banner6

Dev hizmet

Adana Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı Belgeleri’nde Adana’yı, Türkçe olarak halkın hizmetine sundu

Dev hizmet

Dev hizmet

 

 

ADANA(İLKHABER) - Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Altın Koza Kültür Sanat A.Ş. tarafından hazırlananan, “Osmanlı Belgelerinde Adana Sergisi ve Dijital Kent Arşivi” açıldı.

 

Tarihi Kız Lisesi Binası’ndaki açılış töreninde konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, rutin belediyecilik hizmetlerinin ötesinde, kendi kültürüne, kök değerlerine bağlı, sosyal konularda faal olan bir belediyecilik anlayışını benimsediklerini ifade etti.

KÖK, GÖVDE, DAL EKSENİNDE MİLLETİMİZİ BİR BÜTÜN OLARAK ELE ALIYORUZ

Başkan Sözlü, “Böyle önemli bir konuda, büyük bir devletin mirasçısı olarak, genç cumhuriyetimizin geçmiş dönem arşivlerinden yeni araştırmacılara sunulacak bilgiler kolay ulaşılabilir olmalı. Belgeler; yerel anlamda bu çalışmaları yapacak araştırmacılarımıza, tarihçilerimize, ulaşılması kolay bilgiler olarak kazandırıldı ve günümüz Türkçe’sine çevrildi. Ayrıca Adana ile ilgili Osmanlı dönemi arşivleri biriktirilmiş oldu. Adana’yla ilgili Osmanlı dönemi bilgilerini içeren arşive artık daha kolay ulaşılabilecek. Bugünkü devlet ve toplum hayatını elbette o günle kıyaslamaya kalktığımızda da geniş bir yelpazede bilgi önümüze gelmiş olacak. Bu işe emek verenlere çok teşekkür ediyorum. Altın Koza’yı da Adana kültürüne, böylesine önemli bir hizmeti kazandırmış olmalarından dolayı tebrik ediyorum. Zaten bizim belediyecilik anlayışımız ve siyasi mensubiyetimiz, şuurumuz; kök, gövde, dal ekseninde milletimizi bir bütün olarak ele almayı salık veriyor” dedi.

TERCÜMEYE GEREK DUYULMADAN YARARLANILABİLECEK

Önemli bir hizmetin hayata geçirildiğini anlatan Başkan Hüseyin Sözlü, “Osmanlı’dan Cumhuriyete geçilirken, dün yazılanları bugün herkesin kolayla anlayabileceği, ulaştığında tercümeye ihtiyaç duymadan istifade edebileceği bir hale getirmek muhakkak önemli bir hizmet. Bu işi yapan ekip bu konuda çok tecrübeli. Benzer çalışmaları çeşitli yerlerde ortaya koydular. Adanamız bu konuda tarihi bir ansiklopedik veri çalışmasına ev sahipliği yaptı. Bu çalışmayı Adanamızın araştırmacılarına, yazarlarına, tarihçilerine, öğrencilerine, merak eden Adanalılara sunmaktan kıvanç duyuyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

BAŞKAN SÖZLÜ’YE TEŞEKKÜR

Proje Sahipleri; İstanbul Başbakanlık Osmanlı Arşivleri Uzmanı Mehmet Akif Terzi ve Ahmet Ergün, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün talimatları ve desteğiyle herekete geçtiklerini belirterek, kendisine teşekkürü borç bildiklerini söylediler.

DÜNYANIN HER YERİNDEN ULAŞILABİLECEK BİR ARŞİV OLUŞTURDULDU

Proje Koordinatörü Yusuf Delikoca da, Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nde bulunan 100 milyona yakın belgeden, Adana’yla ilgili olan 50 bin belgenin, Türkçe özetleriyle birlikte, dijital ortama aktarılmasının da sağlandığını açıkladı. Delikoca, arşivin; kentarsivi.adana.bel.tr web sitesi üzerinden yayınlanarak araştırmacıların halkın hizmetine sunulduğunu, arşive dünyanın her yerinden ulaşılabileceğini bildirdi.

Konuyla ilgili 3 kitabı Altın Koza Kültür ve Sanat A.Ş. yayınladı

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 17:49

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER