banner6

Eker: Kendi elektriğinizi üretip, fazlasını satabilirsiniz

EKR Mühendislik sahibi Elektrik Mühendisi Kadir Selçuk Eker, günümüzün en önemli enerji kaynaklarının başında güneş enerjisinin geldiğini söyledi. Eker, “Güneş enerji sistemleri ile elektriğinizi kendiniz üretip, fazla elektriği de satabileceksiniz” dedi. Adana’nın Seyhan İlçesi Sakarya Mahallesi Park Adana civarında yer alan EKR Mühendisliğin sahibi Elektrik Mühendisi Kadir Selçuk Eker, güneş enerji sistemleri ile ilgili muhabirimizin sorularını yanıtladı.

Eker: Kendi elektriğinizi  üretip, fazlasını satabilirsiniz

Bayram BULUT / RÖPORTAJ

ADANA (İLKHABER) - EKR Mühendislik sahibi Elektrik Mühendisi Kadir Selçuk Eker, günümüzün en önemli enerji kaynaklarının başında güneş enerjisinin geldiğini söyledi. Eker, “Güneş enerji sistemleri ile elektriğinizi kendiniz üretip, fazla elektriği de satabileceksiniz” dedi.

Günümüzün en önemli enerji kaynaklarının başında güneş enerjisi geliyor. Adana’da ise güneş enerjisi sektörü denilince EKR Mühendislik Solar Güneş Enerji Sistemleri geliyor. 29 yaşında Elektrik Mühendisi Kadir Selçuk Eker tarafından kurulan ve 4 yılda önemli projelere imza atan EKR Mühendislik Solar Güneş Enerji Sistemleri çalışmalarını sürdürüyor.  Adana’nın Seyhan İlçesi Sakarya Mahallesi Park Adana civarında yer alan EKR Mühendisliğin sahibi Elektrik Mühendisi Kadir Selçuk Eker, güneş enerji sistemleri ile ilgili muhabirimizin sorularını yanıtladı. İşletmelerde ve meskenlerde kullanılan ve dışarıya elektrik satışı da açık olan sistem ile ilgili bilgiler veren Eker, meskenlerde ve işletmelerde kurulan güneş enerji sisteminde, güneş enerji panellerini mevcut şebekeye dahil ettiklerini söyledi.

Güneş enerjisi panellerini çatılara kurduklarını söyleyen Eker, “Dönüştürücü aracılığıyla şebekeye senkronizasyonunu yapıyoruz. Eğer elektriği tüketebiliyorsanız tüketiyorsunuz. Tüketemiyorsanız, sistem satışa açık olduğu için birim fiyat üzerinden karşılığını satarak alabiliyorsunuz. Bu sistemde sayacınız çift yönlü sayaç olarak değişiyor. Hem üretimi hem tüketimi yazmış oluyor. Aylık okumalar neticesinde faturanızı kesip ödemenizi alabiliyorsunuz. 5 yılda sistem ücretini amorti ediyor ve sonrasında hem ücret ödemeden elektrik kullanıyorsunuz, hem de artan elektriğinizi satabiliyorsunuz” diye konuştu.

Meskenlere ve işletmelere yapılan bu sistemin ömürlük bir sistem olduğunu anlatan Eker ile yaptığımız röportajı şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyim?

Ben Elektrik Mühendisi Kadir Selçuk Eker. 29 Yaşındayım.  Elektrik Elektronik Mühendisliği konusunda yüksek lisans yapıyorum.  Yaklaşık 4 yıldır kendi işimi yapıyorum. Daha önce Adana’daki fabrikalarda mühendislik firmalarında çalıştım. Daha sonra ise genç girişimci olarak piyasaya giriş yaptık. Malum ekonomik olaylardan da etkilendik açıkçası. Genç biri olarak böyle bir işe atılmak biraz zor oldu. Ağırlıklı olarak elektrik alanında iş yapıyoruz. Güneş enerji paneli alanında çalışıyoruz. Ama elektrik üzerine proje çizimi uygulaması, taahhütü, malzeme temini, diğer uygulamaları da yapıyoruz. Malum elektrik sektörüne olan ilgimiz var, hem de bu alanda üniversite eğitimi ve sonrasında düzenlenen odalar ve diğer kuruluşların eğitimlerine katılarak, saha tecrübeleriyle birlikte süreci kendi lehimize kullanaraktan enerji alanında biraz daha iddialı olmaya başladık. Öyle olunca şuanda güzel projeler yapmaya çalışıyoruz.

Ne tür uygulamalar yapıyorsunuz?

Elektrik üzerine enerji, aydınlatma, iç tesisat, trafo tarzı uygulamalar yapıyoruz. Bu çalışmaları kendi bünyemizde hem projelendirebiliyoruz, hem de uygulamasını kendimiz yapabiliyoruz. Ekip olarak iddialıyız. Çalışan personellerimiz işinin uzmanı kişiler. Mühendislik hizmetini de kendi bünyemizde hal edebildiğimiz için sıkıntı yaşamıyoruz.

Pandemi dönemi sizleri nasıl etkiledi?

Pandemiden etkilenmeyen sektörlerden olduğumuz söylenebilir. Hem enerji açısından baktığımızda, hem de iş hareketlerimize baktığımızda, şükürler olsun biz pandemi sürecinde sürekli dışarıdaydık.  Sürekli çalışma halindeydik.  Bu nedenle pandemiden etkilenmedik. Ekonomik şartlar bizleri şöyle etkiliyor. Bizim işimiz dolar bazlı yatırımlar olduğu için yatırımcılar haliyle acaba böyle bir yatırım mı mantıklı olur, yoksa tesis büyütmek mi, ham madde almak mı daha yararlı olur diye düşünebiliyorlar. Diğer orta ve küçük yatırımcılar içinde parasını dolarda, altında bekletip yada ‘bir gayrimenkul almak mı  yararlı olur?’ şeklinde olunca orada biraz sıkıntı yaşanıyor. Müşteri bu çelişkiye düşebiliyor. Elektriği alırken TL olarak alıyorsun, ama sistem olarak alırsan dolar olarak alıyorsun. O nedenle bir anlık doların iniş çıkışları bu tarz amortisman maliyetlerini değiştirebiliyor. Yatırımcılar bu nedenle bazen çekimser olabiliyor.

Herkes çekimser davranıyor diyebilir miyiz?

Tabi ki hayır. Burada net olarak adım atanlar sürekli elektrikle iç içe olan durumlarda müşteriler çekinmiyorlar. Çünkü ciddi bir maliyet. 2018 yılındaki birim fiyatlarıyla şimdiki birim fiyatlar arasında çok ciddi farklar var. O yüzden elektrik maliyeti hem sanayici için, hem de konut müşterileri için ciddi sorun. Biz burada güneş paneli olarak 3 sistemimiz var. Bir akülü sistemimiz var. Elektrik bir yerde hiç yok ise burada akülü sistem ayarlayarak, uygulayacağı çalıştıracağı uygulayacağı, çalıştıracağı cihazlara göre sistem ayarlayarak elektriğe ulaşmasını sağlıyoruz. Örnek verecek olursak bir çiftçi müşterimiz vardır. Elektriğe ulaşması zordur. Onlar için tarımsal sulama sistemleri kuruyoruz dalgıç pompalarla. Çiftçinin dalgıç pompa gücüne göre sistem tasarlayıp, elektrik hiç ulaşmasa dahi dağın tepesinde bile olsa güneş alan yerlere güneş panellerini de uyguladığımız zaman mevcutta kullanmak istediği dalgıç pompayı çalıştırıp kullandırtabiliyoruz.

Daha çok bu sistemi çiftçiler kullanıyor diyebilir miyiz?

Bağ, bahçe, doğa yaşamını sevenler için ilk bahsettiğim konuyu yapıyoruz. Bununla birlikte karavan uygulamaları da yapıyoruz. Karavanlara güneş enerjisi paneli uyguluyoruz. Bu süreçte 45 adet karavana güneş paneli sistemi kurduk. Tarımsal sulamada veya seralarda müşterimiz çiftçi. Onun haricinde de mevzuat ve yönetmeliğe dayanarak şebeke satışlı mahsuplaşmalı sistem dediğimiz aküsüz 10 grip bir sistem var. Bunu da uygulaya biliyoruz. Bunu mesken olarak eve de uygulayabilirsiniz, bir işletmeci olarak da işletmenize de uygulayabilirsiniz. Bu sistemde tüketilen elektrik ay sonunda mahsup edilerekten, sırf fatura ödememenize yönelik bir sistem. Eğer fazla elektrik üretirseniz de  bunun karşılığını belirlenen birim fiyat üzerinden satarak karşılığını satış firmasından alabiliyorsunuz.

Meskenlere ve işletmelere kurulan sistemde artan elektriğin satıla bilineceğini söylediniz. Bu konuyu biraz açabilir misiniz?

Meskenlerde ve işletmelerde kuracağımız sistem şebeke ile hibrit bir şekilde çalışıyor. Panelleri mevcut şebekeye dahil ediyoruz panelleri. Panelleri çatılara kuruyoruz. Dönüştürücü aracılığıyla şebekeye senkronizasyonu yapıyoruz. Eğer elektriği tüketebiliyorsanız tüketiyorsunuz. Tüketemiyorsanız, sistem satışa açık olduğu için birim fiyat üzerinden karşılığını satarak alabiliyorsunuz. Bu sistemde sayacınız çift yönlü sayaç olarak değişiyor. Hem üretimi hem tüketimi yazmış oluyor. Aylık okumalar neticesinde faturanızı kesip ödemenizi alabiliyorsunuz. Arıcılara, hayvancılara yönelik taşıyıcı sistemlerimiz var.  

Bir binada paneller ne kadar alana yerleştiriliyor ve her binaya bu sistem uygulanabilir mi?

Bir binada yaklaşık 60-70 metre karelik gölge olmayacak alana kuruluyor bu sistem. Yapı ruhsatı olmayan binalara bu sistemi uygulayamıyoruz. Belediyeden uygunluk yazısı alacağımız için onu uygulamamız zor. Binanın belediyede bir karşılığı olmadığı için yapamıyoruz. Meskenlerde çok nadir talepler var. Ama zamanla artacak gibi görüyoruz. Orta ölçekli ve büyük ölçekli yatırımcılar elektrikle ilgili çalışmaları olanlar yaptırıyorlar.

Sistem ne kadar sürede kendini amorti ediyor?

Bu sistem meskende olsa, işletmede olsa 4-5 yılda kendini amorti ediyor. Aslında bu sistem 5 yıllık faturayı bir kalemde ödemek anlamına geliyor. Ama sizin sözleşmeniz 10 yıl dağıtım firmasıyla. 10 yıl karşılıklı elektrik alıp satma hakkınız var. 5 yılda kendini sistem amorti edip, diğer 5 yılda da size hem para kazandırıp, hem de elektrik faturası ödetmediği zaman çok mantıklı bir yatırım haline geliyor. Burada ilk finans gücünü sağlayabilmek önemli. 

Apartmanlarda bu sistem uygulanabilir mi?

Ağırlıklı olarak apartmanlarda olan müşterilerimiz geliyor. Merakla veya istekle soruyorlar. Ama apartmanlarda uygulayamıyoruz. Uygulayabilmemiz için yönetim kurulu kararı gerekiyor. Apartmanlarda herkesi aynı fikirde toplamak biraz zordur. Böyle olunca apartmanlarla ilgili böyle bir uygulama daha yapmadık. Meskende yaptıklarımız var. Bu satışlı sistem zamanla yaygınlaşacaktır. Sistemde akü olmadığı için, panelinde ömrü zaten 25 yıl invertörde zaten 10 yıl garantili ana kalem olarak başka bir ekipman yok. Ömürlük bir sistem kurulmuş oluyor aslında. Temel ihtiyaçları karşılayacak sistemler kuruyoruz.

İnsanlar neden sizi tercih etmeliler?

Biz firmayı açtığımız günden itibaren inanmadığımız şeyi yapmıyoruz. Bu alanda eğitim almamız, yaptığımız işlerden kaynaklı doğru  olanı yapıyoruz. Ana amacımız para değil. Doğru sistemi doğru şekilde uygulamak ve dostluklar kurmak istiyoruz. Müşterinin donanımlı olması çok zor. İnternette ki bilgi kirliliğiyle kafası karışık gelebiliyor. Biz  müşteriyi gerekli şekilde bilgilendiriyoruz. Olabilecek bir sistem varsa söylüyoruz, uyguluyoruz. Bu mantıkta ilerliyoruz. Daha önce çalıştığımız kuruluşlarda çalıştığımız firmalarla bu mantıkla ilerleyince ciddi projelerde de yer alabilme imkanı bulduk. Çok ciddi tecrübeler kazandık. Müşterilerimize tecrübelerimizi aktarıyoruz. Malının arkasında olan firmalar ve ekiplerinin, mühendisinin, yetişmiş elektrik teknisyenin olması lazım. Biz işinde uzman ekibimizle tüm vatandaşlarımıza hizmet sunuyoruz.

Sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz.

Biz teşekkür ederiz..

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER