banner6

Eker: Lozan bir başlangıç noktası

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şubesi Lozan Antlaşması’nın 94. Yıldönümü nedeniyle basın açıklaması düzenledi.

Eker: Lozan bir başlangıç noktası

 Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şubesi Lozan Antlaşması’nın 94. Yıldönümü nedeniyle basın açıklaması düzenledi.

Atatürk Parkı içerisinde bir araya gelen ADD’nin basın açıklamasına Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar da katılarak destek verdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan basın açıklamasında Adana Büyükşehir Belediye Bandosu da görev yaptı. Burada konuşan ADD Adana Şube Başkanı Atilla Eker,  Lozan Barış Antlaşması’nın, Türk Milleti’nin başarılı bir bağımsızlık savaşından sonra haklarını aldığı ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin uluslar arası alandaki saygın yerini kazandığı bir başlangıç noktası olduğunu belirtti.

 Eker, Osmanlı İmparatorluğu’nun Birinci Dünya Savaşı’nda yenilmesinden sonra, 10 Ağustos 1920’de, Sevr Antlaşması imzaladığını anımsatarak, ülkenin, Sevr Antlaşması’na dayanarak, Anadolu emperyalist devletlerin orduları tarafından işgal edildiğini aktardı. Gazi Mustafa Kemal önderliğinde Ulusal Bağımsızlık Savaşının 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanmasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti’yle yenilen İtilaf Devletleri   İngiltere, Fransa, İtalya  ve Yunanistan arasında, 24 Temmuz 1923 de, Lozan Barış Antlaşması imzalandığını vurgulayan Eker, şöyle dedi:

“O gün Türk heyetine İsmet Paşa başkanlık etmişti. Görüşmelerde “tam bağımsızlık” ve “ulusal egemenlik” ilkelerinden hiç ödün verilmemişti. Kurtuluş destanını taçlandıran diplomasi zaferi olan Lozan Barış Antlaşması’yla vatanımızın sınırları çizilmiş, Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunlar çözümlenmiş, kapitülasyonlar kaldırılmış, kabotaj hakkı kazanılmış ve Boğazlar, Osmanlı borçları, İstanbul’un ve Boğazların boşaltılması konusunda anlaşma sağlanmıştı. Bu antlaşma, Atatürk’ün dediği gibi, “Türk Milleti aleyhine asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşmasıyla tamamlandığı sanılmış büyük bir suikastın yıkılışını gösteren bir belgedir.”dedi.

 Lozan Barış Antlaşması’nın ulus devletinin temeli ve tapusu olduğunu vurgulayan Eker, “Lozan Barış Antlaşması ulus devletimizin temelidir, başka bir deyişle, ulus devletimizin tapusudur, ulusal onurumuzdur. Türkiye Cumhuriyeti, İkinci Dünya Savaşı sonrasına kadar kendi öz kaynaklarıyla, kendi insanının emeği ve üretimiyle kalkınmış ve bağımsızlığından asla ödün vermemiştir. “ ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından ellerindeki Türk Bayraklarını sallayan ADD üyeleri daha sonra alandan ayrıldı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2017, 14:32

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER