banner6

Dikkat! Yolda kalmayın

Yaz mevsimi insanların tatilini en fazla kullandığı dönem olarak karşımıza çıkmaktadır. Tatil planları kadar, araç bakımları da çok önem gerektiriyor. Tatile giderken aracınızda yaşayacağınız bir sorun, tatilinizi kâbusa döndürmesin.

Dikkat! Yolda kalmayın

 

(ÖZEL HABER)

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Yaz mevsimi insanların tatilini en fazla kullandığı dönem olarak karşımıza çıkmaktadır. Tatil planları kadar, araç bakımları da çok önem gerektiriyor. Tatile giderken aracınızda yaşayacağınız bir sorun, tatilinizi kâbusa döndürmesin.

Yoğun bir iş temposu ile geçen yılsonunda insan dinlenmek ister. Planlar yapılır, bütçeler hesaplanır ve derken tatil zamanı gelir çatar. Sıcak yaz ayları da insanların tatilini en fazla kullandığı aylardır. Tatil günü gelip çattığında, kimi tatilini kullanmak için yaylaya, kimi akrabalarının olduğu yerlere, kimi de denize gider.

Ancak, kendi araçları ile tatile gitmeyi tercih edenler, araç bakım ve onarımlarını unutmamalıdır. Seyahat halinde iken araçlarında yaşanacak küçük bir sorun dahi tatili kâbusa çevirebilir. Uzmanlar, tatil yolculuğunun keyifli ve rahat geçmesi için, yolculuğa çıkmadan önce otomobil bakımlarının mutlaka yapılması gerektiğini söylüyor.

Oto tamirci Gani Çıngır, tatile çıkmadan önce araçlarda yapılacak birkaç küçük bakım ile keyifli ve rahat bir yolculuğun mümkün alacağını söylüyor.

‘’İNSAN GİBİ ARAÇLARINDA BAKIMI ÖNEMLİDİR’’

Otomobillerin de insanlar gibi ihtiyaçları olduğunu belirten oto tamircisi Çıngır, ‘’Biz nasıl yeme içme, sağlık gibi ihtiyaçlarımız var ise hayatımızın bir parçası haline gelen otomobillerimizin de bazı ihtiyaçları, bakımları vardır.’’ Dedi.

Tatile çıkacaklara önerilerde bulunan oto tamircisi Gani Çıngır, şöyle devam etti;

‘’Yoğun bir iş temposu, soğuk kış ayları derken biz insanlar gibi günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan arabalarımız da yıprandı. Sağlıklı bir yaşam için kendimize nasıl bakıyorsak, aynısını otomobillerimize de yapmalıyız.

Tatile çıkacaklara şu önerilerde bulunmak istiyorum;

Özellikle otomobil için hayati önem taşıyan soğutma sisteminin tüm parçalarının yaz başlamadan mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Çünkü yaz aylarında sıcak havalarda buharlaşma fazla olur ve bu da soğutma suyunun azalmasına neden olur.

Fren sistemi bizim için çok önemlidir ve mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Öncelikle fren hidroliği kontrol edilir ve özelliğini yitirmişse yenisi ile değiştirilir. Fren balataları ve fren diskleri de kontrol edilerek normalden fazla aşınmış olan parça var ise bunlar da yenisi ile değiştirilir.

Motor yağı ve araç lastikleri mutlaka kontrol edin. Motor yağını değiştirirseniz daha iyi olacaktır. Lastikler size yolda en büyük konforu sağlayan parçalardır. Lastik basınçlarını sık sık kontrol edilmesi güvenli sürüş açısından önemlidir. Aracın yedek lastiğinin sağlam olmasına dikkat edin.

Radyatör, aracın soğutma sisteminde önemli bir yere sahiptir. Suyunu mutlaka kontrol edin ve belirtilen seviyenin altındaysa tamamlayın. Yaz mevsiminde de antifriz kullanmak radyatör kanallarının tıkanmasını önler. Bunların dışında soğutma sisteminin diğer elemanları olan termostat, soğutma fanı, devir daim pompası ve V kayışının mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

Sıcaklarda bunalmamak için, klima gazının basıncı mutlaka kontrol edilmelidir. Basıncı azalmış ise kalan tamamlanmalıdır. Ayrıca hava filtresi kontrol edilmeli ve kirlenmiş ise yenisi ile değiştirilmelidir.’’

Tatil planlarını Ağustos ayına denk getiren Soner Atalan, aracının tüm bakımlarını yapacağını belirtti. Önce güvenlik diyen Atalan, ‘’Bir hafta sonra tatile çıkacağım. Bazı arkadaşlarım tatildeyken araçlarındaki sorunlar nedeniyle sıkıntı yaşadılar. Bende aynı hataya düşmemek için aracımın bakımları için Gani ustaya getirdim. Aracım için ne tür bakım gerekiyorsa hepsini yaptıracağım. Sonuçta aracım elim ayağımdır. Yolda kalıp tatil derken kendim ve ailemin huzurumuz bozulmasın. Her şeyden önce güvenlik diyoruz. Aracın bakımı da bir bakıma güvenli yolculuk demektir. Herkes aracının bakımlarını yaptırsın’’ dedi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2017, 15:28

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER