banner6

Dr. Ender Saraç: “Şalgam suyu, anne sütünü arttırır ”

Dr. Ender Saraç:  “Şalgam suyu, anne sütünü arttırır ”

Hande MUŞTU- Rukiye UYANIK

ADANA(İLKHABER)-  Anne ve Bebek Buluşmaları temalı programın ilk durağı Adana oldu. Bebeklerde Bilişsel ve Sosyal Gelişimde Beslenmenin Önemi” başlıklı panel Adana Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Aile Çocuk Yazarı Ömür Kurt’un yaptığı panelde Uzman Dr. Ender Saraç aileleri bilgilendirirken Nutricia Türkiye Tüketici Pazarlama Direktörü Pelin Aydoğdu kendi annelik yolculuğunu ve deneyimlerini paylaştı.

 

Dr. Ender Saraç bebek beslenmesinde anne sütünün yeri ve önemi, beslenmenin bebeğin bilişsel, fiziksel ve sosyal gelişiminde oynadığı rol, ilk 1000 gün kuralı, ek gıdalar ve devam sütlerinin kullanımı hakkındaki görüş ve önerilerini katılımcılara aktardı.

Saraç, kendisine yöneltilen Anne ve Bebek Buluşmaları’nın neden önemli olduğu sorusunu “Çünkü hepimiz sosyal mecraya yöneldik. Her şey facebook, instagram oldu. birbirimizle konuşmayı iletişim kurmayı, göz teması kurmayı kaybettik. Buradaki tek amacım göz teması kurmak, sorularını yanıtlamak direkt iletişim kurmak, birbirimizin ruhuna dokunmak. O nedenle bence bu buluşmalar önemli” şeklinde yanıtladı.

Bebeklerin  beslenmesinde önemli noktalara dikkat çeken Saraç “Yapılan araştırmalarda şöyle bir şey ortaya çıktı obezitenin küpü bebek ana rahmine düştüğü anda başlıyor. Çünkü anne doğru beslenmezse sonra bebekte sıkıntılar ortaya çıkıyor.  O nedenle birinci sırada annenin beslenmesi önemli. Bebeğinizin zihinsel ve bedensel sağlıklı gelişmesi için daha bebek ana rahmine düştüğü andan itibaren dikkat etmesi gerekiyor. Bizim toplumlumuzda şöyle bir şey oluyor ‘Aman kızım sen hamilesin ye tatlıyı sütün gelmez’ gibi teşvikler oluyor. Böyle beslenmelerde alerjik, obzieteye meyilli, bağışıklığında gibi çok ciddi sorunlar bebeklerde görülüyor. Bu nedenlerle beslenmeye çok dikkat etmek gerekli” dedi.

Dr. Saraç, anne karnından sonra en önemli adımın ise 0-2 yaş beslenmesi olduğunu belirtti. Saraç ”Binanın temeli bu yaşta atılıyor. Vücudumuzda milyarlarca yağ hücresi var ve bu hücrelerin tamamı neredeyse ilk iki yaşta oluşuyor. Yani siz çocuğunuza ilk iki yaşta şekerler, asitli içecekler, fast-food bisküviler vs. verirseniz eğer çocuğunuza zarar vermiş oluyorsunuz. İlk 24 ay bu nedenlerle önemli. Yanlış beslerseniz çocuğunuz, hayatı boyunca insülin direnci, obezite, şeker hastalığı, tansiyon,  ergenlikte hormonal dengesizlikler gibi birçok hastalıkla uğraşıyor. Yani ilk adım hamilelikte ama sonrasında ise en önemli kısım 0-2 yaş dönemi” şeklinde konuştu.

Anne sütünün bir mucize olduğunu ifade eden Saraç, anne sütünü arttırıcı tavsiyelerde bulunarak konuşmasını şöyle sürdürdü :

“Kadınlarda biz erkeklerde olmayan iki mucize var. Bir tanesi doğum ve rahmin büyümesi ikincisi ise süt. Kan kırmızısı kan geliyor ve bulanık beyaz süte dönüşüyor. Müthiş bir mucize, süt sadece yüzde doksanın üzerinde su olan, içinde proteinler bulunan bir şey değil anne sütü aynı zamanda büyük bir şifa. İçinde bağışıklık sistemi için maddeler var. Mesela bebek ishal olduğunda anne sütünün formülü otomatik olarak değişiyor.

İlk başta, bebeğiniz ana rahmindeyken göbek kordonuyla aranızda direkt kablolu bir  bağlantı var. Ama göbek kordonu kesildiği an, anneyle olan direkt bağlantının kesilmesi nedeniyle bluetooth bağlantısına geçiliyor. Anne bebeği her emzirdiğinde, her kokladığında, bebeğin ağrısı olduğunda sütün formülü değişiyor.

Sizin bilmediğinizi bir iletişim var. İşte anne sütü burada çok ama çok önemli, ilk 6 ay sadece anne sütü diyoruz, anne sütü müthiş bir mucizedir.

Devam sütü konusuna gelecek olursak, çocuğa yanlış ve aşırı bir şekilde ek gıdaları vermek yerine devam sütü en iyi seçenek. Çünkü anne sütünün yeterli olup olmadığı ya da anne sütünün ne kadar beslediğini öğrenebilmek için bu çocuğun gelişimine bakmak gerekir. Eğer çocuk ideal yaşına göre değişmiyorsa eğer o zaman anne sütünde bir sorun vardır. Ya yetersiz ya da bebeğe iyi gelmiyor o zaman takviye olarak anne sütüne başlamak lazım. Yapılan hata küçücük, dişleri, sindirim sistemi gelişmemiş çocuğa büyük miktarda köfteler, bisküviler, pirinç unundan mamalar veriliyor. Buna ne olur çok dikkat edin. Çünkü fazla miktarda ek gıdaya başlarsanız çocukta obezite, alerji, sindirim sorunları ve gereğinden fazla yağlanma başlayabiliyor. Bilinçli olarak tüketilen, iyi bir firmanın devam sütüne ihtiyaç var.

Anne sütünün yeteriz olduğunu düşünen anneler için bir çay formülü vereyim,  rezene, kuşburnu, kişniş, anason ve biraz papatya karışık bir çay anne sütünün artmasını destekler. Aslında süte en iyi gelen şey uykudur. Bizim ülkemizde loğusa kadınlar uyumuyor maalesef, sürekli misafiri geliyor. Sanki kadın doğurmamış da evinde hafif bir rahatsızlık geçiriyormuş gibi uyutmuyorlar. Anne bebeğiyle beraber uyumalı ve bebeğiyle beraber uyanmalı. Bu çok önemli. Kadınlar uykusuzluktan zorlanıyorlar, bir de stres baskı oluşuyor.

Loğusanın uyuması önemli, sütün gelmesi için çayları deneyecekler, susam yağıyla göğüs ucuna yapılan masajlar var süt kanallarını rahatlatıyor, iyi uyku önemli, mayalı gıdalar önemli, boza gibi, tarhana çorbası gibi veya yoğurt gibi kefir gibi gıdalar çok önemli, sütü artırıyor. Şalgam suyu da anne sütünü arttıran önemli besinlerden biri”

Pazarlama Direktörü Pelin Aydoğdu ise Türkiye’nin birçok ilinde düzenlenecek olan panelin amacının sağlıklı ve mutlu çocuklar yetiştirebilmeleri için anne ve babaları destek olmak olduğunu belirtti. Aydoğdu ” Çocukların sadece bedenen sağlıklı değil ruhen de sağlıklı olmaları önemli. Mutlu olan, kendileri ile barışık olan çocuklar etrafı ile uyum içinde yaşıyorlar. Bizde aslında bu yüzden bu programla bir yolculuğa çıktık” dedi.

Panelin sonunda konuşmacılar Adanalı ailelerin sorularını da yanıtladı. Ayrıca dinleyiciler arasında yarışma düzenlenerek kazanan 50 kişiye hediye çeki verildi. Programa katılan tüm katılımcılara ise  editörlüğünü Aile Çocuk Yazarı Ömür Kurt’un yaptığı “200 Adımda Çocuk Yetiştirme Rehberi” armağan edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 14:31

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fidan adanır
Fidan adanır - 4 ay Önce

Merhaba bebeğim iki aylik daha Şalgam icersem gaz yapmaz mi

SIRADAKİ HABER