banner6

Doğan, “Öğretmene şiddete karşı önlem alınmalı”

Doğan, “Öğretmene şiddete karşı önlem alınmalı”

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Gebze Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmettin Kuyucu’nun bir öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürülmesi, eğitim camiasının tepkisine neden oldu.  Yaşanan olaya tepki gösteren eğitim camiası bu şiddet ve cinayetlerin son bulmasını istedi.

 Adana’da da Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Şubesi tarafından yaşanan olay kınandı. Eğitim Sen Adana Şube binasında bir araya gelen öğretmenler adına bir açıklama yapan Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Şube Başkanı İrfan Doğan, Gebze Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmettin Kuyucu’nun bir öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürüldüğünü söyledi. Son yıllarda öğretmenlere yönelik şiddette büyük artış yaşandığını savunan Doğan, “Neredeyse her gün eğitim ve bilim yuvalarımızda öğretmenler, eğitim çalışanları sözlü ya da fiziksel saldırıya uğramaktadır. Gün geliyor bir öğrenci öğretmeni bıçaklıyor, gün geliyor veliler ellerinde sopalarla öğretmenlere meydan dayağı atıyor.” dedi.

YILLARDIR ŞİDDET SÜRMEKTEDİR

Öğretmene yönelik şiddetin münferit olaylar gibi görülmemesi gerektiğini anlatan Başkan Doğan, “ Öğretmenimizin darp edilmesi, eğitim çalışanlarının diğer okullarda ve kamu kurum ve kuruluşlarında bıçaklı, sopalı saldırılar sonucu yaralanmaları, tekme ve yumruklarla dövülmeleri öğretmenlere yönelik saldırıların hız kazandığını gözler önüne sermektedir. Dün Gebze Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmettin Kuyucu’yu, meslektaşımızı bir öğrencinin bıçakla saldırısı sonucu kaybettik. Öğretmene yönelik şiddeti münferit olaylar gibi göremeyiz. Çünkü öğretmenler yıllardır öğrenci ve veli şiddetine maruz kalmaktadır.” şeklinde konuştu.

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALI

Öğretmene yönelik şiddetin durdurulması için önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çeken Başkan Doğan, “Öğrencilere yönelik pedagojik, bilimsel rehberlik hizmetleri ve güvenlik tedbirlerinin daha arttırılması gerekmektedir. Öğretmene yönelik şiddetin durdurulması için önlemlerin alınması elzem olmuştur. Maalesef artık eğitim çalışanları birçok kesim tarafından rahatlıkla hedef alınabilmekte ve bunlara karşı savunmasız kalmaktadır. Gelinen bu nokta, herkesin sorumluluk üstlenmesi, bu kötü gidişin durdurulması için harekete geçmesi gerektirmektedir. Bilinmeli ki öğretmenin mağduriyet yaşadığı, öldürüldüğü, itilip kakıldığı, ciddiye ve dikkate alınmadığı bir ülkenin ayakta kalabilmesi de oldukça zordur.” diye konuştu.

ACIYI PAYLAŞIYORUZ

Yetkililere seslenen Başkan Doğan sözlerini şöyle sürdürdü;

“Yukarıda saydığımız tüm hususlar iyi incelenmelidir. Öğretmene yönelik şiddeti önemsiz gibi görmek, bunu es geçmek önümüzdeki yıllarda okullarda şiddet olaylarının çok daha fazla artmasına zemin hazırlayacaktır. Öğretmenlere uygulanan şiddete karşı her türlü eylem ve etkinliğe dün ve bugün olduğu gibi, yarın da destek vereceğimiz bilinmelidir. Buradan Yetkililere sesleniyoruz; Eğitim çalışanını sahiplenin. Öğretmenlere, Okul İdarecilerine, Eğitim Çalışanlarına uygulanan şiddeti durdurun. Onların can güvenliğini sağlayın. Öğretmene kaybettiği itibarı kazandırın. Dün Gebze Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmettin Kuyucu’yu, işte bu şiddet sarmalında kaybettik artık yeter. Acımız sonsuz. Meslektaşımızın ailesinin, sevdiklerinin, öğrencilerinin ve tüm eğitim ve bilim emekçilerinin acısını paylaşıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2019, 13:34

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER