Doğan: Sağlık ve çevre sorunları bütündür

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, İnsan sağlığının hiçbir zaman çevre sorunlarından ayrı düşünülemeyeceğini belirterek “Covid-19 virüsünden ve süreçten korunmanın en önemli unsurunun kişisel hijyen ve temizlik olduğu, bunun sağlanmasında da suyun yaşamsal önemde olduğu bir kez daha görülmüştür. Su hakkı, insan haklarından ayrı tutulamayacağı bilinmelidir” dedi.

Doğan: Sağlık ve çevre  sorunları bütündür

ADANA (İLKHABER) - TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, İnsan sağlığının hiçbir zaman çevre sorunlarından ayrı düşünülemeyeceğini belirterek “Covid-19 virüsünden ve süreçten korunmanın en önemli unsurunun kişisel hijyen ve temizlik olduğu, bunun sağlanmasında da suyun yaşamsal önemde olduğu bir kez daha görülmüştür. Su hakkı, insan haklarından ayrı tutulamayacağı bilinmelidir” dedi.

Yaşanan salgın sürecinde dünyanın bazı bölgelerinde içme suyuna dahi erişemeyenlerin olduğunu hatırlatan Doğan “Temiz ve güvenli su kaynakları korunarak ayrım gözetilmeksizin, koşulsuz olarak tüm insanlara ulaştırılmalıdır. Temiz su kaynaklarına erişim bir insani haktır.  Ayrıca su hakkının diğer insan haklarından ayrı tutulamayacağı bilinmelidir” diye konuştu.

“İNSANLIK DAHA ÖNCELERİ DE SALGINLARLA KARŞILAŞTI”

Geçmişte yaşanan salgınlarda büyük bedeller ödendiğini kaydeden TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan şöyle konuştu;

İnsanlık geçmişte de birçok salgın vakalarıyla karşı karşıya kalmış ve bazen önemi çok geç anlaşıldığından büyük bedeller ödemiş, bazen de çözüm ve tedbir aşaması günün koşulları ölçüsünde sınırlı kalmıştır. Bugün burada şunu sormak gerekir; insanı öldüren virüs mü, yoksa doğaya müdahalesi ile yarattığı olumsuzluklar nedeniyle ta kendisi mi..! Aslında cevap çok net ve ortada... Herkeste biliyor ki, yaşadığımız bu baskıların, duygu durum değişikliklerinin, kaybedilen insanlığın, tüm ama tüm olumsuzlukların yegane sebebi yine insandır”

“KIRIP DÖKEN İNSANSA, YENİDEN YAPAN YİNE İNSAN OLMUŞTUR”

“Sorun varsa, elbet çözümde vardır” diyen ÇMO Adana Şube Başkanı Doğan sözlerini şöyle tamamladı;

“Doğada hiçbir yara merhemsiz kalmamıştır. Çözüm yine bizlerdedir. Kırıp döken insansa, yeni baştan yapan yine insan olmuştur. Çözüm doğayla uyumlu, çevreyle dost yaşamlardadır. Bu süreçte herkesin sosyal mesafesini koruması, gerekli tedbirleri ve uyarıları dikkate alması gerekmektedir. Zorlu günler panik yapılmadan, rehavete düşmeden, tedbir alarak dayanışmayla hep birlikte aşılabilir

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2