banner6

 Dünya Otomobilsiz Kentler Günü için pedal çevirdiler

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında, "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" düzenlendi. Adana’da da gerçekleşen etkinlikte kadınlar renkli görüntüler oluşturdu.

 Dünya Otomobilsiz Kentler Günü için pedal çevirdiler

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında, "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" düzenlendi. Adana’da da gerçekleşen etkinlikte kadınlar renkli görüntüler oluşturdu.

 

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu  dokuzuncu yılında yaklaşık 25 ülkede ve 150 şehirde eş zamanlı olarak gerçekleşti. 2013 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nda Adanalı kadınlarda bisikletleriyle tura katıldı.

DÜNYA OTOMOBİLSİZ KENTLER GÜNÜ

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nda kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet altyapısı talebini pekiştirmek için gerçekleştirildiği öğrenildi.

BİSİKLET TURU HER YIL BÜYÜYOR

Süslü Kadınlar adına tur öncesi  açıklamayı Yaren Aykın yaptı. 2013 yılında ilk kez İzmir’de bir grup kadın tarafından düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu her yıl yeni şehirlerin katılımı ile büyüyerek uluslararası bir bisikletli kadın hareketine dönüştüğünü anlatan Aykın, “Yıllar içinde İtalya’dan Almanya’ya Kanada’dan İran’a birçok ülkede kadınların bireysel inisiyatifiyle organize edilen bisiklet turu, binlerce kadının bisiklete binmeyi öğrenmesine ve bisiklet kullanımını günlük hayatlarına dahil etmelerine vesile oldu.” dedi.

ORTAK TALEPLER

Kadınların ortak dileklerinden bahseden Aykın, “Kadınların toplumda daha görünür olması ve sorumluluk almasını; Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme hakları olduğunu hatırlatmak istiyoruz. İklim Krizi’ ne karşı yönetimlerin ve bireylerin derhal ortak harekete geçmelerini istiyoruz. Şehirlerin ulaşım sisteminde odağın sadece otomobil olmadığını, farklı ulaşım şekillerinin düşünülmesi gerektiğini ve bisikletin en sağlıklı, çevre dostu bir ulaşım aracı olduğunu hatırlatmak, pandemi sürecinde şehir insanlarının açık ve yeşil alan ihtiyaçlarının arttığını görerek şehirlerin insan odaklı olarak yeniden tasarlanmasını, kamu alanlarının özellikle kadınların, çocukların ve yaşlıların rahatlıkla ortak olarak kullanımına sunulmasını istiyoruz. Yaya ve bisikletliler için güvenli ulaşım altyapısı ve hizmetleri almak ve motorlu taşıtların neden olduğu kazalarda bisikletli ölümlerinin durmasını, bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını, özellikle büyük şehirlerimizde pazar günleri, şehir merkezinde bazı caddelerin motorlu araç trafiğine kapatılarak ‘otomobilsiz pazar’ ilan edilmesini istiyoruz.” diye konuştu.

BİSİKLET SÜRDÜLER

 Ardından renkli kıyafetler giyen kadınlar, süsledikleri bisikletleriyle İstasyon Meydanı'nda bir araya geldi. Bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte, "Süslü kadınlar" şehirde tur atarak tekrar buluşma noktasına ulaştı. Bisiklet turuna bazı erkekler de katılarak destek verdi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42