktadır.


Ayrıca 5393 sayılı Belediye Kanununun “Belediye Başkanı” başlıklı 37. maddesinde “Belediye idaresinin başı ve belediye tüzel kişiliğinin temsilcisidir.” hükmü ve aynı kanunun “Belediye Başkanının Görev ve Yetkileri” başlıklı 38. maddesinin (c) bendinde de “Belediyeyi devlet dairelerinde ve törenlerde, davacı veya davalı olarak da yargı yerlerinde temsil etmek veya vekil tayin etmek.” hükmü bulunmaktadır.

Yukarıda yer alan mevzuat hükümleri gereğince; 30 Ağustos 2019 tarihinde saat 08.30’da Atatürk Anıtı’na Çelenk Sunma Töreninde, Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelengi alanda hazır olmakla birlikte, bahse konu çelengi sunmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı veya yasal temsilcisinin (vekil) tören alanına gelmemesi ve belirli bir süre beklenilmesine rağmen yukarıda atıfta bulunulan Kanun ve Yönetmelik hükümleri kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelengi anıta sunulmamıştır.


Bahse konu çelenk sunma töreninde Büyükşehir Belediye Başkanlığınca çelengin Genel Sekreter Yardımcısı ya da Zabıta Daire Başkanı tarafından konulması talep edilmiş; ancak söz konusu talep ilgili Kanun ve Yönetmelik hükümleri çerçevesinde genel sekreter yardımcısı ve zabıta daire başkanının yetkili olmamaları nedeniyle kabul edilmemiştir.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2