banner6

Demokrasi kahramanları etkinliklerle anılıyor

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı nedeniyle, Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen kapsamlı anma etkinlikleri başladı.

Demokrasi kahramanları etkinliklerle anılıyor

Demokrasi kahramanları etkinliklerle anılıyor

 

 

  ADNAN AVUKA

 MARDİN-Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı nedeniyle, Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen kapsamlı anma etkinlikleri başladı.

Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri, İl Müftülüğü, kamu kurum ve kuruluşları ile siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının organizasyonu ile planlanan 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Haftası etkinlikleri, 70. Mekanize Tugay Komutanlığı’nda şehitlerin  kabirleri başında anılması, dua edilmesi ve  şehitlerin isimlerin bulunduğu yere karanfil konulması ile başladı Mevlid-i şerif okutulması ve şehit aileleri ile gaziler  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Saruhan Camisi’nde onuruna verilen  kavurma, pirinç pilavı, tatlı ve ayran ikramında bulunuldu.

Törene Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mustafa Yaman, Milletvekili Orhan Miroğlu, Tugay Komutanı Altar Er, Artuklu Kaymakamı Şakir Öner Öztürk ve ilin yönetici ve ilçe kaymakamları katıldı.

Vali Yaman “Bundan bir yıl önce bu milletin istikbaline yönelen içerdeki hainlerin, işbirlikçilerin milletin iradesine ipotek koymaya kalkışmıştı. Başta Cenab-ı Allah’ın takdiri, Cumhurbaşkanımız ve milletimizin o asil duruşuyla bu kalkışma kışkırtılmıştı. 11-16 Temmuz tarihleri arasında hem şehitlerimizin ruhuna hem de bu günün anlamına uygun bir şekilde, Mardinli  kardeşlerimizle bugünleri idrak edeceğiz. Her şeyden önemlisi, bugünlerimizi borçlu olduğumuz 15 Temmuz şehitleri başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle andık. Ardından, 15 Temmuz şehidimizin adını taşıyan bu camide onların ruhuna dualar edildi, mevlitler okutuldu, mevlide katılan bay bayanlara yemek ikramında bulunduk.

Bugünkü etkinliklere, Mardin  Milletvekili Orhan Miroğlu, AK Parti İl Başkanı M.Ali Dündar, MAÜ Rektörü Prof.Dr.Ahmet Ağırakça  Mardin Büyükşehir Belediyesi Sekreteri Mustafa Ayhan ve yüzlerce Mardinli kardeşlerimiz katıldılar.

 

Demokrasi Zaferi Şehitlerini Anma Haftası; Hatimler, nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımızın  halka seslenişleri, 15 temmuz şehitlerimizin unutmamak maksadi ile CD gösteriler yapıldı.

 

     "15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ" HİÇ BİR ZAMNAN UNUTULMAYACAKTIR.

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından hazırlanan 15 temmuz etkinlikleri rektörlük binasında yapıldı. Törene Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Milletvekili Orhan Miroğlu, ilin  yöneticileri katılırken Anadolu Ajansı tarafından hazırlanan 15 temmuz darbesindeki olayları yansıtan fotoğraf sergisi açıldı. Sergiyi gezenler” Allah bir daha bu olayı ülkemize yaşatmasın” diye dua ettiler

 Konferans salonunda saygı duruşu ve istiklal marşından sonra günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Mardin valisi halkın artık darbelere kesinlikle izin vermedikleri dünü 15 temmuz nasılki halk ve reis herkes karşı çıkmışsa bugün de aynı heyecan eve aynı fikir içinde olduklarını belirtti.

Mardin Ak Parti Milletvekili Orhan Miroğlu ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Adalet Yürüyüşü nedeniyle tepki göstererek eleştirdi.

 Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça bir saate yakın yaptığı konuşmasında, Osman döneminden bugüne kadar ülke ve Türkiye’nin gelişmemesi için yapılan hain  tuzakları anlattı. Özellikle kendi ailesinden Osmanlı döneminde 20 kişinin  katledildiğini anlattı.

Konferans eve etkinliklerin birinci günü son bulurken Vali Yaman”  bu etkinliklere herkes katılmalıdır, herkes yeni nesillerine 15 Temmuzu anlatmalıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2017, 17:36

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER