Çukurova Belediyesi 5 Ocak’ta 16 bin hak sahibine tapularını dağıttı

Çukurova Belediyesi tarafından Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıldönümünde, 25 yıldır bekleyen 16 bin hak sahibine tapuları verildi.

Çukurova Belediyesi 5 Ocak’ta 16 bin hak sahibine tapularını dağıttı

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Çukurova Belediyesi tarafından Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıldönümünde, 25 yıldır bekleyen 16 bin hak sahibine tapuları verildi.

Çukurova’nın örnek bir ilçe olacağını belirten Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Burası Türkiye’ye örnek olacak. Burada sadece hak kaybının önüne geçmiyor, bugün 250 bin kişinin yaşayacağı, idealimizdeki engelsiz ve her anlamda yeşille donatılmış, tertemiz, pırıl pırıl bir kent yaratacağız” dedi.

Çukurova Belediyesi tarafından 5 Ocak Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıldönümünde Şambayadı, Kabasakal ve Esentepe bölgelerindeki 16 bin hak sahibine tapularını verdi.

Çukurova Belediyesi önünde yapılan törenin açılış konuşmasını yapan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Belediyecilik anlayışımız ve 5.5 yıl önce hangi hizmetlere imza attığımızı gösterdik. Yeni doğandan başlayıp, çocuklardan devam edip, ölünceye kadar tüm hemşerilerimizi düşünüp, buna göre projeler geliştirmişiz. Kadınlara öncelik tanıyıp, pozitif ayrımcılık yaptık. Emeklilerimizi düşünüp, 13 emekli evi açtık. Kadınlarımızı düşünümüz, 4 kadın sohbet ve dayanışma evini, Atatürk Kadın Yaşam Köyü’nü, Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi’ni kurduk. İşte bunun içindir ki, Çukurova halkının o anasının ak sütü gibi olan oyları, yüzde 60’a yakın oy oranıyla ikinci 5 yıl için göreve geldik. Bununla da yetinmedik, farklı kamuoyu araştırma şirketlerinin yaptığı araştırmalarda 6 defa Türkiye’nin en başarılı belediye başkanı seçildi bu kardeşiniz. Sizin desteğiniz ve katkınızla. Bu sizin eseriniz” dedi.

Tapu sorununun vatandaşların en önemli sorunlarından biri olduğunu belirten Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, yapılan çalışmalar hakkında şöyle konuştu;

“Ne söz verdiysek onu tutuyoruz. Öğrenci Yurdu Projesi’ne çok önem veriyoruz. Temeli attılar da yurdu yapamadılar diye eleştiriyorlar. Belediyenin imkanlarını biliyorsunuz. O günlerde yurda ayıracak kaynağımız yok. TMMOB ile oturup, bir müzakere yaparak sözleşme imzaladık. Yeri tahsis edip, temelini atacaktık, onlar da bir yıl içinde yapıp teslim edeceklerdi.

Sonradan TMMOB sözünde durmadı. Ekonomik sorunları gerekçe gösterdi. Protokol ve halka sözümüz var, Genel Başkanımıza temelini attırdık bunu yapmanız lazım ama maalesef sözlerinden döndüler. Biz, kısıtlı olanaklar içinde (para varken herkes harcar, para varken hizmet yapmak kolay) önemli olan bu kısıtlı olanaklar içinde hizmet etmesidir. Biz CHP’li belediyeler ne kadar kısıtlı imkanlar içinde olursak olalım, ekonomik zorluk yaşarsak yaşayalım, göreceksiniz önümüzdeki 5 yılda belediyecilikte destan yapacağız destan. Hep birlikte yazacağız bu destanı. Sizin paranıza dokunmadan, belediyenin kasasından tek kuruş para çıkmadan, kat karşılığı inşaat sözleşmesini imzalayacağız. 400 kişi vaat etmiştik, 530 kişilik, yarı kız yarı erkek öğrenci yurdunu yapıp, eylülden önce de hizmete açacağız.

Göreve geldiğimizde çok iyi biliyordum ki, Adana’nın en önemli sorunlarından biri imar sorunu. Adana’nın önü adeta tıkanmıştı. Biz bunu uzun uğraşlar sonucunda çözdük. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu aradım ve ‘5 Ocak, Adanamızın kurtuluş günü. İkinci bir kurtuluşu da bu imar sorununun çözülmesidir. Adana’ya şeref verirseniz bu mutluluğu birlikte yaşayalım” dedi. Kendisi de “Seve seve gelirim, Adanalı hemşerilerimle bir arada olurum ama İstanbul programım sarkarsa gelemem” dedi. Genel Başkanımız İstanbul programlarını erteleyemediği için bugün aramızda bulunamadı. Ama biliyorum ki, kalbi ve ruhuyla burada ve hepinize çok selam ve saygıları var.

Göreve geldikten bir süre sonra kangren olan sorunları çözmeye and içmişiz. Hazinenin açtığı davalar nedeniyle 1995 yılından bu yana yaşanan bir mağduriyet var, Adana’nın önü tıkanmış vaziyette. Gelin adınızı tarihe yazalım, el ele verelim. Hazine’ye talimat verin. Biz hazinenin kaybı olmasına da izin vermeyiz. Bizler devletçiyiz, vatanına milletine bağlı insanlarız. Nitekim bunu yaptık. Hazine’ye fazladan 900 bin metre konut alanına kazandırdık. Bütün davalarını geri çektiler.

Hazırladığımız planları Büyükşehir’e gönderdik. O dönem ki başkan Hüseyin Sözlü, ben bu 50000’lik planı beğenmedim. Bu problemi birlikte çözmemizi istedi, iyi niyetli yaklaştı. 2015’te bu iş bitmişti eğer bizim hazırladığımız planları kabul etmişlerdi. Bin ve 5 binlik planları. Ama olmadı. Ama birlikte yapıp, bu işi çözmenin onurunu birlikte yaşayalım dedik. 5 binlikleri birlikte hazırladık. Harika bir plan hazırladık. Adana’nın geleceği burası.. Kesintisiz yeşil aks ve donatıları, sosyal tesisleri, meydanıyla harika bir proje..

Kadastro çok büyük özveriyle çalıştı. Lojistik destek verdik. Tapuda da aylardır özveriyle tapu sicil ekipleri çalıştı. Bizim arkadaşlarımız da destek oldu. Allah’ın izniyle bitirdik. 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle 16 bin parselin hak sahibinin tapusunu sizlere vekaleten asıllarını teslim aldım.

Biz bu milletten yüzde 60 ile yetki almışız, bunun gereğini elbet de yaparız. Önceki dönem bu işe katkı sunan, Hüseyin Sözlü’ye, o dönem Seyhan Belediye Başkanı olan Sayın Zeydan Karalar’a, belediye meclis üyelerine, geçmiş dönem ve şimdiki valimize teşekkür ediyorum. Kolektif bir çalışmanın sonucuyla bu işi çözdük. Ben sadece bu işin onurunu yaşamak, sonrasında da işimize gücümüze bakmak istiyorum. Bizim de çorbada tuzumuz var.

Büyükşehir Belediye Başkanımız ile birlikte baretlerimizi takıp, ara sokaklarımızda el ele omuz omuza sağlam bir altyapı ve 4’er şeritli yollar, kaldırımda yeşil bant, hemen yanında bisiklet ve yaya yolu, bir yeşil band daha ve arka tarafta tali yol, cadde kenarına park etme dönemi artık bitecek. Burası Türkiye’ye örnek olacak. Burada sadece hak kaybının önüne geçmiyor, bugün 251 bin kişinin yaşayacağı, idealimizdeki engelsiz ve her anlamda yeşille donatılmış, tertemiz, pırıl pırıl bir kent yaratacağız. Belirli bir yükseklikte binaya izin vermeyeceğiz ve hepsinin çatısı olacak. Kim bu memleket için çivi çakmışsa hepsinden Allah razı olsun.

Binaların çatısından renklerine kadar her şeye karar vereceğiz. Son derece katı kurallar uygulayacağız. Engelliler için yaşanabilir yaşam yapacağız. Müteahhitleri tekerlekli sandalyeye oturtacağız. ‘Sen binaya tekerlekli sandalyeye ile girebiliyorsan o zaman izni vereceğim. Laf olsun diye hizmet üretmeyeceğiz.

Siz bize inandınız ve güvendiniz. Omuzlarımıza çok ciddi bir yük yüklediniz. Biz bunun karşılığını vermek zorundayız. Bu 6 bin hemşerimizin tapuları masalarımızda duruyor.

Göreve geldiğimde 100. Yıl Mahallemizde heyalan bölgesi mevcuttu. Büyük bir mağduriyet yaşanıyor orada. Gerekli çalışmaları yaptık, oradaki her vatandaş müteahhit ve işadamı yok gariban vatandaşımızın sorunun çözeceğiz. Bu dönem Zeydan Başkanımla el ele verip, heyelan bölgesinin sorununu çözmenin haklı gururunu yaşayacağız.

Belediye evleri kentsel dönüşüm projesi, kardeşinizin ağzından duymadığınız hiçbir şeye inanmayın. Ben sizin avukatınız olarak bu projeyi takip edeceğime söz verdim. Biz sizin yanınızdayım. Dünyanın en büyük firması geldi, bu projeye talip oldu. O zaman şu ya da bu nedenle iş uzadı. Hak sahipleriyle anlaştık ama bu kez de ülkemizde ekonomik kriz başladı. Tünelin ucunda ışık göründüğü anda yüklenici firma gelip buraya talip olacak, ben de sizler adına masaya oturacağım. Olmadı başka bir çözüm bulacağız. Sizi bu problemden kurtaracağız. Kardeşinize güvenin rahat olun. Bu dönem bitmeden sizi yeni konutlarınıza yerleştirmenin mutluluğunu yaşayacağız”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da kentte yapılan çalışmalara değinerek şöyle konuştu;

“Bizim belediyecilik anlayışımız; görüyor ve şahit oluyorsunuz ki, bizden öncekilerden ve başkalarından farklı. Rantiyeye geçit vermeyen, halkın parasını halkın faydası için harcayan, gereksiz harcamayan, ekonomik ve en uygun şartlarda harcayan, halkın belediyeciliğini yapıyoruz.

Biz belediyeyi ilk teslim aldığımızda işçinin parasını ödeyemeyen, mazot alamayan perişan bir belediye vardı. Olağanüstü kötü bir durumdaydı. 6 ay içerisinde maaş verir hale getireceğimizin sözünü verdik. Son bir yılda belediyeler üzerinde o kadar ağır bir ekonomik yük var ki, gelirler azaldı ama giderler arttı. Bu sadece bizim değil, Türkiye’nin genelinde. Eğer yeni bir yasa çıkmazsa Türkiye’de hiçbir belediye ödeme yapamaz. Devletten bir şeyler beklerken, kendi yağımızda da kavruluyoruz. 6 ayda yapamadık 7 ayda yaptık ve yılbaşından önceden işçinin ne alacağı varsa hepsini ödedik. Bizim anlayışımız bu.

TAPU SORUNU:

Bugün uzun süre imara açılamayan, sürüncemede olan bir yere olan aslında imara açılmasının, modern bir kent haline gelmesini sağladık. Bizim belediye başkanımız 3-5 yoğunluk istemedi, oradaki yoğunluk hem yeşili, hem sosyal yaşamı koruyacak, insanca yaşamı gerektiren ne varsa bunu getirecek bir yoğunluk istedi. Ben buna şahidim. Tabi ki, bu çabasına destek veren eski belediye meclis üyelerine teşekkür ediyorum. İyi ve hayırlı bir iş oldu. Ve göreceksiniz ki orada öyle bir kent yaratacağız ki, 4 şerit gidiş 4 şerit geliş, yeşillikli, insanların rahat ettiği ve onur duyduğu bir yere getireceğiz. Yeni tapular sizlere temsili olarak dağıtılacak”

Tapu dağıtım törenine; CHP İl Başkanı, Zeydan Karalar, Müzeyyen Şevkin, Orhan Sümer, Ayhan Barut, Burhanettin Bulut da katıldı. Tören sonrasında sanatçı Manuş Baba, 22 parçadan oluşan yaklaşık 1.5 saatlik bir konser verdi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2