banner6

Dünya’nın en büyük ikinci iş kazası SOMA

Dünya’nın en büyük ikinci iş kazası SOMA

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Soma maden faciasının üzerinden tam 5 yıl geçti. Cumhuriyet tarihinin en büyük madencilik faciası olarak anılan 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden kazası aynı zamanda dünyada son 50 yılın en büyük ikinci kazalarından bir tanesi unvanını aldı.

Yapılan araştırmalarda son 50 yıldaki en ölümcül maden kazaları sıralamasında ilk sırayı1975’teki faciada tam 375 kişi hayatını kaybeden Hindistan’ın Chasnala maden kazası aldı.  301 madencinin hayatını kaybettiği Soma ise bu sıralamada 301 maden işçisinin yaşamını yitirmesi ile ikinci sırada yer aldı. İtalya’da 1985’te 268 kişinin öldüğü kaza ise son 50 yıldaki en ölümcül üçüncü maden faciası oldu. 1992'de yılında 263 kişinin hayatını kaybettiği Zonguldak maden kazası da bu sıralamada en büyük dördüncü ölümcül kaza olarak yer aldı.

AÇIKLAMALAR YAPILDI

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden kazasının 5. Yıl dönümünde açıklamalarda bulunan CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin,  Adana Barosu Başkanı Veli Küçük ve Adana Tabip Odası’ndan İsmail Bulca, konunun hukuki ve vicdani boyutunu ele aldı.

ŞEVKİN: ÖLEN ÖLDÜĞÜYLE KALIYOR

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği olayın sorumlularının yanına kalmaması gerektiğini hatırlattı. Ölenin öldüğüyle kaldığını kaydeden Şevkin, “Kazada ihmali olanların yanına kalmamalıydı. Sorumluların cezası verilmeliydi. Tüm iş cinayetlerinde olduğu gibi maden kazalarında da maalesef bu işin sorumlusu yok, ceza verileni yoktur. Yapanın yanına kar kalıyor. Ölen öldüğüyle kalıyor.” dedi.

ŞEKVİN: HAVZA MADENCİLİĞİ

Havza madenciliğine dikkat çeken Şevkin, “Şubat ayında çıkan madem yasasında da dile getirdiğimiz gibi havza madenciliği yapılmadığı sürece, bütünlüklü bir kömür çıkartma işlemi yapılmadığı sürece, ne yazık ki bu ölümlerin önüne geçmek olası değil. 150 yıldır kömür madenciliği yapan Almanya’da, 90 yıldır neredeyse ölümlü kazanın yaşanmamış olması bir tesadüf değildir. Bilimi aklı öne çıkartan toplumlar iş kazaları yaşanmadan da bu üretimleri yapabiliyorlar. İş cinayetlerinde Avrupa’da birinciyiz, dünya da 3.’yüz. “ diye konuştu.

Küçük: HER YIL 2 BİNDEN FAZLA İŞÇİ KAZALARINDA ÖLÜYOR

Adana Barosu Başkanı Avukat Veli Küçük’de her yıl 2 binden fazla işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Soma Maden faciasının da bu iş kazalarından biri olduğunu anlatan Küçük, “Her yıl 2 binden fazla işçinin iş kazalarında hayatlarını kaybediyor. Soma katliamının olmasına sebebiyet verenlerin mahkemenin basit bir ihmal gibi değerlendirip ceza vermesi, kısa süre içerisinde bu kişilerin tahliye edilmesi halkın yargıya güvenini sarsmıştır. Mahkeme heyeti olası kast dünyaya örnek olacak bir değerlendirme yapabilirdi.” ifadelerini kullandı.  

BULCA: BU KAZA GÖRE GÖRE GELDİ

Doktor İsmail Bulca ise, 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği Soma maden faciasının ardından kamu vicdanının rahatlatılamadığına dikkat çekerek, “Yargılama süreci işçi ailelerinin acılarını önleyememiştir. Kamu vicdanını da rahatlatamamıştır. Bu kaza göre göre geldi. Bütün ölçüm raporları, teknik analizler bu kazanın geleceğini göstermesine rağmen bu kaza önlenmedi.” şeklinde konuştu.

6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YASASI

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası konusuna değinen Bulca, sözlerini şöyle sürdürdü;

 “İşçi sağlı açısından yaşanan bu kazaların en büyük sorumlularından biri 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasasıydı. Bu yasa Zonguldak Kozlu’da 8 madencinin, Ermenek’de 18 madencinin ve 1912 yılından beri yüzlerce yitirdiğimiz madencinin ölümünü engelleyemediği gibi bugünde hala günde 5 işçinin ölümünü engelleyememektedir. Biz 6331 Sayılı Yasanın çıkması sürecinde bugünleri işaret etmiştik.

ÖNLEYEMEYECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİK

Bu yasanın iş kazası ve meslek hastalıklarını, işçi cinayetlerini önleyemeyeceğini söylemiştik. Ama bu yasa bütün uyarılarımıza rağmen işçilerin sağlığı ve yaşamı öncelenmeden, sermayenin uyarıları ve istekleri doğrultusunda çıkartılmıştır. Bu yasa işçi sağlığı ve hizmetlerini bir maliyet olarak görmüştür. Bu yasa yeniden ele alınmalıdır. İşçilerle birlikte, meslek örgütleri ve üniversitelerle birlikte ele alınmalıdır.”

 

 

 - 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 02:23

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER