Çulhaoğlu: Hükümet hiçbir hedefi tutturamadı

Çulhaoğlu: Hükümet  hiçbir hedefi tutturamadı

HABER MERKEZİ - İYİ Parti Adana Milletvekili M.Metanet Çulhaoğlu, AK Parti’nin 2023 ekonomik hedeflerinde yüzde 50 sapma olduğunu söyledi.

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine 24 Haziran 2018 tarihinde geçildiğini ifade eden İYİ Parti Adana Milletvekili M.Metanet Çulhaoğlu, ilk kalkınma planı olan ve 2019-2023 dönemini kapsayan 11.  Kalkınma Planı açıklandığı ve AK Parti, iktidarını sürdürmek uğruna ortaya attığı 2023 hedeflerinin tam bir balon olduğun ortaya çıktığını kaydetti.

2011 Ocak ayında Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen törende “Türkiye 2023’e yürüyor”, programında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 2023 yılına kadar hedeflerini açıklamış ve duyurduğu bu hedeflere 2014’teki 10.Kalkınma Planı’nda da yer verdiğini belirten Çulhaoğlu, “Bunca yıldır AK Parti 2023 hedeflerinden sapma olmayacağını söylemişti. Gel gör ki; 19 Temmuz 2019 Cuma günü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın açıkladığı 11. Kalkınma Planı’na göre 2023 hedeflerinden yarı yarıya sapma olduğunu görmekteyiz. Siyasi ve ekonomik olarak büyük ivme kaybeden Ak Parti iktidarının ülkemizin hedeflerini küçülttüğünü üzülerek görmekteyiz” dedi.

İYİ Parti Adana Milletvekili M.Metanet Çulhaoğlu, AK Parti’nin daha önceden ne hedef koyduğunu, şimdi hangi hedefleri açıkladıklarını şöyle sıraladı;

1 - Gayri safi yurt içi hasıla (milli gelir) 2 trilyon dolar olacak demişlerdi.

Gayri safi yurt içi hasılayı şimdi 1 trilyon 80 milyar dolar olarak açıkladılar.

2- Kişi başına milli gelir 25 bin dolar olacak demişlerdi.

Kişi başına düşen milli geliri şimdi 12 bin 484 dolar olarak açıkladılar.

3- İhracat 500 milyar dolara ulaşacak demişlerdi.  

İhracat şimdi 226.6 milyar dolar olarak açıkladılar.

4- İşsizlik yüzde 5’e inecek, dünyanın ilk 10 ekonomisine girilecekti.

Şimdi İşsizlik yüzde 9.9 olacak diye açıkladılar.

AK Parti hükümetinin hiçbir hedefi tutturamadıkları gibi bu anlayışla daha da küçüleceğinin anlaşılacağını belirten İYİ Parti Adana Milletvekili M.Metanet Çulhaoğlu, “Milli Birliğimiz sekteye uğratıldı. Ben bilirim egosundan vazgeçmediği, yandaşlarından başkasına iş aş vermediği, üretimden uzak, milletinin feryatlarına kulaklarını tıkadıkları sürece güzel ülkemize yazık etmeye devam edeceklerini hep birlikte görmekteyiz. Tabii hedef küçültülen bu açıklamaların ana eksenini ithalata dayalı, üretimden uzak hatalı ekonomik politikalar yüzünden olduğunu halen anlamış değiller. Milletimiz çarşı Pazar inim inim ağlarken, evine götüreceği ekmeğinin aşının peşinde koşarken, işsizlikten beli bükülmüşken, çiftçisi destek, memuru ve emeklisi yeterli zam, işçisi çalışma şartlarının ve ücretlerinin iyileştirilmesini beklerken, saraylarında oturanların partilerinden kopmaları önlemek için yüksek maaşlar ile yeni kurullar oluşturduklarını görmekteyiz.. Haliyle partilerini vatandaşlarının sorunlarından üstün gören zihniyetin bunları anlamalarını da beklemek hayalcilik olur.”

Hande Muştu


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2