Dikenli İncirin ünü Adana’dan Türkiye’ye yayıldı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana’da her köşe başından satılan dikenli incirin (Hint İnciri) ünü Adana sınırlarını aşarak tüm ülkeye yayıldı.

Yaz meyvesi olan ve lezzetiyle herkesi kendine bağımlı yapan dikenli incirlere rağbet giderek artmaya devam ediyor. Son olarak yapılan haberler sayesinde dikenli inciri tüm Türkiye tanıdı. Haberlerde çıkan ürünleri ekranlarında izleyen vatandaşların adeta ağzı sulandı. Bu incirleri satın alıp tüketmek isteyen vatandaşlar hemen sosyal medyanın yolunu tuttu. Sosyal medyaya giren vatandaşlar, Adana’da bu işi yapan Adana Sokak Satıcıları Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne ulaştı.

KENT DIŞINA GÖNDERİLİYOR

Derneği arayanlarla konuşan Adana Sokak Satıcıları Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Saylan, ilk olarak telefondan kent dışında yaşayan vatandaşların kendilerine dikenli incir siparişi vermesine şaşırdı. Ama art arda gelen telefonlara ve sosyal medya üzerinde yazılan mesajlara dayanamayan Saylan, kent dışına dikenli incirleri göndermeye karar verdi.

OTOBÜS VE KARGOYA VERİLİYOR

Otobüs ve kargo şirketleri ile dikenli incirleri kasalara katarak kolileyen Saylan bu kolileri talep eden vatandaşlara ulaştırdı. Talep o kadar çok oldu ki artık Saylan esnaflarına siparişleri iletti ve onlarda Adana dışında ki müşterilerine dikenli incirleri yollamaya başladı.

KASALARLA GÖTÜRÜLENLER VAR

Ünü Türkiye’yi saran dikenli incirden yemek isteyenlerin bazılarının ise kente kadar geldikleri ve buradan satın aldıkları dikenli incirleri önce yediklerini daha sonra ise kasalarla gidecekleri yerlere götürdüklerini anlatan Adana Sokak Satıcıları Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Saylan, Adana’nın tanıtımına bu şekilde katkı koymaktan ötürü mutlu olduklarını anlattı.

HABERLERİN ETKİSİ OLDU

Saylan, dikenli incirin ilk çıktığı günlerde haberlerin yapıldığını ve bu haberler sayesinden kentin isminin olaylarla değil de, dikenli incirle gündeme geldiğini anlattı. Haberleri izleyenlerin ve dikenli inciri yemek isteyenlerin kendilerine sosyal medya ve dernek telefon numarası üzerinden ulaştıklarını anlatan Saylan, ilk zamanlarda Adana dışından arayanların şaka yaptıklarını sandığı için gönderim işine sıcak bakmadığını belirtti.

TALEPLER ARTTI

Saylan daha sonra taleplerin artmasıyla işin ciddiyetinin farkına vardığını kaydeden Saylan, gönderim yapmaya başladıklarını söyledi. Kilo ile kasa ile siparişlerin verildiğini hatırlatan Saylan, “Bizler bu siparişleri alıyoruz ve esnaflarımızla birlikte kolileyerek otobüs ile yada kargo ile adreslere gönderim yapıyoruz. Gerçekten Adanamız için güzel bir tanıtım oldu” dedi.

BİLGİLER VERİYORUZ

Ömer Arımaz isimli dikenli incir satıcısı ise, diğer illerde yaşayan vatandaşların dikenli incir için kente geldiklerini belirtti. İlk kez dikenli inciri yiyenlerin tadını çok beğendiklerini ve sağlık açısından nelere iyi geldiğini sorduklarını dile getiren Arımaz; “Kendilerine bilgiler veriyoruz. Açıp internetten bu bilgileri teyit ediyorlar. Gerçekten Adana’ya geldikleri için çok mutlu oluyorlar.

ADANAYA UĞRAYIP DİKENLİ İNCİR YİYİP GİDİYORLAR

Bir yere giderken Adana üzerinden geçenler bile gidip bir dikenli incir yiyelim ve yolumuza öyle devam edelim diyenlerde var. Yani Dikenli incirimizin ünü Adana sınırlarını aştı. Gerçekten bu çok sevindirici bir haber. Adana bu tür güzellikleri ile gündeme gelmeli. Bizler bunu gerçekten çok istiyoruz. “ ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2019, 18:07

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2