Çukurova'da Karpuz fideleri toprakla buluştu

Türkiye'de en erken karpuz ekimi ve hasadının yapıldığı Adana'da, karpuz fideleri toprakla buluştu. Kumul alanlarda ekimi başlanan karpuzun, Türkiye’de ilk hasadı da yine Adana’da kumluk alana sahip Tuzla bölgesinde yapılıyor.

Çukurova'da Karpuz fideleri toprakla buluştu

Serhat ŞANLI/ÖZEL

 

ADANA (İLKHABER) - Türkiye'de en erken karpuz ekimi ve hasadının yapıldığı Adana'da, karpuz fideleri toprakla buluştu. Kumul alanlarda ekimi başlanan karpuzun, Türkiye’de ilk hasadı da yine Adana’da kumluk alana sahip Tuzla bölgesinde yapılıyor.

Ocak ayı ile birlikte ekimine başlanan karpuz, Adana'da yoğun olarak Akyatan Lagünü civarında bulunan kumluk alanda yetiştiriliyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren tarlalara gelen işçiler özenle hazırladıkları toprağı fideler ile buluşturup, gübreliyor. Ardından ekim için yapılan karpuz fideleri yağmur ve doluya karşı korumak için üzeri sera naylonu ile kapatılıyor.

Adana'da yıllık yaklaşık 800 bin ton üretilen karpuz, tarla ürünleri içinde yöresel olarak en erkenci ürün olması sayesinde üretici için önemli gelir kaynağına sahip ürün olarak karşımıza çıkıyor.

Ocak ayı ile birlikte hummalı bir çalışma dönemine giren Çukurova’da karpuzun Çukurovalı üreticiler için önemli bir ürün olduğunu belirten Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir, Türkiye'nin ilk karpuz ekilen ve hasat edilen bölgesinin Adana olduğunu söylüyor.

Ülkemizde üretilen yaklaşık 4 milyon ton karpuzun yüzde 20'sinin Adana’dan karşılandığına değinen İncefikir, “Bugün biz üreticiler için karpuz çok önemli bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü ülke üretiminde önemli bir yere sahibiz. Ayrıca ilk hasadın da bölgemizde yapılması önemini daha da artırıyor” dedi.

Karpuz üreticilerine uyarılarda da bulunan Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir, şöyle konuştu;

“Adana'da yıllık ortalama 130 – 150 bin dekar alana karpuz ekimi yapılıyor. İlimiz ile en yakın üretim rakamına sahip Antalya'dan iki kat fazla karpuzu çiftçimiz üretmektedir. Yöremizde üretilen karpuzun dönüm başına verimi de Türkiye ortalamasının çok üzerindedir.

Bugün Adana’da ortalama dekardan 6 ile 6,5 ton arası karpuz elde edilmektedir. Karpuzun erkenci olması, sezonda piyasaya nakit para girişi sağlamaktadır. Üreticimizin eline erken sıcak para geçmektedir. Karpuz bu yönden çiftçimiz için ekonomik olarak büyük önem taşımaktadır. Üreticilerimiz büyük bir çabayla erkenci karpuz fidesi ekimlerine başladılar.

Erkencilerden sonra hasat edilen ve kumul bölgeleri dışında ekimi yapılan karpuz ekimi devam etmektedir. İnşallah doğal afetsiz bir sezon geçiririz ve güzel bir üretim sonunda ülke tüketimine sunulmak üzere son derece kaliteli ürün yetiştiririz. Çiftçimizin emeği boşa gitmez.

Ayrıca üreticilerimiz karpuzda erken hasata dikkat etsinler. Çünkü karpuz üretiminin önündeki en büyük sorunlardan biri de erken hasattır. Karpuz tam yetişmeden hasat edilirse kalitesiz bir ürün ortaya çıkar ve bu, ülkenin tarımsal üretim ve hasılasına zarar verir”

Üretici Kafur Bütünay, yağmurların ara vermesiyle birlikte 80 dekar alanda karpuz ekimine başladı. Kaliteli ürün yetiştirdiğine değinen Bütünay şöyle konuştu;

“Bu yıl erkenci karpuz çeşidini ekiyorum. Geçtiğimiz yıl geçici çeşit ekmiştim. Adanalı üreticiler çeşitleri sezona yayarak birden piyasaya çıkmasını engelliyoruz. Çünkü karpuz hasadını geniş zamana yaymak üreticiler için daha avantajlıdır. Herkes aynı anda hasat ederse, ürün çokluğundan zarar eder, hem de bir anda piyasadan biter. Çiftçilerimizde bilinçlendi. Artık çiftçilerimiz orjinale en yakın olan anaç türler yetiştiriliyor. Ürünlerde çok iyi kalite ve lezzet elde edilmektedir. Halkımız tatlıyı seviyor. Adana karpuzuna güvenin, rahatlıkla tercih edebilirsiniz”

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 12:55

emre


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2