Doğan, eğitimdeki sorunlara dikkat çekti

Doğan, eğitimdeki sorunlara dikkat çekti

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana’da eğitimciler, 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılının ilk gününde eğitimdeki sorunlarına dikkat çekmek için basın açıklaması yaptı.

2019-2020 yılının ilk gününde Eğitim Sen Adana Şube Başkanı İrfan Doğan, basın mensuplarının karşısına geçti. Eğitim Sen toplantı salonunda gerçekleşen basın toplantısında konuşan Doğan, resmi ve özel öğretim kurumlarında görev yapan 1 milyonu aşkın öğretmen  ve 18 milyona yakın öğrenci her yıl olduğu gibi bu yıl da çok sayıda sorun eşliğinde yeni eğitim öğretim yılına adım attıklarını söyledi.

Doğan, “Eğitimin niteliğinde yıllar içinde yaşanan gerileme,  okulların fiziki altyapı ve donanım eksiklikleri, kalabalık sınıflar, ikili öğretim, taşımalı eğitim, öğretmenlerin mesleki gelişimine yönelik piyasacı müdahaleler, çocukların barınmak zorunda bırakıldıkları yurtlarda taciz ve istismara uğraması, mülakata dayalı sözleşmeli öğretmenlik ve ücretli öğretmenlik uygulamasının sürmesi, ataması yapılmayan öğretmenler sorunu ve bunun gibi çok sayıda sorun eğitim sisteminin belli başlı sorunları olarak dikkat çekmektedir.” dedi.

2019-2020 eğitim-öğretim yılında öğrenci velilerinin yapacakları eğitim harcamaları belirgin bir şekilde arttığını anlatan Doğan, “Eğitime ilk kez adım atacak olan pek çok öğrenci hangi şartlarda eğitime başlayacağının farkında olmasa da,   öğrenci velilerini şimdiden çok sıkıntılı bir telaşın sardığını söylemek mümkündür. Her geçen yıl istikrarlı bir şekilde artan eğitim harcamaları, giderek bozulan gelir dağılımıyla birlikte öğrenci velilerinin bütçesini ciddi anlamda zorlar hale gelmiştir.” diye konuştu.  

Açık öğretime giden öğrenci sayısı yüzde 65 artarak 1,5 milyonun üzerine çıktığını kaydeden Doğan, “ Dünya genelinde istisnai bir durum olarak uygulanan (engelli öğrenciler, örgün eğitime katılma imkânı olmayanlar vb.) açıktan eğitimin yaygınlaştırılmasından kaynaklı yaşanan sorunların çözümü için bugüne kadar hiçbir somut adım atılmamıştır. Sadece son beş yılda açık öğretime giden öğrenci sayısı yüzde 65 artarak 1,5 milyonun üzerine çıkmıştır.” şeklinde konuştu.

 Doğan, MEB’e 10 temel uyarılarının olduğunu anlattı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2