banner6

Ç.Ü’de 294 Hemşire ve 51 Ebe mezun oldu

Çukurova Üniversitesi(ÇÜ), Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden 294 Hemşire ve 51 Ebe eğitimlerinin tamamlayarak mezun oldu.

Ç.Ü’de 294 Hemşire ve 51 Ebe mezun oldu

Ç.Ü’de 294 Hemşire ve 51 Ebe mezun oldu

METİN MARACI

ADANA (İLKHABER) - Çukurova Üniversitesi(ÇÜ), Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden 294 Hemşire ve 51 Ebe eğitimlerinin tamamlayarak mezun oldu.

Çukurova Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, 2016-2107 mezunlarını uğurladı. ÇÜ Kongre Merkezi’nde düzenlenen mezuniyet töreninde öğrenciler, sevincini keplerini fırlatarak kutladı.

Mezuniyet törenine ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Dekan Vekili Prof. Dr. Sait Polat, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı. Öğrenciler adına Fakülte ve Ebelik Bölümü birincisi Ayseren Çevik konuşma yaptı. Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Polat ise ebelik ve hemşirelik mesleğinin önemine değindi.

Hemşirelik ve ebelik mesleğinin 21.yüzyılda, ön planda olacak 10 meslek grubu içinde yer alacağının öngörüldüğünü belirten Prof. Dr. Polat , ‘’Hemşirelerimiz ve Ebelerimiz yardımcı sağlık personeli değildirler, profesyonel bir mesleğin yetkin mensuplarıdırlar. 1923 yılında ülkemizin tamamında 550 doktor, 560 sağlık memuru, 136 ebe ve hiç hemşiremiz yoktu. Bugün yalnızca Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden 294 Hemşire ve 51 Ebe başarıyla mezun oldu.’’ Dedi.

Ülkemizde yaklaşık 150 bin dolayında hemşire ve 55 bin dolayında da ebenin görev yaptığını ifade eden Prof. Dr. Polat sözlerine şöyle devam etti;

‘’Son 10 yılda hemşire sayısını en fazla arttıran ülkeler içerisinde yer almamıza rağmen, halen hemşire sayısı bakımından önemli bir açığımız bulunmaktadır. 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı itibariyle Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik I.ve II. Öğretim ile Ebelik alanında, yaklaşık 1.600 civarında öğrenciye hizmet vermiştir. Bugünde yaklaşık 294 Hemşire ve 51 Ebemiz mezun olarak ülkemizin sağlık ordusuna katılmaktadır. Fakültemiz kuruluşundan bugüne kadar 2.000’in üzerinde hemşire ve ebe mezun ederek, ülkemizin sağlık hizmetine sunmuştur. Ayrıca çok sayıda lisansüstü öğrenciyi yetiştirerek hem kendi öğretim elemanı kadrosunu yetiştirmiş ve hem de ülkemizin diğer kurumlarının uzman hemşire ve ebe ihtiyacını karşılamıştır.”

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ise, Çukurova Üniversiteli hemşire ve ebelerin, insanımıza sağlık hizmeti sunarken, bedensel sağlığının tekrar kazandırılmasının yanında, ruhsal, zihinsel ve sosyal yönlerden de destek olduğunu söyledi.

Ebe ve hemşirelerin hastalıkların tedavisinde hekimler ile el ele verip çalışarak sağlığın korunması ve sürdürülmesine çok önemli katkılar sunduğunu belirten Kibar, ‘’Üniversite eğitiminin temel amacı, meslek edinme, bilgi ve beceri kazandırmaya ek olarak, bilimsel araştırmalar yapmak, bilgiye erişme, bilgiyi değerlendirme ve yorumlama yeteneğini sağlamak ve bunları insanlığın hizmetine sunmaktır.’’ Dedi.

Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin, insana sağlık hizmeti sunan, nitelikli hemşirelik ve ebelik meslek mensuplarını yetiştirdiğine vurgu yapan ÇÜ Rektörü Prof.Dr Mustafa Kibar sözlerine şöyle devam etti;

‘’Sağlık alanındaki gelişmeler, sadece hastalıkların tedavileri ile değil aynı zamanda, sağlığın korunması ve devamına yönelik uzmanlık alanlarının da gerekliliğini ortaya koymuştur. Toplumların yapılandırılmasında temel dinamiklerin başında gelen insanın, evrensel ilkelere sahip bir düşünce sistemi ile donatılması zorunludur. Bu niteliklere sahip bireylerin oluşturacağı toplumların, rekabete açık, kendi ayakları üzerinde durabilen toplumlar olacağı şüphesizdir. 21. yüzyılın toplumlara verdiği en önemli mesaj, ileri ve çağdaş toplum yaratmanın anahtarının bilim olduğudur. Bilimin evrensel üstünlüğüne inanan ve onun gücünü kavramış olan toplumların, akılcılığı ve bilimi rehber aldıklarını görmekteyiz. Günümüzde bilişim teknolojisi gücünü, çağdaş bilgilerle donanmış, özgür düşünebilen, yaratıcı niteliklere sahip insandan almaktadır. Bilim ve teknoloji üreten ülke olmanın ön şartı, bilimsel düşünceyi yaşam felsefesi haline getirmeye bağlıdır. Bilim ve bilim insanına değer verme, toplumların eğitim ve kültürü ile birlikte gelişen çok uzun bir süreçtir.”

Konuşmaların ardından Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri mini bir konser verirken meslekte 20 yılını dolduran ve akademik aşama yapan akademisyenlere plaket takdim edildi.

Fakülte birincisi Ayseren Çevik yaş kütüğüne plaketini çakarak diplomasını Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’dan aldı. Mezunların meslek andını okuması ve diplomaların verilmesinin ardından öğrenciler keplerini fırlatarak mezun oldu.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2017, 17:34

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER