Emekliler promosyon peşinde

DİSK’e bağlı Emekli Sen Adana Şubesi üyeleri promosyon konulu basın açıklaması yaptı.

Emekliler promosyon peşinde

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-DİSK’e bağlı Emekli Sen Adana Şubesi üyeleri promosyon konulu basın açıklaması yaptı.

Adana Büyükşehir Belediyesi önünde ki Heykelli Parkta bir araya gelen Emekli Sen üyeleri adına basın açıklaması metnini Emekli Sen Çukurova Şube Başkanı Zeliha Divarcı okudu. Türkiye’de önceki yıllarda, bankalar, çalışanların maaş ödemelerini alabilmek için bir yarışa girdiklerini hatırlatan Divarcı, bu yarışta esas olanın, çalışanlar ile işverenlere verilen promosyon miktarı olduğunu hatırlattı.

ÜÇ YIL AYNI BANKADAN MAAŞ ALMASI ŞARTI

 Promosyon ödenmesi ile ilgili esaslarında belirlendiğini kaydeden Divarcı, “Bu kapsamda özellikle kamu kurumlarında yaşanan düzensizlikler nedeniyle, 2007 yılında, 2007/21 sayılı bir genelde çıkarılmış ve promosyon ödenmesine ilişkin esaslar belirlenmişti. Buna göre, bankaların, kurumlara verdikleri promosyonun 2/3’ü maaş alana, 1/3’ü ise kuruma verilecekti. Genelgenin yayınlanmasının üzerinden on yıl geçinceye kadar ise bir kamu kurumu olan ve 13 milyon emeklinin işvereni konumunda bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli çalışmaları yapmamış ve emeklilere promosyon ödenmesini sağlamamıştı. Bugün emeklilere verilen promosyon ise emeklinin üç yıl aynı bankadan maaş alması şartına bağlanmaktadır.” dedi.

13 MİLYON EMEKLİYİZ

Kendilerinin sayıları 13 milyonunu oluşturan emekliler olduğuna dikkat çeken Divarcı, “Bizler, bu ülkenin ekonomisine yıllarca hizmet etmiş 13 milyon emekçiyiz. Biz, 13 milyon emeklinin, maaşlarımızın geçimimizi sağlamaya, insanca bir yaşam sürmeye elverişli olmadığı açıktır. Biz 13 milyon emeklinin kredi çekmeden, kredi kartlarına yüklenmeden, o bankadan alıp bu bankaya yatırıp nasıl ay sonunu getiririz diye düşünmeden geçmeyen bir günümüz dahi olmamıştır. Biz emekliler, bankaların bizlerin maaşları üzerinden kazanç sağladığını ve bankalar açısından en düşük risk grubu olarak değerlendirilenlerin bizler olduğunu biliyoruz. Biliyoruz ki promosyon, Türkiye’de sözde serbest piyasa kuralları içinde, bankalar arası rekabet gereği bankaların maaş ödemelerinden elde ettiği muazzam karın cüzi bir kısmını maaş sahibine vermeyi taahhüt ettikleri paradır.” şeklinde konuştu.

TALEPLER

Emekliler olarak taleplerinin olduğunu söyleyen Divarcı bu taleplerini şöyle sıraladı;

“Emeklilerin maaş vereni olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ve teklif verecek olan bankaların oturacağı promosyon pazarlığı masasında, 13 milyon emekliyi temsilen Sendikamızın bulunması; bu masada alınacak kararın her bir emekliye asgari ücretten az olmamak üzere en az bir maaş tutarında promosyon ödenmesinin karara bağlanması gerekmektedir. Emekliler Sendikası olarak bizlerin içinde yer alacağı bir komisyon kurulmaz ve taleplerimiz yerine getirilmezse, biz emekliler için, emeklileri bağlayan ancak emeklileri temsil etmeyen bu sözleşme hükümsüz sayılacaktır.  Böyle bir durumda, emekliler olarak bizler, ülkemizde faaliyet gösteren ve şimdiden rekabet yarışına başlamış olan bankalarla görüşüp, taleplerimizin altında olmayacak şekilde promosyon hakkımızı alacağız.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2