banner6

Deveciler Şenlikte buluştu

Deveciler Şenlikte buluştu

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana’nın en eski aşiretlerinden olan (Yörük) Deveciler, Tekir Yaylasında Deveci Şenliği düzenledi.

Deveci Gençlik Spor Kulübü Derneği çatısında toplanan binlerce Deveci Ailesi, Tekir Yaylasında düzenledikleri şenlikte bir araya geldi.  30 Ağustos Zaferi’nin 97’nci yılı coşkusuyla kutlayan Deveciler, halaylar çekti, oyunular oynadı.

BİNLERCE KİŞİ KATILDI

Pozantı İlçesi’nin Tekir Yaylası’nda Deveci Gençlik Spor Kulübü Derneği tarafından 30 Ağustos Zaferi’nin 97’nci yılı nedeniyle Deveci Şenliği düzenlendi. Düzenlenen etkinliği Deveci Ailesi mensubu binlerce kişi katıldı. Etkinliğe katılanlar aileler birbirleriyle hoş sohbet etme imkanı buldu. Deveci Aileleri’ni belediye başkanları ve siyasetçilerde yalnız bırakmadı.

SİYASİLER

Şenliğe Deveci Gençlik Spor Kulübü Onursal Başkanı işadamı Cumali İncesoy, Pozantı Belediye Başkanı Ahmet Çay, CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Pozantı İlçe Başkanı Şenol Eroğlu’da katıldı.

SAYGI DURUŞU VE İSTİKLAL MARŞI’NIN OKUNMASIYLA BAŞLADI

Etkinlik 30 Ağustos Zafer Bayramını ülkemize yaşatan Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşlarına için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.Daha sonra Adana Büyükşehir Belediye Bandosu tarafından çalınan müzikler eşliğinde halk oyunları gösteri ile etkinlik devam etti.

HALAYLAR ÇEKİLDİ

Ardından ise, Türk Halk Müziği ve çok sayıda yerel sanatçının sahne almasıyla etkinlik devam etti. Etkinlik boyunca aileler halaylar çekip, oyunlar oynadı. Birbirinden güzel vakitlerin geçirildiği şenlik geç saatlere kadar devam etti.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Burada Yönetim Kurulu adına Emin İncesoy tarafından açıklama yapıldı. Organizasyona destek verenlere teşekkür ederek sözlerine başlayan İncesoy, “Bizlere bu şenliğin organizasyonunda desteklerini esirgemeyen Adana Büyükşehir Belediyesine, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a, Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin’e, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay’a, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İsmail Güneş’e, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Yusuf Delikoca’ya, Deveci Gençlik Spor Kulübü Onursal Başkanı Cumali İncesoy ve Yönetim Kurulu üyelerine katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz. Sağ olun iyi ki varsınız.” dedi.

500 TÜRKMEN AİLEDEN ÇOĞALAN TOPLULUKLAR

Deveci ismi hakkında bilgiler veren İncesoy, Devecilerin 500 Türkmen aileden çoğalan topluluklar olduğunu söyledi.  İncesoy, “Deveciler, Hive Emiri Gazi Bahadır Han tarafından hanlığın deve ihtiyacını karşılamak amacı ile Elbruz dağlarının eteklerine yerleştirilen 500 Türkmen ailesinden çoğalan topluluğa verilen isimdir.Gazi Bahadır Han'ın yerleştirdiği bu Türkmen grubu zamanla çoğalarak 5000 çadıra kadar çıkmıştır. Horasan'da meydana gelen coğrafik ve sosyal olaylar sonucunda, kıtlıktan da etkilenen grup, 1600 yıllarında çok sayıdaki Türkmen boyu ile birlikte Anadolu'ya göç etmişlerdir. Günümüzde bir kısmı Çukurova'da Misis, Ceyhan, Yumurtalık ve Toros Dağları eteklerinde yaşamaktadırlar. Bir kısmı da Antalya ve Ege yöresine dağılmıştır.” diye konuştu.

‘BİZ DEVECİLERDENİZ’

Şenliklerini neden Tekin’de yapma kararı aldıklarından bahseden İncesoy, “Bugün Anadolu'da ‘biz devecilerdeniz’ diyen çoğu aslı Türkmen olan topluluğun mensuplarıyız. Bizler yıllarca Çukurova’dan aldığımız yükleri Niğde, Nevşehir, Konya hatta Ankara’ya kadar develerimizle taşımacılık yaparken yıllarca Tekir yaylasında konakladık ve halen buralarda konaklamaya da devam ediyoruz. Şenliğimizi de bu yüzden Tekir’de yapmaya karar verdik. 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle düzenlediğimiz Deveci Şenliğine katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum ve özellikle de Tekir'de yaşayan siz çok değerli vatandaşlarımızla bu anlamlı günü birlikte kutluyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.Başta İstiklal Savaşımızın önderi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu ebedi muhafızları, tüm kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi sevgi, saygı, minnet ve rahmetle, gazilerimizi de aynı şekilde şükranla anıyoruz.” şeklinde konuştu.

İncesoy sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu düşünce ve duygularla, üstün bir vazife anlayışıyla vatanımızın savunmasına hizmet eden, Atatürk'ün Yurtta Barış, Cihanda Barış ilkesi doğrultusunda dünya çapında da bölgesel ve küresel barışın tesisine katkıda bulunan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve sizlerin 30 Ağustos Zafer Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum.”

 Gece geç saatlere kadar Deveci Ailesi mensupları etkinlikte coşku dolu anlar geçirdi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER