banner6

Damaklara hitap eden fuar açıldı

Damaklara hitap eden fuar açıldı

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Gurme 2019 Çukurova Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde açıldı.

Adana'da düzenlenen Çukurova Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nda, farklı illerden gelen aşçılar yerel lezzetleri sergilerken, gıda ürünlerinin üretim, işleme süreçlerinde ihtiyaç duyulan yeni malzeme ve teknolojileri fuarda yer aldı.

DEMİRTAŞ: KÜLTÜR MİRASI YEMEKLER

Fuar açılış töreninde konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana’nın, ülkenin malzeme çeşitliliği, kalitesi ve zenginliğiyle geleneksel Türk mutfağının önemli merkezlerinden biri konumunda olduğunu söyledi.  Tüm dünyada isim yapmış şeflerin, geleneksel mutfaklara ve pişirme tekniklerine yönelmiş vaziyette olduğuna dikkat çeken Demirtaş, “Bu istikamette fuarlar ve festivaller marifetiyle, geleneksel mutfağımızın kültür mirası yemeklerini, ziyaretçilerin ve gurmelerin beğenisine sunuyoruz. Böylelikle Adana’ya has lezzetleri Toroslar’ın ötesine taşırken, gastronomi turizminin gelişimine de katkıda bulunuyoruz.” dedi.

3 ÜRÜN ALINABİLEN TOPRAK YAPISI

Yöresel ve geleneksel lezzetlerle birlikte gıda sektörünün de tüm dünyada artan nüfusun ihtiyaçları doğrultusunda her geçen gün büyüyen ve gelişen önemli sektörlerden biri olduğunu kaydeden Vali Demirtaş, “Çukurova da yılda yer yer 3 ürün alınabilen toprak yapısıyla, hem ülkemizin hem de dünyanın önemli gıda arz merkezlerinin başında gelmektedir. Bu yönüyle değerlendirildiğimizde Çukurova'da gıda sektörü, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgelerinin de hayata geçirilmesiyle, önümüzdeki dönemde geçmiş yıllardan çok daha stratejik bir rol üstlenecektir. Bu organize sanayi bölgeleri, gıda ve tarım sektörünün rekabet gücünü arttırırken, ülkemizin ve Adana’mızın ekonomisine ciddi miktarda katma değer üretecektir.” diye konuştu.

ALO 174 GIDA HATTI

ALO 174 Gıda Hattı’nın vatandaşlar tarafından yoğun bir biçimde kullanıldığını savun Vali Demirtaş, “Bu çalışmaların yanı sıra Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi sağlıklı bir şekilde hizmet vermektedir. Gıda denetimlerimiz bu sisteme anında kaydedilmekte ve uygulanan yaptırımlar izlenebilmektedir. Yine bu gayeye hizmet eden ALO 174 Gıda Hattı da halkımız tarafından yoğun bir biçimde kullanılmaktadır.  Öte yandan ilimiz genelinde toplam 17.816 adet gıda işletmesi faaliyet göstermektedir. 2018 yılında gıda güvenilirliğinin sağlanmasına yönelik olarak yürüttüğümüz denetimler kapsamında, bu işletmelere yönelik, toplam 32.253 denetim gerçekleştirilmiştir.” diye konuştu.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Fuar organizasyonunun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini sunan Vali Demirtaş sözlerini şöyle tamamladı;

“Bu vesile ile Anadolu’nun ve Çukurova'nın birbirinden leziz yemeklerini tatma fırsatı bulacağımız ve gıda sektörünün paydaşlarının bir araya geldiği bu fuarın, kentimize hayır ve bereket getirmesini temenni ediyorum. Fuar organizasyonunun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor; sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”

KARALAR: ADANA’NIN POTANSİYEL ENERJİSİ

Adana potansiyel enerjisini, kinetik enerjiye dönüştürmek zorunda olduğunu savunan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise, “Bu organizasyonları gördükçe Adana’nın geleceğiyle ilgili umutlanıyorum. Adana çok zenginliğe sahip ama bu zenginliğini kullanamamış bir kent ne yazık ki. Hem sanayide, hem küçük ve orta ölçekli sanayi sitelerinde, hem tarımda ve daha birçok alanda lider olması gereken kentimiz son zamanlarda maalesef bu değerlerini kullanamamıştır. Adana potansiyel enerjisini, kinetik enerjiye dönüştürmek zorundadır. Adana şimdi 5 sene öncesi gibi, 4 sene öncesi gibi değil. Son 3 senedir özellikle ciddi bir atak yaptığını görmekte mümkündür. Lezzet Festivali, karnaval, fuarlar Adana’nın gerçek manasında tanınmasında ciddi işler görmektedir. Bizde bunlara destek oluyoruz. Sayın Valimizin gelmesiyle bu işler başladı. Biz Adanalı belediye başkanları olarak Aklımıza bir Lezzet Festivali yapmak gelmemişti. Ama Sayın Valimiz sağ olsun bunu akıl etti. Adana Lezzet konusunda dünyada anılır hale geldi. Bundan mutlu oluyoruz. Ama yetmez. Daha çok çalışarak Adana’nın hak ettiği yere gelmesini için destek vermeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

ALAGÖZ: İLK SEZONUN SON FUARI

TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz de Çukurova Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı'na İran, Irak, Suriye ve KKTC'den 68 alım heyetinin katıldığını söyledi. Fuarları iki sezona ayırdıklarını vurgulayan Alagöz, “Biz fuarcılık sezonunu 1 ve 2 olmak üzere 2 sezona ayırdık. Birinci dönemimizin son fuarıyla sizlerleyiz. Bu yıl çok bereketli bir sezon oldu. 363 Bin ziyaretçiyle Kitap Fuarımızı, 27 bin ziyaretçiyle İnşaat Fuarımızı, 17 Bin ziyaretçiyle Mobilya ve Ahşap İşleme Makineleri ve Yan Sanayi Fuarımızı tamamladık. Yani bu fuarımız öncesinde 406 Bin 276 kişiye burada ev sahipliği yaptık. Burada birçok iş insanı birçok iş birlikteliğine imza atarken, bir yandan da Adana ticaretine, Adana ekonomisine çok önemli katkılar koydu. Şimdi sezonumuzun birinci yarısının son fuarıyla sizlerin karşısındayız. Bu fuarımızda İran, Irak, Suriye ve KKTC'den toplam 68 alım heyeti yer alacak. Bu yıl Çukurova’da bölgede bugüne kadar düzenlenmiş en güçlü Mobilya Fuarı ile inşallah 2. Sezonumuzu açacağız. Artık Mobilya Fuarımız uluslar arası kimliğe dönüşmeye başlıyor.  Onun ardından Uluslar arası Tarım ve Bahçe Fuarımızı açacağız ve son olarda Evleniyoruz Fuarımızla da fuarımızı kapatacağız. Çalışmalarımız devam ediyor. Adana’yı uluslararası arz derecesi olan stratejik bir iş geliştirme mahalline dönüştürme arzusundayız. Bu tabiî ki sadece TÜYAP olarak bizim başarımız değil. Gıda Fuarımızın ortaya çıkmasında da Sayın Valimizin Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın Ticaret, Sanayi Odalarımızın, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimizin, Gıda Mühendisleri Odamızın, Türkiye Aşçılar Federasyonu’nun, Çukurova Aşçılar Derneğinin ve daha birçok kuruluşun desteğini aldık hepsine çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.  

MENEVŞE: GIDAYA OLAN TALEP HER GEÇEN GÜN ÇOĞALMAKTADIR

Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe ise, gıdanın, insan yaşamının en temel ihtiyacı olması ve toplum sağlığı açısından kritik önem taşıması gibi özelliğinin mevcut olduğunu belirtti.  Menevşe, “Anadolu mutfağının zenginliklerini paylaşmak, kültür mirasımız olan yöresel yemeklerimize sahip çıkmak amacıyla düzenlenen fuarımızla, bölgemiz yemek turizmini canlandırmak adına önemli bir adım daha kat edilmiş olacaktır. Gıda, ilimiz ve ülkemiz için olduğu kadar dünyada da gelecekte en önemli sektörlerden biri olma özelliğini sürdürecektir. Gıdanın, insan yaşamının en temel ihtiyacı olması ve toplum sağlığı açısından kritik önem taşıması gibi özelliği de mevcuttur. Dünya genelinde de artan nüfus ile birlikte gıdaya olan talep her geçen gün çoğalmaktadır. Bundan dolayı gıda sektöründe rekabet hızla artarken, sektöre yönelik stratejik planların ülkeler açısından hayati önem taşıdığı gerçeği de göz ardı edilmemelidir. Doğal kaynakların kullanımına yönelik dev adımlar atılırken, yöresel yiyeceklerimizin önemi ve yaşatılması da her geçen daha da önem kazanmaktadır.” şeklinde konuştu.

DÜNYANIN EN VERİMLİ 3 OVASINDAN BİRİ

 Adana’nın, Dünyanın en verimli 3 ovasından biri olan Çukurova’nın kalbi durumunda olduğunu işaret eden Menevşe, “Eskilerin deyimiyle “Taşı eksen yetişir” topraklara sahip olan Adana, Dünyanın en verimli 3 ovasından biri olan Çukurova’nın kalbi durumundadır. Tarihten bugüne kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, binlerce yıldır sayısız kültürü, kendine has iklim özellikleriyle harmanlamıştır. Kültürel zenginliğini, en önemli unsurlarından biri olan gıda ve yemek kültürü ile birlikte bugünlere taşıyan ilimiz, kebabı, şalgam suyu, bici bicisi gibi ürünleriyle Anadolu’nun vazgeçilmez lezzet duraklarından en önemlisidir. Adana yıllardır gerçekleştirilen Altın Koza Film Festivali, Portakal Çiçeği Karnavalı, Uluslararası Tiyatro Festivali, Geleneksel El Sanatları Festivali, Kebap-Şalgam Festivali gibi birçok başarılı organizasyon ile “Festivaller Şehri” olarak anılmaya başlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

 “İLKLERİN ŞEHRİ”

Menevşe Adana’nın ilklerin şehri olduğuna dikkat çekerek, “Tarihte birçok alanda “İlklerin Şehri” olan Adana’mız, bir kez daha milletimizin damağına hitap edeceği önemli etkinliğe imza atmaktadır. Adana, kendini yeterince tanımayanlara, sahip olduğu zenginlikleri anlatabildiği, tanıtabildiği ölçüde büyüyecek, bölge ve ülke ekonomisine sağladığı katkıları daha da ileri noktalara götürecektir. Bu anlamda farklı yöresel lezzetlerin yer aldığı 11. Gurme Çukurova Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nı, ilimizin ve potansiyelinin tanıtımı açısından çok önemsiyoruz.  Çukurova tarihi ve kültürel değerleriyle harmanladığı birbirinden leziz yemeklerinden oluşan zengin mutfağını fuarda sergileyerek, geniş bir kitleye tanıtma imkanı bulacaktır.” şeklinde konuştu. 

ÇUKUROVA’NIN ZENGİN YEMEKLERİ

Fuarın,  Adana’nın markalaşma sürecinde de önemli rol üstleneceği inancında olduğunun altını çizen Menevşe, “Çukurova’nın zengin yemeklerini tatma fırsatı imkanı bulacağınız, yerli üreticilerle küresel markaları bir araya getiren 11.Gurme Çukurova Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nın ilimize ve ülkemize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Fuarın organize edilmesinde emeği geçen ve katkıda bulunan herkese, kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyor, en derin saygılarımı sunuyorum.” dedi.

AÇIKGÖZ: ADANA’NIN YEMEKLERİ FESTİVALLER VE FUARLARLA DUYURULUYOR

Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıkgöz, Adana’da böyle bir etkinliğin olmasından ötürü emeği geçenleri kutladı. Herkesin bir görevinin olduğunu, kendilerinin de görevinin üniformalarıyla yemek yapmak olduğuna dikkat çeken Açıkgöz, Adana’nın yemeklerini düzenledikleri festivaller ve fuarlarla duyurduklarını anlattı. Türkiye’nin Adana’dan başladığını savunan Açıkgöz, bu nedenle Adana’yı kaçırmak istemediğini ve fuardan sonra hemen Adana’dan ayrılmak durumunda olduğunu kaydetti. Aşçılar olarak yerli gıdaya ellerinden gelen desteği vereceğini dile getiren Açıkgöz, kendilerinin “yerliyse yiyiyoruz” sloganın olduğunu işaret etti.

BOZAN CANLANDIRILMASI LAZIM

Adana Gıda Toptancıları Derneği Başkanı Kazım Bozan, geçmiş zamanlarda Adana Gıda Fuarları’nın biraz daha canlı olduğuna dikkat çekti. Bu fuarın eski haline getirilmesi gerektiğini işaret eden Bozan, “Bunun aşılması için fuarın canlandırılması gerekli” dedi.

SIKMA AYRAN İKRAMI

Konuşmaların ardından fuarın açılışı kurdelesi kesildi.  Ardından ise, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Kararalar ve milletvekilleri ile, beraberinden ilçe belediye başkanları, oda başkanlarıyla birlikte stantları tek tek gezdi. Yüreğir İlçe Belediyesi’ne ait stantta Yüreğir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Koca İspir tarafından konuklara sıkma ayran ikram edildi.

Fuar’ın, 28 Nisan'a kadar ziyaret edilebileceği öğrenildi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 14:01

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42