banner6

Emeğin işçileri

40 dereceyi aşan hava sıcaklığında güneşin altında çalışan kırım işçileri, dev balyozlarla dökümden yapılmış metalleri parçalıyor

Emeğin işçileri

 Bayram BULUT/ ÖZEL HABER

 

ADANA (İLKHABER)-Güneşin altında çalışıp dev balyozlarla dökümden yapılmış ürünleri parçalayarak ekmek paralarını kazanıyorlar.

Hava sıcaklığının rekor düzeylere çıktığı Adana’da çalışmakta zorlaşıyor. İçerde klimalı ortamda çalışan işçiler kendilerini şanslı olarak görürken, güneşin altında güce dayanan işlerde çalışanların halleri ise yürekleri parçalıyor. Bu işlerden bir tanesi de döküm kırım işinde çalışanlar. Döküm malzemelerin geri dönüşüme kazandırılması için hurdacılardan toplanan dökümden borular, klima petekleri, araba parçaları ve benzeri daha birçok ürün satın alınarak işçiler tarafından güneşin altında kırımı gerçekleştiriliyor.

ÇEŞMEDEN BOŞALIR GİBİ ALINLARINDAN TER AKIYOR

Güneşin altında yürümek bile neredeyse olanaksız zamanlarda bile ellerine balyozlarına alan bu işçiler evlerine ekmek götürmek için bu dökümden yapılmış metal ürünleri parçalara ayırıyor. Balyozu her kaldırıp indirdiklerinde güneşinde etkisiyle yüzlerinden adeta çeşmeden boşalan su gibi ter akıyor. Ama çoluk çocuklarına bakmaya yükümlü oldukları için mecburen işlerini en iyi şekilde yapma mücadelesi veren bu işçiler sık sık su içerek kaybettikleri sıvıları karşılamaya çalışıyor.

DEV BALYOZLARI GÜNEŞİN ALTINDA SALLANIYOR

Dev balyozla kırım yapan işçileri görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Aşırı yorucu ve meşakatli bir iş olan bu iş yapanları görünler durup mutlaka meraklı gözlerle izliyor. Kimileri bu kişilerle hatıra fotoğrafları bile çektiriyor. Günde 10 tona yakın malzeme kıran işçiler yinede şükretmeyi ihmal etmiyor.  Kırdığı maddeleri pik döküm olarak adlandıran işçiler, işlerinin zor olduğunu, hem de geri dönüşüme katkı sağladıklarını anlattılar.

GÜNDE 10 TONLUK KIRIM

Kırım işçilerinden olan Mehmet Gölge, işlerinin zor olduğunu ama ekmek paralarını kazanmak için birilerinin bu işi yapması gerektiğini ve kendilerinin de o kişiler olduğunu söyledi. Günde 3 ton, 5 ton, bazen de 10 ton kırım yaptıklarını ifade eden Gölge, kendilerinin kabalacı olduklarını söyledi. Hurdacılardan aldıkları döküm malzemelerini alıp kırdıklarını dile getiren Gölge, “Biz kabalacıyız. Bunlar pik dökümden yapılan maddeler.  Bunları kırıyoruz. İşimizin saati yok ne zaman biterse o zaman evimize gidiyoruz. Bizim işimiz kabala iş. Bazen geceyi de buluyor. Sıcak altında kırım yapıyoruz. İşimiz çok zor. Eve gittiğimizde baygın düşüyoruz yorgunluktan. Ama işimiz bu ne yapacağız başka alternatifimiz yok.” diye konuştu.

GERİ DÖNÜŞÜME KATKI SAĞLIYORUZ

Kendilerinin döküm zamanlarında döküm işinde de çalıştıklarını söyleyen Mehmet Gölge, “Bu işin haricinde bazen döküm dökme işinde çalışıyoruz. Madenin erime sıcaklığı bin 1300 bin, 400 dereceyi buluyor. O sıcakta çalışıyoruz. Dediğim gibi işimiz bu şikayetimiz olmuyor. Ama ilk zamanlarda baya bu işte rahatsızlık yaşadık. Sıcağa ilk zamanlarda dayanamıyorduk. Evimize ekmek götürmek için,  çoluk çocuğumuzun çorbası kaynasın diye yaptığımız iş bu. Kırım yaptığımız parçaları  hurdacılardan alıyoruz, kırıyoruz. Kilo başı para alıyoruz. Geri dönüşüme katkı sağlıyoruz. Kırdıktan sonra döküm için bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2017, 14:39

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER