Ecz. Özkan, “Hastaların hayatı PTT’ye emanet edilemez”

Adana Eczacı Odası(ADEO) Başkanı Ecz. Ersun Özkan, Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’nın tasarruf gerekçesiyle Türkiye’de ruhsatı bulunmayan, ruhsatlandırılmayan ve yurtdışından temin edilen ilaçların hastalara PTT ile ulaştırılması kararına tepki göstererek ilacın mektup olmadığını, hastaların ilaca erişiminin PTT aracılığıyla değil, mutlaka eczanelerden temin edilmesi gerektiğini söyledi.

Ecz. Özkan, “Hastaların hayatı PTT’ye emanet edilemez”

Ecz. Özkan, “Hastaların hayatı PTT’ye emanet edilemez”

 

ADANA(İLKHABER)-Adana Eczacı Odası(ADEO) Başkanı Ecz. Ersun Özkan, Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’nın tasarruf gerekçesiyle Türkiye’de ruhsatı bulunmayan, ruhsatlandırılmayan ve yurtdışından temin edilen ilaçların hastalara PTT ile ulaştırılması kararına tepki göstererek ilacın mektup olmadığını, hastaların ilaca erişiminin PTT aracılığıyla değil, mutlaka eczanelerden temin edilmesi gerektiğini söyledi.

 

BU YÖNTEM İLE HASTA SAĞLIĞI TEHLİKEYE GİRECEKTİR

  Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ersun Özkan, daha önce de Türkiye’de ruhsatlı onkoloji ilaçlarının sadece hastanelerden karşılanmaya başlandığını ve özellikle hastanelerin ihale ile alamadığı ve hastaların tedavisinde kullanılması gerekli olan ilaçlarda ciddi sıkıntılar yaşandığını hatırlattı. Sıkıntıların bugün de aynı şekilde devam ettiğini iddia eden Özkan,  yapılanın hatalı olduğunu ve vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Burada yaşanan sıkıntılar daha çözülmeden yine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, yine tasarruf adı altında Türkiye’de ruhsatı bulunmayan ve yıllardır tüm uyarı ve taleplerimize rağmen ruhsatlandırılmayan ve yurt dışından temin edilen ilaçların hastalara ulaştırılmasıyla ilgili yeni bir yanlışa imza atılarak, bu tür ilaçların PTT üzerinden hastalara ulaştırılmasına karar verildi. Yaşanan hasta mağduriyetlerinin engelleyebilmek adına 20 yıl önce Sağlık Bakanlığı ile 2007 yılından günümüze de SGK ile anlaşma yapan Türk Eczacıları Birliği(TEB) bu tür ruhsatsız ilaçları yurt dışından getirerek hastalara ulaştırıyordu. Yıllarca söyledik! Yine söylüyoruz. Bu tür ilaçlar ısıya, neme, fiziki şartlara daha duyarlı ilaçlardır. İlaç konusunda uzman olan eczacıların kontrolünde ve eczaneler tarafından hastaya ulaştırılması zorunlu olan ilaçlardır. Yarın uygun olmayan koşullarda bekletilen, bozulan ilaçlar hastalar tarafından kullanıldığında hasta sağlığı tehlikeye gireceği gibi,  tasarruf adı altında daha çok maliyete neden olacaktır.”

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2016, 17:20

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2