Çukurova Oğuz Boyları Derneği durmak bilmiyor

Çukurova Oğuz Boyları Derneği 2016 yılında yaptıkları faaliyetleri düzenledikleri toplantıda değerlendirdi.

Çukurova Oğuz Boyları Derneği durmak bilmiyor

Çukurova Oğuz Boyları Derneği durmak bilmiyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Çukurova Oğuz Boyları Derneği 2016 yılında yaptıkları faaliyetleri düzenledikleri toplantıda değerlendirdi.

Türk Kültürünü araştırarak geçmişten günümüze gelen şekliyle gelecek nesillere aktarmayı hedefleyen Çukurova Oğuz Boyları Derneği yönetimi bunun için her Perşembe günü tüm üyeleriyle bir araya gelerek çeşitli kültürel etkinlikler düzenliyor.  Bu haftaki değerlendirme toplantısında bir araya gelen Çukurova Oğuz Boyları Derneği yönetimi, üyelerine çiğ köfte ikramı yaparak, şair ve ozanların ezgileriyle buluşturdu.

Çukurova İlçesi Kenan Evren Bulvarı üzerindeki dernek binalarında düzenledikleri toplantıda konuşan  Çukurova Oğuz Boyları Derneği Başkanı Mehmet Demir, 2016’da yaşanan acıların hiç birinin yaşanmamasını temennisinde bulunarak,  2017 yılının birlik ve huzur getirmesini diledi. Çukurova Oğuz Boyları Derneği hakkında bilgiler veren Demir, “Çukurova Oğuz Boyları Derneği 2009 yılında 8 sivil toplum kuruluşunun yönetimi ve 42 kurucu üye  ile kurulmuştur.  Derneğimizin tüzüğünde de yazdığı üzere, Türk Kültürünü araştırarak atalarından aldığı şekliyle değiştirmeden gelecek nesillere aktarmayı, üyelerin sosyal ve ekonomik konularıyla ilgilenerek yardımlaşma ilkesini yaymayı amaç edinmiştir. Ayrıca Oğuz Boylarına mensup bütün boyları bir araya getirerek güçlü bir ses olmayı hedeflemiştir. Bu hedeflerden; Türk kültürünün araştırılması, gelecek nesillere aktarılması, birlik ve beraberliğin sağlanması konusunda isminden en çok bahsedilen dernek olmuştur.  Çukurova Oğuz Boyları Derneği çatı dernek durumundadır. Zira derneklerin büyük bölümünün isimleri ve amaçları ne olursa olsun üyelerinin tamamına yakını oğuz boylarındandır ve kültürleri de OGUZ (TÜRK) kültürüdür. Bu nedenle çatısı konumundadır. Bunun için çalışmaları, birlik ve beraberliğe verdiği önem bakımından diğer derneklerden farklıdır. Dernek yönetimi olarak üyelerin siyasi ve dini konularda tartışma yapmaması bu neden ele de ayrışmanın önüne geçileceği ilke edinilmiş, ihtiyaç hasıl olması halinde konunu uzmanlarına konferans verdirilmesine, ayrıca; tüm konularda konferans verecek hatibin de ya konusunda kitap yazmış uzman kişi olması ya da  akademisyen olmasına karar verilmiştir.” dedi. 

 

Çukurova Oğuz Boyları Derneğinde, 2009 Ekim ayından bu yana yaz ayları hariç olmak üzere her perşembe  kesintisiz konferans düzenlendiğini dile getiren Başkan Demir, “Konferanslara yurt içi ve yurtdışındaki 16 üniversiteden akademisyenler, konusunda kitap yazmış araştırmacı yazarlar gelmektedir. Konferanslarda Türk Milleti’nin birlik ve beraberliği, Türk tarihi, Türk kültürü, gelenek ve görenekleri, başkalaştırılan Türk soyları, Türk Milletine yapılan katliamlar ve soykırımlar, soy araştırması, Türker’de idari ve sosyal yapı, inançlarımız, kaybedilen topraklarımız, enerjilerimiz; madenlerimiz; vatanımız ve milletimiz üzerinde oynanan oyunlar, etnik bölücülükle mücadele, yakın tarihimizdeki milli mücadeleler, Türkler de önemli günlerin anılması, zaferlerimiz, kültürel ve güncel konular gibi birçok konularda bilgi verilerek Türk Milletinin diri tutulması hedeflenmektedir. Konferanslar genelde dernek toplantı salonunda yapılmakla birlikte zaman zamanda büyük salonlarda yapılmaktadır. 2016 yılı Aralık sonuna kadar düzenlenen 248 konferans ve toplantıda takriben 40.Bin -42.Bin kişi bilgilendirilmiştir.” diye konuştu.

 

Televizyon programlarında dernek ve dernek çalışmaları hakkında zaman zaman bilgilendirme yaptıklarını anlatan, Başkan Demir, “Çukurova Oğuz Boyları Derneği sorumluluğunda, 13 hafta televizyon programına iştirak edilerek hem dernek, hem de diğer derneklerin çalışmaları halka anlatılmıştır.  Çukurova Oğuz Boyları Derneği’nin üye olduğu ve sekretaryasını yürüttüğü, 64 sivil toplum kuruşundan oluşan Çukurova Milli Duruş Birliği ile, ülkemizde meydana gelen olağan dışı olaylar karşısında basın toplantıları yaparak, güvenlik güçlerimize karşı yapılan saldırılara karşı yürüyüşler yaparak, milli meselelerde toplumun diri tutulması ve milli birliğimizin sağlanması konularında çalışmalar yapılmaktadır.  Çukurova Oğuz Boyları Derneği’nin içinde yer aldığı ve geçen dönem sözcülüğünü yürüttüğü 18 sivil toplum kuruluşundan oluşan Kardeş Kültür Dernekleri Topluluğu ile birlikte her yıl Nevruz, Hıdrellez, Gestek, Türkistan pilavi, Tefferric, Tebreş gibi etkinlikleri yapılarak Türk Milletinin Türkiye dışındaki kültürlerinin de tanıtılması yapılarak kültürümüz yaşatılmaya çalışılmakta, Srebrenisa ve Hocalı Soykırımı anılarak unutturulmaması sağlanmaktadır. “ şeklinde konuştu.

 

Başkan Demir Sözlerini şöyle sürdürdü; “Çukurova Oğuz Boyları Derneği’nin kuruluşuna önderlik yaptığı ve genel başkanlığını yürüttüğü Çukurova ve Havalisi Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu’na üye 16 dernekle birlikte Sarıçam/ Mustafalar piknik alanında binlerce kişinin katıldığı büyük alanda her yıl Yörük Türkmen Şöleni düzenleyerek Türk kültürünün yeniden yaşatılmasına çalışılmaktadır. Diğer taraftan Türk Dünyası Gençlik ve Dayanışma Derneği üyelerinin Adana gezilerinde Çukurova Oğuz Boyları derneğinde ağırlanarak, Türk Tarihi üzerine konferans verilmiştir. Türkiye dışındaki 14 ülkeden gelen 70 dernek üyesi ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki buluşmaya katılarak KKTC etkinliklerde bulunulmuştur ve KKTC de Türk Tarihi ve Türk kültürü konusunda derneğimizce kısa konferanslar verilmiştir. Bunun dışında Suriye ve Iraktan getirilen Türkmen gençleri derneğimizde ağırlanmış ve Türk tarihi ve kültürü üzerine konferans verilmiştir. Derneğimizce, Suriye’den gelen ve evlerde kalan Türkmenlere yardım kampanyasına öncülük edilerek 300 Türkmen ailenin ihtiyaçlarının karşılanması sağlanmıştır. Derneğimizdeki her Perşembe saat 18.00 deki konferanslarımızın yanında tecrübeli hocalarımızla Salı günleri Türk Halk Müziği eğitim çalışmaları ve Çarşamba günleri Halk oyunları eğitim çalışmaları devam etmektedir. Derneğimizde bu güne kadar 15.300 civarında soy kütüğü, 6.000 civarında küçük 2.000 büyük Türk İsimler Tarihi kitabı, 1.000 civarında takvim dağıtılmıştır.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2017, 17:57

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2