banner6

Çukurova’da karpuz Fideleri Toprakla Buluştu

Çukurova’da karpuz Fideleri Toprakla Buluştu

Serhat Şanlı / ÖZEL

ADANA (İLKHABER) - Türkiye'de en erken turfanda karpuz ekimi ve hasadının yapıldığı Adana'da, Ocak ayı ile birlikte karpuz fideleri toprakla buluştu. Özellikle erkenci ürün yetiştirilen kumul alanlarda ekimi başlanan karpuzun, Türkiye’de ilk hasadı da yine Adana’da kumluk alana sahip yerlerde yapılıyor. 

Dünyada karpuz üretiminde Çin’den sonra ikinci sırada olan Türkiye’nin yüzde 20’sini Adana’da üreticiler Ocak ayı ile birlikte hummalı bir çalışma içerisine girdi. Turfanda karpuzunun ilk yetiştirildiği Adana’da sabahın erken saatlerinden itibaren tarlalara gelen işçiler özenle hazırladıkları toprağı fideler ile buluşturup, gübreledikten sonra yağmur ve doluya karşı zarar görmemesi için üzerini sera naylonu ile kapatılıyor. 

Adana’da turfanda (erkenci) karpuzun ilk ekimi yoğun olarak Akyatan Lagünü civarında bulunan kumluk alanda yetiştirilirken, iç kesimlerde ise Şubat ayı ile birlikte normal türlerin ekimi yapılacak. 

Adana'da her yıl yaklaşık 800 bin ton civarında karpuz rekoltesi ile Türkiye’nin üretimde yaklaşık yüzde 20’sini karşılıyor. Ayrıca karpuz, tarla ürünleri içinde yöresel olarak en erkenci ürün olmasıyla da üretici için önemli gelir kaynağına sahip bir ürün..

Pazar çeşitliliğiyle birlikte birçok ülkeye ihraz edilen karpuzda orta boy türlerin daha iyi satılabileceğine dikkat çeken uzmanlar, üreticilerin de bu bağlamda tercih ettiği türlere dikkat etmesi gerektiği belirtiliyor.

Çukurovalı üretici için karpuzun önemine değinen Seyhan Ziraat Odası yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, “Riskli olmasının yanında üreticiye iyi kazanç elde ettiren karpuz, nihayetinde Ocak ayı ile birlikte ekimine başlandı. Çukurovalı üreticilerimiz için önemli bir ürün. Çünkü Türkiye'nin ilk karpuz ekilen ve hasat edilen bölgesi bizim bölgemizdir” dedi.

Son yıllarda artık büyük karpuz türlerinin tercih edilmediğini, piyasada da bunun bariz bir şekilde kendini gösterdiğini belirten Seyhan Ziraat Odası yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, üreticilerin seçeceği türlere dikkat etmesi gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu;

“Üreticilerimiz, Ocak ayı ile birlikte hummalı bir çalışma içerisine girdi. Öncelikle bereketli bir sezon diliyorum. Karpuz, maliyet bakımından yüksek girdili bir ürün ve aynı zamandan hava koşullarından çok etkilenen bir ürün.. Çünkü ilkbahar döneminde fırtına ve dolu olayları meydana gelirse bırakın zarar vermeyi, ürünü tamamen yok edebilir. 

Yine aynı şekilde yaz mevsiminde de aşırı sıcaklar ürünü yakar ve üreticiler büyük zarar görür. Tüm bu risklerin yanında ise eğer ürün para etmediği zaman yine zarar olur. Hep belirttiğimiz gibi tarım yüksek riskli bir sektördür. En çok hava koşullarından ve sonrasında ise arz-talep dengesi ile birlikte fiyat düşüklüğü büyük riskler oluşturur. Temennimiz bu risklerin olmaması..

Çukurova’da karpuz fideleri toprakla buluşmaya başladı. Öncelikle turfanda dediğimiz erkenci türler, kıyı kesimlerimizdeki kumul alanlarda ekilmekle beraber, dönem dönem diğer türler de ekilmeye başlanacaktır. 

Türkiye’nin karpuz üretiminde önemli söz sahibi bir bölgeyiz. Bugün ülkemizde yaklaşık 4 milyon ton karpuz üretimi gerçekleştirilmektedir ve bunun da yüzde 20'si Adana’dan karşılanıyor. Bazı yıllar değişmekle beraber Adana’da 130 ile 150 bin dekar aralığında karpuz ekimi yapılıyor. Geçtiğimiz yıl 160 bin dekara kadar yükseldi. 

Verim olarak da en yüksek rekolteyi yine Adana ilimiz almaktadır. Örneğin ilimizde dekardan ortalama 6 ile 6,5 ton arası karpuz elde edilmektedir. Hatta bazen bu 7-8 tonu da bulabilmektedir. Boşuna Çukurova’nın bereketli toprakları dememişler. 

Turfanda değimiz erkenci ürünler aslında üreticilerimiz için çok önem taşır. Çünkü karpuzun erkenci olması, hem iyi fiyata satılması demek, hem de ilk ürün olduğundan sezonda piyasaya nakit para girişi sağlamak anlamına geliyor. Üreticimizin eline erken sıcak para geçmesiyle birlikte sonraki ürünlerini de rahatlıkla ekebilmektedir. Bu da karpuzun çiftçimiz için ayrı bir önem arz ettiğini göstermektedir. 

Üreticilerimizden isteğimiz öncelikle karpuzda erken hasattan kesinlikle kaçmalarıdır. Karpuz üretiminin önündeki en büyük sorunlardan biri de erken hasattır. Geçmiş dönemlerde erken hasat nedeniyle piyasaya ham karpuz sürüldüğünde hem güvensizlik, hem de ürün talebinin azalmasına neden oldu. Lütfen ürününüzü erken hasat etmeyin.

İkincisi de artık hem ülkemiz, hem de ihracat yaptığımız ülkeler büyük boy karpuz istemiyorlar. Eskisi gibi 8 nüfuslu, 10 nüfuslu aile kalmadı. Küçük çekirdek aile profilimiz var. O nedenle 8-10 kiloluk karpuzu kimse istemiyor. Bugün 4 kişilik bir aile büyük bir karpuzu bir günde bitiremez. Kalan bölüm de ister istemez bozulup çöpe gidiyor. 

Karpuz kesildikten kısa süre sonra tüketilmediğinde tadı değişebiliyor. En fazla 4-6-8 kilo aralığı olabilir ama fazlası tercih edilmez. O nedenle orta boy diye tabir ettiğimiz türler ve hasat döneminin ona göre ayarlanması doğru tercih olacaktır.

Önemli bir konuya daha dikkat çekmekte fayda var. Üreticilerimiz karpuz ekimi, hatta ekeceği ürün ne olursa olsun biraz araştırma yapması ya da gelip odalarımıza danışmaları yararlarına olacaktır. Birbirinden habersiz herkes bir ürün üzerine yoğunlaşırsa piyasaya fazla arz olacağından ürünleri de iyi fiyata satamayabilirler. 

İlk karpuzun yetiştirildiği kumul alanlar karpuzu erken yetiştirdiğinden ürünlerini de aşırı sıcaklardan önce iyi fiyata satıp para kazandılar. Onlar dekarını bin liraya mal edip, 3 bin, 3 bin 500 hatta 4 bin liraya sattı. 

Kumul alanlardan sonra ürünleri yetişen toprak araziler ise geçtiğimiz yıl yaşanan hava koşulları nedeniyle zarar ettiler. Karpuzda girdi maliyetleri çok yüksek ve özellikle mazot, tarla kirası, işçi, gübre ve tohum giderleri çok yüksek.. İlgili kurumlarla irtibata geçilerek ekim ve miktarı hakkında bilgi almaları yararlarına olacaktır. Bereketli bir sezon dileğiyle”

Bu yılın ilk karpuz ekimini gerçekleştiren üretici Hasan Şanlı, Ocak ayı ile birlikte 60 dekar alanda karpuz ekimine başladı. Dileğinin bu yıl hava koşullarının iyi olması olduğunu belirten Hasan Şanlı, “Bismillah dedik ve karpuz fidelerimizi toprakla buluşturduk. Bu yıl 60 dekar alanda karpuz yetiştirme niyetimiz var. 

En büyük korkumuz kötü hava koşulları. Çünkü geçtiğimiz yıl yaşanan aşırı sıcaklar bir anda ürünlerimizi yaktı. Bütün ürünlerimizi birden olgunlaştı ve piyasaya fazla karpuz arzından dolayı kar ettirmedi. İnşallah bu yıl o sıcakları yaşamayız. Karpuz çok maliyetli bir ürün ve iyi fiyata satmamız gerekiyor. 

Biz Adana’da iyi ürün yetiştiriyoruz. Ürünlerde çok iyi kalite ve lezzet elde ediyoruz. Adana karpuzuna güvenin ve rahatlıkla tercih edebilirsiniz” diye konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42