banner6

Cumhuriyet resepsiyonu gerçekleştirildi

Cumhuriyet resepsiyonu gerçekleştirildi

ADANA (İLKHABER)-Adana Valisi Mahmut Demirtaş ile eşi  Beyhan Demirtaş,  Cumhuriyetin ilanının 96. yıl dönümü olması sebebiyle resepsiyon verdi.

Anemon Otel’de gerçekleştirilen resepsiyona; Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, Müzeyyen Şevkin, 6.Mekanize Piyade ve Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Ertuğrul Sağlam, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Yusuf Ziyaddin Cavlak, 10.Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral  Gürel Özusta, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, vali yardımcıları, kaymakamlar, askeri ve mülki erkan, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şehit aileleri, gaziler ve çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyona katılan tüm davetlileri karşılayan Vali Demirtaş ile eşi Beyhan Demirtaş, kabul töreni boyunca tüm davetlilerle yakından ilgilendi.

Resepsiyonda büyük beğeniyle izlenen ‘Cumhuriyet’ konulu video gösterisinin ardından bir konuşma gerçekleştiren Vali Demirtaş sözlerine, Cumhuriyetin kuruluşunun 96. yıl dönümünü kutlayarak başladı. ‘96 yıl önce bugün, parolası “Ya İstiklal, Ya Ölüm” olan bir varoluş mücadelesinin Cumhuriyetle taçlandığı, bir milletin küllerinden yeniden doğduğu gündür. Bugün, “Hâkimiyet kayıtsız, şartsız milletindir” sözünün yüreklere silinmemek üzere kazındığı fevkalade anlamlı bir gündür. Bununla birlikte insanlık tarihinin en haksız işgallerinden birine milletimizin topyekûn “dur” dediği gündür.’ diyen Vali Demirtaş, Cumhuriyetin tarihte var olan, bugün varlığını sürdüren ve gelecekte de var olma kararlılığında olan milletimizin, çağdaşlaşma sürecinin son aşaması olduğuna dikkat çekerek ‘‘Cumhuriyetin en yüce ideali, muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma idealidir. O sebeple geride bıraktığımız 96 yılda olduğu gibi bugün de Cumhuriyetin yolumuzu aydınlattığı ışıkla, önümüze koyduğumuz hedeflere hızla ve emin adımlarla ilerliyoruz. Çağdaş dünyanın önüne geçmek, dünya milletleri arasında, milletimizi layık olduğu yere taşımak için mesai kavramı gözetmeksizin var gücümüzle çalışıyoruz.’’ dedi.

Bu Coğrafyada Ayakta Kalmak Zorlu ve Meşakkatli Bir Yolculuk     

Bin yıldır bu topraklarda yaşayan, sonsuza dek bu topraklarda yaşama azminde olan köklü bir milletin mensupları olduğumuzu belirten Vali Demirtaş; ‘‘Bu coğrafyada ayakta kalmanın zorlu ve meşakkatli bir yolculuk olduğunu en iyi biz biliriz. Geçen yüzyılın başında Anadolu’yu işgal edenleri unutmadık, unutmayacağız. 15 Temmuz ise hafızalarımızda saniye saniye canlılığını koruyor. Çanakkale’ye eş bir diriliş destanı olan 15 Temmuz, bu toprakların yaşadığı eşsiz bir kırılma noktasıdır.’’ diyerek o gece aziz milletimizin her bir ferdinin vatan sevdasıyla caddeleri, sokakları ve meydanları doldurduğunu ve vatan mevzisini canları pahasına savunduklarını ifade etti. Bu topraklarda sonsuza kadar var olmanın; demokrasiyi geliştirmekten, farklılıkları zenginlik olarak görmekten, tasada ve sevinçte aynı duyguları paylaşabilmekten, Kurtuluş Savaşı’nın tüm safhalarında, terörle mücadelede, 15 Temmuz’da, Fırat Kalkanı, Zeytindalı ve Barış Pınarı Harekâtlarında sergilenen milli duruşu her hal ve şartta sergilemekten geçtiğini kaydeden Vali Demirtaş; ‘‘Ancak bu sayede gür bir sesle istiklal, istikbal ve beka mücadelemizden bahsedebilir; Cumhuriyetimizi ve cumhuriyetin değerlerini ilelebet payidar kılabiliriz.’’ diyerek konuşmasını ‘‘96. yıl dönümünü coşkuyla kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Siz değerli Adanalıların Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.’’ sözleriyle sonlandırdı.

Program, Vali Mahmut Demirtaş ile eşi  Beyhan Demirtaş'ın konuklarının masalarını ziyaret etmeleri, konuklarıyla sohbet etmeleri ve pasta kesilmesiyle sürdü.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER