banner6

Ç.Ü. ve Alparslan Türkeş BTÜ’ye yeni rektör atandı

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Türkiye’de 16 üniversiteye yeni rektör atandı. Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarına gore Çukurova Üniversite Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Meryem Tuncel, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğü’ne ise Prof. Dr. Mehmet Tümay atandı. Alanında pek çok başarısı bulunan Meryem Tuncel, ihtisasını dahiliye ve böbrek hastalıkları alanında yaptı. Tıp alanında prestiji ifade eden Endowed Chair Ödülünü alarak üniversitesine 1 milyon dolarlık ödül kazandırmıştı.

Ç.Ü. ve Alparslan Türkeş  BTÜ’ye yeni rektör atandı

Süreyya URİ

ADANA(İLKHABER)-Yükseköğretim Kanununun 13. Maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle 16 Üniversiteye yeni rektör atandı. Buna gore Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Mustafa Kibar yerine Prof. Dr. Meryem Tuncel  atanırken, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğü’ne ise Prof. Dr. Mehmet Tümay atandı.

Alanında pek çok başarısı bulunan Meryem Tuncel, ihtisasını dahiliye ve böbrek hastalıkları alanında yaptı. Tıp alanında prestiji ifade eden Endowed Chair Ödülünü alarak üniversitesine 1 milyon dolarlık ödül kazandırmıştı.

Resmi Gazetede yayımlanan atama kararlarına gore 16 üniversiteye rektör olarak atanan isimler şöyle :

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Tümay, Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Özlenen Özkan, Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Atatürk Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Çukurova Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Meryem Tuncel, Dicle Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Fırat Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Gazi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Musa Yıldız, İnönü Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İsmail Koyuncu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, 19 Mayıs Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yavuz Ünal, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Alim Yıldız, Trakya Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Tamer Yılmaz atandı.

 MERYEM TUNCEL KİMDİR?

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde dünyaya gelen Prof. Dr. Meryem Tuncel, ilk, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. Çocukluk hayali olan doktorluğa Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanarak adım atan Tuncel, okulunu yıldız öğrenci olarak bitirdi. Yeterli olmayan İngilizcesi ve oturma izni olmamasına rağmen cesaret göstererek ABD’ye giden Tuncel, dahiliye ve böbrek hastalıkları dallarında ihtisas yaptı. Ardından da ABD’nin üstün başarılı insanlara sağladığı özel bir vize ile çalışma ve oturma iznini aldı. Tuncel, öğretim üyesi olarak görev yaptığı üniversitede kısa sürede çok sevilen ve takdir edilen biri haline geldi.

ÇALIŞTIĞI ÜNİVERSİTEYE 1 MİLYON DOLAR BAĞIŞ
Türk gelenek ve göreneklerinden yaşamı boyunca taviz vermeyen Meryem Tuncel, Amerika Birleşik Devletleri’nin tıp alanındaki prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen ve ‘Dalında Mükemmelliği Yakalamış’ tıp fakültesi profesörlerini onurlandırılmak amacıyla verilen ‘Endowed Chair Ödülü’nün sahibi oldu. Tuncel, bu ödül sayesinde görev yaptığı üniversiteye 1 milyon Dolar bağışlanmasını sağladı.

MEHMET TÜMAY KİMDİR?

Mehmet Tümay 27 Eylül 1964 tarihinde Adana'da dünyaya geldi. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Eğitim Bilgileri;

Profesörlük Elektrik Tesisleri Ana Bilim Dalı (Kasım-2006)

Doçentlik Elektrik Tesisleri Ana Bilim Dalı (Kasım-2000)

Doktora Strathclyde Üniversitesi Güç Sistemleri Bölümü (İngiltere 1991-1995)

Yüksek Lisans Gaziantep Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü (1988-1991)

Lisans ODTÜ Elektrik ve Elektronik Müh. (Gaziantep Yerleşkesi-1988)

.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER