banner6

Domates tarlada kaldı

Tarımda Türkiye'nin önemli merkezlerinden Adana'da hasadı devam eden domatesin fiyatı tarlada 30 kuruşa kadar geriledi.

Domates tarlada kaldı

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Tarımda Türkiye'nin önemli merkezlerinden Adana'da hasadı devam eden domatesin fiyatı tarlada 30 kuruşa kadar geriledi. Yüksek maliyetlere rağmen düşen fiyatlar nedeniyle üreticiler ürünlerini hasat etmeden arazilerini sürüyor.

Verimli topraklarıyla tarımda ülkemizin lokomotifi konumunda olan Çukurova’da domates hasadı devam ediyor. Yaklaşık 35 bin dekar alanda ekimi yapılan domates, pazarlarda 1 ile 2,5 lira arasında satılırken tarlada 20-30 kuruşa kadar düştü.

Sabahın erken saatlerinde yüzlerce işçi sabahın erken saatinden itibaren tarlalardaki tonlarca domatesi toplamak için ter dökerken, fiyatların dibe vurması üreticileri zorda bırakıyor.

Domates üreticisi Kafur Bütünay, bu yıl Adana’da rekoltenin yüksek olduğunu ancak son günlerde fiyatların aşırı düşmesinden dolayı zarar ettiklerini söylüyor.

Geçen yıl domatesin iyi para ettiğini ve bu nedenle bu yıl üretim alanının arttığını belirten Bütünay, “İlimizde domates ekim alanı bu yıl arttı. Geçen yıl domates ekim alanı 24 bin dekar iken bu yıl 35 bin dekara kadar çıktı Çünkü geçtiğimiz yıl fiyatlar bu kadar düşmedi ve üreticiler Para kazandı” dedi.

Bu yıl verimin iyi olduğunu ancak yüksek maliyetler ve fiyatların düşük olması nedeniyle zorda olduklarına değinen üretici Kafur Bütünay şunları kaydetti;
“Aslında yaz sezonu sona erdi ve normalde bu dönemde domates ve diğer açık tarla ürünleri daha iyi fiyata gider.

Türkiye'nin her bölgesinde açık tarla domatesi çıktı. Geçtiğimiz yıl bu günlerde tarlada kilogramı 2-3 hatta 4 liraya kadar satılan domates, şimdi 30 kuruşlar dolaylarında seyrediyor. Pazarda ise şuanda 1,25- 2.5 liradan satılıyor. Ayrıca domates salçasının 830 gramlık kavanozlardaki satış fiyatı 8,75 TL gibi bir fiyata satılıyor.

Maliyetimiz açısından bu fiyatlar çok düşük. Bu yıl domatesten maalesef para kazanamadık. Belki tüm ülke genelinde aynı döneme geldi ama fiyatların bu kadar düşmesi de doğru değil. Üretici ile satıcı arasında büyük uçurumlar var.

Ürünlerimizi topluyoruz ve fiyatlar yetersiz. Tarımda maliyetler çok yüksek. Böyle giderse bazı arkadaşlarımız ekip biçmekten vazgeçecek. Maliyet fiyatları, ürünün satılmaması, gibi olumsuzluklar bizleri zor durumda bıraktı. Devletimiz bu konuda bize yardım etsin”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER